Stranka demokratske akcije (SDA) je duboko razočarana odnosom predstavnika međunarodne zajednice prema otvorenom pokušaju rušenja Daytonskog mirovnog sporazuma, koji je pokrenut usvajanjem posljednjih zaključaka u Narodnoj skupštini RS, navode u priopćenju.
Iz vodeće bošnjačke stranke kažu da mlake reakcije u kojima se, kako se navodi, “svi lideri pozivaju na dijalog”, na “izbjegavanje zapaljive retorike i izgradnju povjerenja” pokazuju nevjerojatan izostanak spremnosti da precizno identificiraju problem i suoče se s njim.
-Ovakvim stavovima izjednačava se odgovornost onih koji blokiraju rad institucija i nasrću na ustavno-pravni poredak BiH, s onima koji se bore za funkcionalne institucije i suprotstavljaju se antiustavnom djelovanju. Relativiziranje obujma i uzroka krize može samo dodatno ohrabriti aktere koji nasrću na stabilnost i mir, navode u SDA.
U SDA su ponovno izbjegli napisati Republika Srpska iskoristivši akronim “entitet RS”.
-Ukoliko predstavnicima međunarodne zajednice još uvijek nije jasno tko pravi probleme u BiH, podsjetit ćemo ih da iza prijetnji secesijom entiteta RS, koje su sadržane i u službenim dokumentima SNSD, te izravnog rušenja Dejtonskog mirovnog sporazuma pokušajem neustavnih otimanja nadležnosti države, uz otvorenu prijetnju upotrebom sile, stoji jedan čovjek – Milorad Dodik i njegova stranka, priopćeno je.
Kažu i da istup šefice misije OESS vrijeđa inteligenciju građana.
-U okolnostima u kojima Dodikove blokade ugrožavaju mir, živote i imovinu građana, posljednje izjave šefice Misije OSCE-a u BiH Kathleen Kavalec o “nemogućnosti Predsjedništva BiH da se dogovori oko angažiranja logistike Oružanih snaga BiH” ne samo da izjednačavaju odgovornost i obmanjuju javnost već duboko vrijeđaju inteligenciju građana BiH koji trpe posljedice Dodikovih drskih blokada. Nisu Oružane snage BiH spriječene da pomognu ljudima u nevolji zato “što nije bilo dogovora u Predsjedništvu BiH”, već zato što je njihov angažman u više navrata spriječio Milorad Dodik, priopćeno je.
Pozvali su i predstavnike međunarodne zajednice da prestanu s praksom “izjednačavanja odgovornosti” i poručili im što bi trebali činiti.
-Krajnje je vrijeme da predstavnici međunarodne zajednice prestanu s bježanjem od neugodne istine kroz izjednačavanje odgovornosti. Umjesto toga, dužni su da jasno i nedvosmisleno identificiraju krivce za destabilizaciju prilika, te u skladu s obavezama koje proizilaze iz Dejtonskog mirovnog sporazuma, odlučno reagiraju. U suprotnom, bit će sudionici u uvlačenju BiH, ali i cijele regije, u opasan i potpuno neizvjestan razvoj događaja, zaključuju u priopćenju./HMS/