Četvrtak, 19 rujna, 2024

Pod pokroviteljstvom Europske unije stiže Zakon o porezu na ustašovanje: Plenković pod pritiskom

Vrlo

Pod pritiskom Europske unije, Vlada Andreja Plenkovića priprema se za uvođenje kontroverznog Zakona o porezu na ustašovanje. Ovaj zakon, koji dolazi kao odgovor na zabrinutost Bruxellesa zbog sve češćih povijesnih revizionističkih ispada u Hrvatskoj, postavlja pitanje o stvarnoj lojalnosti građana prema demokratskim vrijednostima. Europska unija želi testirati koliko bi Hrvata i dalje veličalo ustaški režim kada bi to pravo dolazilo uz financijski trošak. No, zakon ne prolazi bez otpora – politički krugovi su podijeljeni, a premijer Plenković našao se pod pritiskom da izabere između europske podrške i domaćeg političkog kapitala.

Nacrt zakona koji je jučer objavila Europska komisija na svojim službenim web stranicama: 

Članak 1: Definicija ustašovanja
Ustašovanje se definira kao svaka aktivnost koja uključuje javno ili privatno iskazivanje simpatija prema ustaškoj ideologiji, uključujući pjevanje ustaških pjesama, isticanje ustaških simbola, ili korištenje pozdrava povezanih s tim režimom.

Članak 2: Registracija i prava ustaštovatelja
Svaka osoba koja se želi baviti ustašovanjem mora se registrirati u Registar ustaštovatelja. Registracijom, osoba potpisuje izjavu kojom potvrđuje da poštuje Ustav RH i odriče se glorifikacije Ante Pavelića i 10. travnja, zadržavajući pravo na pjevanje ustaških pjesama isključivo kao čin gluposti ili provokacije. Prava uključuju pjevanje ustaških pjesama bez pravnih posljedica u privatnom okruženju i organiziranje privatnih okupljanja za iste svrhe.

Članak 3: Porez na ustašovanje
Porez na ustašovanje iznosi 1.000 eura godišnje po osobi. Plaćanje poreza omogućuje sudjelovanje u aktivnostima definiranima kao ustašovanje, pod uvjetom da se to radi u privatnom okruženju.

Članak 4: Vinjete za ulazak u regije
Registrirani ustaštovatelji prilikom ulaska u Dalmaciju i Istru dužni su kupiti vinjetu u iznosu od 10 eura. Gradovi oslobođeni 1945. mogu samostalno odrediti visinu naknada za ulazak ustaštovatelja. U Puli i Rijeci, vinjeta iznosi 10 eura, a kazna za nedostatak vinjete 10.000 eura.

Članak 5: Primjena i kontrola
Provedbu zakona nadziru Ministarstvo financija i MUP. Nepridržavanje zakona kažnjava se novčanom kaznom do 50.000 eura i trajnom zabranom registracije.

Članak 6: Kazne
Kršenje zakona, uključujući neplaćanje poreza, organiziranje javnog ustašovanja ili ulazak u regije bez vinjete, sankcionira se novčanom kaznom i potencijalno zatvorskom kaznom.

Članak 7: Učinci na proračun
Zakon bi mogao udvostručiti proračun. Primjerice, Imotski bi zaradio 10 milijuna eura od kazni u kolovozu, dovoljno za trostruko proširenje stadiona Gospin dolac.

Političke i međunarodne implikacije

Dok se Hrvatska priprema za donošenje prvog ovakvog zakona u svijetu, sve su oči uprte u Sabor. Naime, pitanje je hoće li zakon proći saborsku proceduru jer malo tko se danas u Saboru usuđuje javno nešto reći protiv ustaškog pokreta i nazvati ga povijesnim, moralnim, geopolitičkim i  duhovnim promašajem. Čak se i Crkva, koja je jučer izdala priopćenje o osudi veličanja ustaštva, iznenada povukla iz javnosti, ostavljajući priopćenje nepročitano.

U međuvremenu, jedna država pažljivo prati razvoj situacije i postavila je ultimatum: ako Hrvatska ne usvoji zakon, Italija će tražiti proglašenje Imotskog suverenim teritorijem Italije.

Taj zahtjev temelji se na povijesnim pretenzijama i geopolitičkoj strategiji kojom Italija želi iskoristiti unutarnje podjele u Hrvatskoj. Ovaj drastičan korak dodatno stavlja Plenkovića pod pritisak, jer se hrvatska vlada sada mora nositi s domaćim i međunarodnim posljedicama.

Jedina hrvatska protukršćanska udruga, “Odnija te đava,” osudila je zakon kao napad na pravo slobode govora naglašavajući da običajno pravo kršćana u Hrvatskoj u veličanju zla spada u ustavna prava predstavlja tradicijsku vrijednost te  ničim ne smije biti priječeno pa ni brussseskim inicijativama te su dodali da Brusselsu nije prošla zabrana kolinja u našim dvorištima pa tako neće zaustaviti niti Jurine kamione u Imotskom.

Inače ne znamo je li vam to poznato, ali Jure Francetić, vjerojatno nikada nije bio u Imotskom tijekom cijele talijanske okupacije ovog grada. Ako je i bio morao se najaviti talijanskim vlastima i pojasniti nakanu svog boravka u ovom mjestu južno od Posušja. I to na talijanskom.

Moramo napomenuti da je tekst aktivistička satira iako je to očito. No takvi su zakoni. A oni su tu da se poštuju. Valjda će se i ovaj koji je u proceduri, poštovati.

- Advertisement -

15 KOMENTARI

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

15 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Obljetnica pokušaja oslobođenja Mostara od strane patriotskog Hamasa: Teroristi domorodci Hrvati ipak nisu iseljeni

Mostar – Dana 18. rujna slavimo nesvakidašnju obljetnicu – pokušaj osvajanja Mostara od strane patriotskog pokreta Hamasa koji je...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -