Ponedjeljak, 20 svibnja, 2024

SARAJEVO SE POLAKO OKREĆE ANTIFAŠIZMU: Park pored BKC-a u Sarajevu dobio ime po heroini Jeleni Vitas

Must Read

Jednoglasnom odlukom članova Općinskog vijeća Centar u Sarajevu park kod Bosanskog kulturnog centra (BKC) dobio je ime “Jelena Vitas”.

Ova sjajna odluka je došla nakon što je početkom travnja načelnik ove općine g.Nedžad Ajnadžić podržao upućenu inicijativu da se park u Ulici branitelja Sarajeva nazove po zaboravljenoj sarajevskoj heroini Jeleni Vitas.

Nakon toga su i stanovnici Mjesne zajednice Trg Oslobođenja u sarajevskoj Općini Centar jednoglasno usvojili odluku čime je napravljen veliki korak koji je danas rezultirao konačnom odlukom u Općinskom vijeću.

Park pokraj Bosanskog kulturnog centra posljednjih je godina postao jedno od kultnih okupljališta mladih za vrijeme Sarajevo Film Festivala.

Jelena Vitas rođena je 1919. godine u Sarajevu. Od početma Drugog svjetskog rata i stupanja sarajevskih vlasti u slużbu nacista bila je aktivna u Narodnooslobodilačkom pokretu otpora.

Ustaše su je uhitile 1942. i do sredine 1943. godine su je mučili i ispitivali u sjedištu Ustaške nadzorne službe.

I pored najstrašnijih tortura nije odala članove NOP-a, Srbe, Židove, Bošnjake, Hrvate i Ostale, čije je brojne živote tako spasila. Prebačena je u Jasenovac, gdje je pogubljena 1944.

Stoga je skandalozno da je nositelj plakete počasnog građanina Sarajeva postao Mesić koji je umanjivao zločinački karakter Jasenovca. Kako bi pokojna Jelena danas reagirala na uručenje plakete dotičnome?

Sjedište Ustaške narodne službe, gdje je Jelena Vitas bila zatočena, nalazilo se u ulici Ćemaluša u zgradi na kutu ulice koja direktno gleda na ovaj park.

Jelena Vitas je bila zatočena u podrumskim i tavanskim prostorijama, kao i drugi zatočenici, a isljeđivana je u prostorijama na gornjim katovima, odakle se pruža pogled na park.
Podsjećamo, ustaška Crna legija imala je sjedište na Koševu. Njeni pripadnici bili su sastavljeni od lokalnog stanovništva. Vodio ih je zločinac Francetić koji u Mostaru i danas ima ulicu.
Ustaše su u Sarajevu ubili na tisuće Srba i Židova, 420 Hrvata i 400 Bošnjaka koji su se opirali nacizmu Hitlerove paradržave.
Ulicu u Sarajevu danas ima i ustaški ideolog Mustafa Busuladžić te Hitlerov skladatelj Franc Lehar.
Ovaj današnji potez daje veliku nadu da je došlo konačno vrijeme brisanja simbola fašizma u našim gradovima. Što posljedično znači ukidanje ulica Busuladžiću i Leharu te ukidanje plakete čovjeku koji je tvrdio da je Jasenovac bio prihvatni logor a ne mjesto masovnih ubojstava. Ustaši Stipi Mesiću. Čovjeku koji je tvrdio da su kroz NDH 1941. Hrvati pobjedili.
- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Tisuće Britanaca primile su krv zaraženu HIV-om i hepatitisom. Sad će dobiti odštetu

Britanija će platiti više od 12.7 milijarda dolara odštete tisućama pacijenata, sedamdesetih i osamdesetih godina liječenih krvlju zaraženom HIV-om...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -