Južnofrancuska obala anđela, Baie de Anges, oplakuje svoje anđele. Kako je završio najtragičniji tjedan u povijesti južne Francuske, objavljena su imena 84 žrtava koja su u četvrtak navečer, na proslavi Dana pada Bastilje na popularnom šetalištu Promenade des Anglais, izgubili živote u jednom od najkrvavijih terorističkih napada u povijesti Francuske.
U subotu, službeni izvori potvrdili su da je u noći napada hospitalizirana 121 osoba, među kojima je tridesetero djece. Na intenzivnoj njezi ovoga vikenda nalazilo se 26 osoba, među kojima je petero djece. Strahuje se da bi idući tjedan broj žrtava mogao porasti.
Žrtve su lokalci, turisti, odrasli i djeca, u nekim slučajevima čitave obitelji.Christopher Lion jedini je preživjeli član jedne obitelji iz Luksemburga. U napadu, život je izgubila njegova 55-godišnja supruga Veronique, njihov 28-godišnji sinMichael Pellegrini, roditelji Gisele i Germain te punca i punicu Francois iChristiane.
Među prvim žrtvama bila je, vjeruje se, Fatima Charihhi, 60-godišnjakinja iz Maroka, koja je čitav život provela u Nici. Njezin sin Hamza rekao je: “Ona je bila prva žrtva, nije bilo mrtvih tijela prije nje. Nosila je abaju i bila muslimanka. Štovala je pravi islam, a ne islam terorista.”
Otac i sin
Victoria Savchenko, 21-godišnja studentica financija s prestižnog moskovskog sveučilišta šetala je sa svojom prijateljicom Polinom, kada je stradala u napadu.
Sean, 51-godišnji Amerikanac iz Teksasa koji je svoju suprugu i troje djece poveo na odmor u južnu Francusku u napadu je izgubio život zajedno sa svojim jedanaestogodišnjim sinom Brodijem.
Timothé Fournier, 27-godišnjak iz Pariza poginuo je štiteći svoju trudnu supruguAnais, koju je na vrijeme gurnuo u stranu kada je kamion krenuo ka njima. “Bio je mladi sanjar, ali uvijek je bio tu za svoju suprugu i buduće dijete”, rekla je njegova supruga.
Mlada Tunižanka Olfa Bent Souayah Khalfallah poginula je pokušavajući spasiti svog četverogodišnjeg sina Kyliana, kojeg preživjeli otac i dalje traži.
“Tražim ga posvuda, na policiji, u bolnicama, na Facebooku. Tražim ga već 48 sati. Moja žena je mrtva, gdje je moj sin?” rekao je. Među poginulima je i 25-godišnjiBilal Labaoui čiji je stariji brat Walid čitavu noć odbijao napustiti bratov beživotno tijelo.
Sestre Magdalena i Marzena, dvadesetogodišnjakinje iz Poljske, bile su na odmoru sa kada su izgubile život u napadu. 49-godišnja Francuskinja Laurence Tavet život je izgubila zajedno sa svoje dvoje unuka od kojih je jedan bio sedmogodišnji dječak.
Žrtva Amie V., kći jedne francuske novinarke, imala je dvanaest godina. Među žrtvama su i policajci Emmanuel Grout i Jean-Marc Leclerc i dvoje švicarskih državljana Linda Casanova Siccardi i njezino dijete.
Puna promenada
Facebook stranica SOS Nice postavljena neposredno nakon napada pomaže ljudima u pronalaženju nestalih članova obitelji i prijatelja. Mjesto tragedije na središnjem dijelu Promenade des Anglais i jučer je bila puna ljudi.
Ovoga vikenda to nisu uobičajeni kupači već ožalošćeni lokalci i posjetitelji. Na šetalištu Promenade des Anglais, koje je u ovo doba visoke sezone obično puna ljudi, najočitije je da su u Francuskoj u tijeku dani žalosti. Osim rijetkih turista i onih koji su se uputili odati počast poginulima, šetalište je prazno, baš kao i red glavnih gradskih plaža. Među okupljenima neki su vidno u stanju šoka i od četvrtka ne napuštaju mjesto tragedije.
Ulice Nice pune su vojske; iako je izvanredno stanje u Francuskoj trebalo završiti s krajem ovoga mjeseca, ono je produljeno do listopada.
U razgovoru s lokalcima saznajem da je u danima nakon napada, uz tugu, osnovna emocija ljutnja.
Na teroriste koji ometaju tijek života Francuske, ali i na vlasti koje ne uspijevaju kontrolirati zločince.
Mnogi od njih vjeruju da Nica više nikad neće biti onaj isti, bezbrižni grad. Među okupljenima najviše je mladih ljudi od kojih neki tvrde da na Promenade des Anglais na koju su do neki dan redovito dolazili u duge šetnje i na kupanje, danas gledaju kao na mjesto tuge, gradsku grobnicu.
Ubojica je dva dana vozio promenadom pripremajući se za napad
Prije početka napada ubojica iz Nice dopisivao se s prijateljima spominjući “dodatno oružje”, a nadzorne kamere pokazuju da se dva dana vozio mjestom zločina – Promenade des Anglais – po svemu sudeći pripremajući se za strahotu koju će počiniti. Britanski tabloid Daily Mail prenosi informacije francuske televizije BMF TV o porukama koje je u minutama prije napada slao Mohamed Lahouaiej Bouhlelu. U njima, navodi ta televizija, spominje oružje, ali rečenice su mu vrlo dvosmislene pa nije jasno traži li od prijatelja još oružja ili obavještava da ga je nabavio.
Za njegovim motivom još se traga. Francuske vlasti jučer su u sklopu istrage uhitile još dvije osobe povezane s ubojicom. BFM TV tvrdi da je osoba kojoj je slao poruke jedna od šest trenutačno uhićenih Bouhlelovih bliskih ljudi. Njegova supruga Hajer Khalfallah, majka njegovo troje djece koja se od njega razvodila, jučer je navodno puštena iz pritvora. Mnogi su uvjereni da je za napad vrlo vjerojatno odgovorna tzv. Islamska država (koja je to potvrdila putem svoje novinske agencije), čak i ako ubojica nije bio u izravnom kontaktu s članovima terorista. Francuski ministar unutarnjih poslova Bernard Cazeneuve izjavio je jučer kako je moguće da je došlo do vrlo nagle radikalizacije Bouhlela. “Francuska se suočava s pojedincima koji su istodobno ranjivi na poruke IS-a i sposobni izvesti ekstremna nasilna djela bez prethodnog treninga ili sudjelovanja u borbama”, izjavio je on. Cazenuve je pozvao sve “mlade domoljube” da se priključe francuskim rezervistima kako bi se pojačala sigurnost na ulicama nakon što je predsjednik François Hollande još u petak objavio da će pozvati rezerviste kao pojačanje policijskim redovima.
Nica je, piše France 24, odavno poznata kao jedan od džihadističkih uporišta. Prije dvije godine spriječen je napad na karneval u Nici. Francuz rođen u Alžiru planirao je detonirati bombu na događaju koji obično privuče stotine tisuća posjetitelja, no srećom je otkriven i uhićen nekoliko dana prije. Jedan od najpoznatijih francuskih džihadista je iz Nice. Riječ je o Omaru Daibyju. On je jedan od najuspješnijih regrutera stranih boraca koji se hvalio da je unovačio 80 francuskih državljana. Nica ima jako osiguranje: kamere po cijelom gradu, policiju koja je naoružanija od prosjeka i brojčano jača od ostalih dijelova zemlje. Unatoč tome poznata je po visokoj stopi kriminala. Poruka islamista, pokazuje se, najbolje uspijeva u najsiromašnijim četvrtima. (A. Handabaka)