”Malo me brine što postoje dijelovi u BiH gdje parlamenti nisu direktno bili uključeni u to i smatram da je to problem”, rekao je predsjednik Ustavnog suda BiH.
”U toku smo svih naredbi, odluka, ukaza i, srećom, neke – koje su katastrofalne za ustavni poredak – donesu se pa se povuku vrlo brzo, poput zabrane međusobnih kontakata između općina i lokalnih zajednica. Ljudi su, na svu sreću, shvatili da to nema veze s pameću”, rekao je za Dnevni avaz predsjednik Ustavnog suda BiH Zlatko Knežević.
Naime, Ustavni sud Bosne i Hercegovine danas odlučuje o tome krše li se zabranama kretanja osobama mlađim od 18 i starijim od 65 godina usljed epidemije koronavirusa prava građana.
Vlasti u BiH, prema ocjeni Kneževića, za sada postupaju ”dosta odgovorno”, a uvedene mjere donesene su na zakonit način.
”Malo me brine što postoje dijelovi u BiH gdje parlamenti nisu direktno bili uključeni u to i smatram da je to problem, ali samim po sebi ne smatram to nezakonitim, već smatram to nepotrebnim propuštanjem da parlamenti o tome odluče. Republika Srpska je u parlamentu donijela zakon, o kvalitetu i posljedicama će se raspravljati poslije”, kazao je Knežević.
Knežević je ranije rekao kako su imali ”nekoliko apelacija građana” koji zahtijevaju odluku o mjerama ograničenja kretanja za osobe mlađe od 18 i starije od 65 godina, koje su podnesene protiv odluka Federalnog stožera civilne zaštite.
Ustavnom sudu podnesena je i apelacija zbog zabrane kretanja među gradovima i općinama u Hercegovačko-neretvanskoj županiji, a čini se da će pravosuđe imati pune ruke posla kad su u pitanju neke mjere.
Naime, pojedinci razmišljaju o tužbama zbog stavljanja u karantenu a cijelo naselje Srednja Špionica podiglo je krivičnu prijavu protiv Kriznog stožera Srebrenika navodeći da su mještani, njih nekoliko stotina, bili u nezakonitoj karanteni.