Četvrtak, 2 svibnja, 2024

NJEMAČKO ISTRAŽIVANJE EU bi bila snažnija da je u članstvo ušla bivša Jugoslavija

Must Read

Rezultati istraživanja Njemačkog društva za vanjsku politiku (DGAP) pokazali su da bi Europska unija (EU) bila snažnija da je u nju ušla bivša Jugoslavija kao cjelovita zemlja. U studiji koja razmatra šta bi se dogodilo da je EU uložila veće napore, prije svega financijskim poticajima, za opstanak bivše Jugoslavije i njeno primanje u članstvo EU-a, navodi se da bi Balkan u tom slučaju bio bolje mjesto za život.
“Životi stotine tisuća ljudi u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Kosovu, Makedoniji, Sloveniji i Srbiji bili bi pošteđeni, a Amerika ne bi angažirala svoje vojnike u Europi prvi put poslije Drugog svjetskog rata. Također, Balkan bi bio bolje mjesto”, navodi se u istraživanju.

Prema Corneliusu Adebahru, autoru njemačke studije, Jugoslavija bi zatražila članstvo u EU već 1991. godine i dvije godine kasnije počela pristupne pregovore zajedno s Austrijom, Finskom i Švedskom. On smatra da bi Jugoslavija na kraju 20. vijeka postala članica EU-a zajedno s Mađarskom, Estonijom i Maltom, dok bi u eurozonu mogla ući zajedno sa Grčkom.

U studiji se navodi da bi članstvo Jugoslavije u EU spriječilo i današnju ekonomsku krizu koja potresa EU.

“Sama činjenica da postoji tranzicijska zemlja poput Jugoslavije koja traži članstvo u eurozoni navela bi stare članice da insistiraju na strožijoj kontroli ekonomskih politika zemalja članica što bi moglo spriječiti financijske krize poput onih u Grčkoj i Španiji”, navodi se u studiji.

Dodaje se da bi Jugoslavija, kao jedna od zemalja osnivača Pokreta nesvrstanih, omogućila mnogo bolje odnose EU-a sa novim silama u razvoju poput Indije, Južne Afrike, Indonezije i Malezije.

Također, bivša Jugoslavija sa blizu 24 milijuna stanovnika, bila bi peta najveća članica EU-a do ulaska Poljske, a u Europskom vijeću bi imala više glasova od Nizozemske, Portugala ili Belgije.

Ipak, u istraživanju se navodi da bi na kraju neke od republika u bivšoj Jugoslaviji, ipak, odlučile da se odvoje od centralne vlade u Beogradu.

“Želja ka decentralizaciji u Jugoslaviji bi ipak toliko jačala da bi se omogućilo izdvajanje jedne od republika, što bi predstavljalo presedan u EU. Mogući rezultat bi bio da bi EU na kraju činilo više država manje i srednje veličine”, ocjenjuje se u studiji.

Na kraju se zaključuje da bi se ovakvim scenarijem EU bolje pripremila za ekonomske krize u Grčkoj i Španjolskoj, kao i to da bi Brisel imao mnogo manje razvijenu sigurnosnu i obrambenu politiku.

AA

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

JEDAN KANDIDAT ZA PLENKOVIĆEVOG MINISTRA MANJE: Zbog sumnje na korupciju uhićen bivši pomoćnik hrvatske ministrice kulture

EPPO je, ne navodeći njihove identitete, izvijestio da su sva trojica uhićena u ponedjeljak na zahtjev Ureda koji je...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -