Petak, 9 svibnja, 2025

NJEMAČKI GRAĐEVINSKI SEKTOR U SLOBODNOM PADU: Budućnost bez temelja

Vrlo
- Advertisement -

Njemačka, koja se desetljećima smatrala bastionom stabilnosti i ekonomskog rasta, sada se suočava s ozbiljnom građevinskom krizom koja bi mogla trajati godinama. Broj izdanih građevinskih dozvola drastično je pao, stambeni sektor stagnira, a političari kao da okreću glavu od problema koji bi mogao uzdrmati cijelu ekonomiju.

NAJVEĆI PAD U POSLJEDNJIH 25 GODINA
Prema podacima Saveznog zavoda za statistiku, u 2024. godini izdano je samo 215.900 građevinskih dozvola – 16,8% manje nego prethodne godine. Ovo je treći uzastopni godišnji pad i najniži broj izdanih dozvola od 2010. godine. Unatoč alarmantnoj situaciji na tržištu nekretnina, gdje je potražnja za stanovima enormna, birokracija, skupi materijali i strogi građevinski propisi guše razvoj sektora.

“Njemačka prolazi kroz dolinu suza”, rekao je Ralph Henger iz Instituta za njemačko gospodarstvo (IW), upozoravajući da je jaz između potreba stanovništva i stvarne izgradnje alarmantan.

KAMATNE STOPE NEĆE SPASITI SEKTOR
Iako su neki očekivali da će smanjenje kamatnih stopa Europske središnje banke ponovno pokrenuti tržište, stručnjaci upozoravaju da je problem dublji. Cijene građevinskog materijala rastu, procedure za dobivanje dozvola postaju sve složenije, a nova pravila o energetskoj učinkovitosti dodatno otežavaju investicije.

Njemačka trenutno ima čak 16 različitih građevinskih propisa na razini saveznih pokrajina, što dodatno komplicira proces izdavanja dozvola. “Ovo nije samo ekonomski problem, već i pitanje političke volje”, tvrde stručnjaci.

PAD U SVIM SEGMENTIMA IZGRADNJE
Problemi su vidljivi u svim kategorijama novogradnje:

  • Obiteljske kuće: 37.900 dozvola, pad od 20,3%
  • Dvoobiteljske kuće: 12.700 dozvola, pad od 11,3%
  • Višestambene zgrade: 114.200 dozvola, pad od 19,7%

Situacija je posebno kritična u segmentu višestambenih zgrada, koje čine dvije trećine ukupne izgradnje. Nedostatak novih stanova znači rast cijena najma i sve veću nedostupnost stanovanja za prosječne građane.

POLITIČARI BEZ ODGOVORA NA KRIZU
Unatoč ozbiljnosti problema, stambena kriza nije bila značajna tema u političkim raspravama. “Iznenađujuće je koliko se malo priča o ovome u predizbornim kampanjama”, kaže glavni ekonomist banke HCOB Cyrus de la Rubia.

Njemačka vlada postavila je ambiciozan cilj izgradnje 400.000 novih stanova godišnje, no prema trenutnim procjenama, u 2025. godini bit će izgrađeno tek 230.000 – gotovo dvostruko manje od planiranog.

STANOVNICI OSTAJU BEZ OPCIJA
Građani velikih gradova već sada teško pronalaze stanove po pristupačnim cijenama. S obzirom na pad građevinske aktivnosti, predviđa se da će cijene nekretnina i najma nastaviti rasti, produbljujući socijalne razlike i povećavajući pritisak na vladu.

Njemačka se sada suočava s ozbiljnom dilemom: ili će hitno pojednostaviti birokratske procedure i subvencionirati stanogradnju, ili će se stambena kriza pretvoriti u dugotrajan ekonomski problem.

Hoće li se političari konačno probuditi iz zimskog sna ili će Nijemci morati proći kroz još dublju “dolinu suza”?

- Advertisement -

1 KOMENTAR

guest

1 Reakcija
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pravo iz furune

Toni Kraljević sprema tužbu jer smo u ovome opako oštećeni. Evo zbog čega i protiv koga tužba ide

"Pripremili smo informaciju koju smo dostavili Vladi FBiH i zatražili suglasnost da Federalno ministarstvo financija putem Federalnog pravobraniteljstva pokrene...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -