Šuai DJIA, borilačka vještina stara tri tisuće godina, predstavljena je na trodnevnom seminaru koji je održan prije nekoliko dana u Banjaluci, a grad na Vrbasu je posjetio Antonio Lanđiano iz Italije, predsjednik Europske federacije za Šuai DJIA i najbolji majstor ovog stila.
“Došli smo ovdje da naučimo jedan stari tradicionalni stil iz Kine – Šuai DJIA, to je jedan od najstarijih stilova u Kini i ima tri tisuće godina povijesti. Karakteristike ovog sporta su borba tijelo uz tijelo, a mogu ga trenirati i momci i djevojke”, pojašnjava Lanđiano.
Dodaje da u ovom sportu ne postoje udarci rukom ili nogom i veoma je interesantan za ljude koji žele znati nešto o samoobrani.
“Ovo je prvi put da dolazim u ovaj lijepi grad, hrana je dobra, a djevojke su lijepe. Banjaluka je jedini grad koji sam zasad posjetio u regiji”, kaže on.
Učenici ovdje imaju dobru baznu osnovu za pokrete, praktično počinju od nule jer je ovo novi stil za njih, kaže Lanđiano
U narednom periodu će, kako kaže, posjetiti Poljsku, a do kraja mjeseca ide u Ukrajinu, zatim u Španjolsku i onda u Rusiju.
“Stalno kružim Europom i učim ljude ovaj borilački stil, a učenici ovdje imaju dobru baznu osnovu za pokrete, praktično počinju od nule jer je ovo novi stil za njih. BiH je posljednja ušla u Europsku federaciju Šuai điaoa, i moraju raditi korak po korak da bi bili u koraku s drugim europskim zemljama. Kad sam vidio kako ljudi treniraju, mislim da neće biti nikakvih problema “, naglašava Lanđiano.
Kaže da će sigurno ponovno dolaziti u Banjaluku, te se nada da će uz zajednički trud Dragana Đumić i njega uspjeti organizirati nešto slično do kraja godine.
“Za ovu mnogo staru borilačku vještinu saznalo se tek od 2008. godine, do tada su Kinezi taj stil čuvali samo za narode Kine. Šuai DJIA je kontroliran izravno od državnika Kine, i ne postoji neka privatna organizacija, a svi seminari i turniri su organizirani od strane države “, pojašnjava Lanđiano.
Prema njegovim riječima, u ovoj tradicionalnoj vještini postoje pojasevi koji imaju samo četiri razine, nakon što se dođe do četvrtog nivoa, dobiva se pojas s kojim možete biti trener.
“Prije nego što sam se počeo ovim baviti, već sam se bavio drugim stilovima, a imao sam sreću da upoznam ovaj stil i otvorila su mi se vrata da dalje napredujem”, istakao je on.
Emanuel Mustiljo , devetnaestogodišnji učenik, došao je u pratnji majstora Lanđiana, a ujedno je i prvak Italije u ovoj borilačkoj vještini. Kaže da trenira pet godina.
“Mnogo mi se sviđa ovaj sport, zadnji put sam bio na natjecanju u Italiji iu Kini, gdje sam osvojio nekoliko medalja. Za ovaj sport sam se odlučio jer me je zainteresirao dok sam ga gledao i onda sam krenuo ozbiljno da ga treniram”, istaknuo je Mustiljo.
Dragan Đumić , majstor u Kungfu Wushu klubu “Lotos” u Banjaluci, navodi da je Šuai DJIA stil koji je vrlo dobar za razvoj čovjeka, posebno je koristan za mlađu populaciju, a koristan je i za samoobranu.
“Vrlo je poželjan za djecu, posjeduje sve ono što je potrebno da se obranite, a opet postoji i segment natjecanja, koji je također značajan”, objašnjava Đumić.
Kako kaže, ova vještina je takva da ima mnoštvo principa kojima se suprotstavljate protivniku koji dolazi, au ovom sportu nema povreda.
“Kimono za Šuai DJIA je interesantan. Lanđiano uči ovu vještinu od obitelji Chang, a na kimonu se nalazi leptir koji je zaštitni znak te obitelji, pošto je jedan njihov predak dobio naziv leptir, jer kada je bacao protivnike, to je izgledalo kao kada leptir maše krilima “, ističe on.
Učenici koji su prisustvovali ovom seminaru su zadovljni, a na njihovim licima se vidjela impresioniranost ovom borilačkom vještinom.