Ponedjeljak, 6 svibnja, 2024

Nacionalni park “Sutjeska” vraća stari sjaj

Must Read

TJENTIŠTE – Nacionalni park “Sutjeska” postavljen je na putanju razvoja, prosperiteta i zaštite i njegov stari sjaj će se uskoro vratiti, poručili su iz Uprave parka.

Moja misija je vraćanje starog sjaja NP Sutjeska, te u planovima koje imam, ovu ustanovu vidim u vrhu svjetskih elitnih destinacija . Planiramo izgradnju zdravstveno-turističkog centra, koji bi po svim elementima koje park posjeduje bio specifičan”, kaže direktor Dejan Pavlović.

Mnogo je toga, prema njegovim riječima, što najstariji i najveći nacionalni park u BiH izdvaja od ostalih, a to se prije svega ogleda u prirodnim bogatstvima.

Imati na vrlo malom mjestu prašumu Perućicu, najveći vrh BiH Maglić, vodopad Skakavac , koji je visok preko 70 metara, osam glečerskih jezera, idealan sportsko-rekreativni centar s jednim od najvećih otvorenih bazena u Europi, čija je površina 16.000 četvornih metara. I mnoge druge blagodati imamo samo na Tjentištu “, kaže Pavlović.

Nacionalni park kao poduzeće osnovano je još 1962. godine , a zapošljava 75 ljudi, koji se uglavnom bave zaštitom prirodnih vrijednosti, kulturno-povijesnih i drugih dobara, prezentacijom i popularizacijom parka.

Prvi put nakon mnogo godina poslovni rezultati su pozitivni, što je, smatraju, rezultat predanog rada menadžmenta.

Svoju viziju su zasnovali na fundamentalnim vrijednostima NP Sutjeska , koje predstavljaju osnovu daljnjeg razvoja.

Nacionalni park “Sutjeska” kroz očuvanje prirodnog i kulturno-povijesnog nasljeđa vrši promociju i upravljanje turističkim i rekreativnim potencijalima, te doprinosi lokalnoj i regionalnoj društveno-ekonomskom razvoju.

Brojni problemi opterećuju rad i poslovanje parka, od onih prirodnih pa do financijskih. Razvoj je, kažu, ograničen na turizam, a infrastruktura nije razvijena pa je i pristupačnost slabija, a nema ni velikih projekata.

Država bi mogla pomoći u ravnomjernoj raspodjeli financijskih sredstava, te koristiti nekoliko mogućnosti financiranja, poput javnog proračuna, koncesije ili ugovora o donacijama . Sa druge strane, lokalna zajednica, po važećoj zakonskoj regulativi o zaštićenim područjima, treba sukladno mogućnostima u određenom iznosu financira zaštićeno područje “, smatra Pavlović.

Kada su planovi za budućnost u pitanju, oni se prije svega odnose na zaštitu prirodnog i kulturno-povijesnog nasljeđa NP Sutjeska, održivo korištenje prirodnih resursa, jačanje potencijala uprave, razvoj turizma i na kraju uspostavljanje mehanizama za održivo upravljanje parkom.

O projektu

Projekt “50+” pokrenuli su “Nezavisne novine” i Privredna komora Republike Srpske, au okviru Projekta promocije domaće proizvodnje “Naše je bolje”.

On će trajati tijekom 2017. godine, a planirano je kontinuirano predstavljanje uspješnih poduzeća koja posluju u našoj zemlji, a zapošljavaju 50 i više radnika.

Cilj projekta je predstaviti što više pozitivnih primjera kako bismo potaknuli investicije i razvojne programe i kako bi javnost bila upoznata s poslovnim mogućnostima, proizvodnim asortimanom ili uslugama koje pružaju domaće tvrtke. Projekt su podržali grad Prijedor i općina Derventa.

PROFIL

  • Naziv: Nacionalni park “Sutjeska”
  • Sjedište: Tjentište
  • Osnovano: 1962.
  • Djelatnost: Zaštita prirodnih vrijednosti i popularizacija
  • Broj zaposlenih: 75
  • Kontakt: 058 / 233-102
  • www.npsutjeska.info
- Advertisement -

14656 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Последний

Lavrov: Zapad želi uništiti Srbe i pravoslavlje. Na meti su i Hrvati u BIH

RUSKI ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov ocijenio je mirovnu konferenciju o ratu u Ukrajini, koju priprema Švicarska, pokušajem da...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -