Kako je Indexu potvrdila Vanja Jurić, odvjetnica trudnice čija priča je potresla Hrvatsku, sve tri bolnice u Zagrebu odbile su napraviti prekid trudnoće ženi čija nerođena beba ima golem tumor.
Index je, podsjetimo, ranije objavio da su iz bolnice Sveti Duh potvrdili da Mirela Čavajda ima pravo na prekid trudnoće, ali da ga oni ne mogu obaviti jer nemaju tehničke uvjete ni educirane stručnjake za takav zahvat.
“Iz Vinogradske su poručili da ne mogu definitivno utvrditi dijagnozu iz postojećih nalaza pa je radi toga odbijaju. Tu treba napomenuti da ju Vinogradska nikad nije pozvala na pregled da bi mogla riješiti nedoumice vezane uz dijagnozu”, ispričala nam je Jurić.
“Merkur je odbio zahtjev bez ikakvog obrazloženja”
“Merkur je upravo javio da odbija zahtjev, i to bez ikakvog obrazloženja. U odgovoru ne piše zašto se zahtjev odbija, nego samo da upućuju predmet na drugostupanjsku komisiju”, navodi odvjetnica Mirele Čavajde.
“Sve u svemu, imamo tri bolnice koje se ne mogu složiti oko toga postoje li uopće medicinske indikacije. Prva koja ju je pregledala, bolnica Sveti Duh, i napravila najdetaljnije pretrage te dijagnosticirala što je dijagnosticirala, tvrdi da postoje medicinske indikacije za prekid trudnoće. Vinogradska nije sigurna u dijagnozu, ali je nisu pozvali na pregled – zašto to nisu napravili? Tu je i Merkur koji je zahtjev odbio bez ikakvog obrazloženja”, rezimira Jurić.
Još se čeka odgovor iz Petrove
Podsjetimo, Mirela Čavajda javila se za prekid trudnoće u četiri zagrebačke bolnice. Nakon što su ju odbile tri bolnice, čeka se još odgovor iz Petrove.
Čavajda je pokrenula proceduru i u Sloveniji gdje su nakon pregleda rekli da je dijagnoza jako loša i da tu nema ništa sporno te da je odluka na roditeljima. Najavili su i da će njihovo Etičko povjerenstvo donijeti odluku sljedeći utorak.
Što kaže Ministarstvo zdravstva?
Jučer je na cijeli slučaj reagiralo Ministarstvo zdravstva koje je priopćilo “da svaka žena u Hrvatskoj ima pravo na prekid trudnoće nakon deset tjedana na temelju medicinskih indikacija”.
Poručili su i da se nakon isteka 10 tjedana od dana začeća, prekid trudnoće može izvršiti samo po odobrenju komisije uz pristanak, odnosno na zahtjev trudne žene, u slučajevima kad se na temelju medicinskih indikacija utvrdi da se na drugi način ne može spasiti život ili otkloniti narušenje zdravlja žene za vrijeme trudnoće, porođaja ili poslije porođaja, kad se na temelju medicinskih indikacija i saznanja medicinske znanosti može očekivati da će se dijete roditi s teškim prirođenim tjelesnim ili duševnim manama te kada je do začeća došlo u vezi s izvršenjem krivičnog djela silovanja, obljube nad nemoćnom osobom, obljube zloupotrebom položaja, obljube s djetetom ili rodoskvrnuća.
“Ministarstvo zdravstva je upravo u cilju osiguranja prava žene, za slučaj da prvostupanjska komisija odbije njen zahtjev, omogućilo osnivanje drugostupanjske komisije u KBC-u Zagreb”, istaknuli su.
Ponovno su apelirali na sve zdravstvene ustanove da pravovremeno i točno informiraju pacijentice o njihovim pravima i mogućnostima koje mogu ostvariti u Hrvatskoj.
Danas je Ministarstvo zdravstva Indexu potvrdilo da razmatra slanje inspekcije u bolnice koje su odbile pomoći Mireli Čavajdi.