Petak, 26 travnja, 2024

Mediji i civilno društvo trebaju jedinstvenu strategiju razvoja i promocije medijske pismenosti

Must Read

Organizacije civilnog društva u Bosni i Hercegovini imaju ograničena znanja i kapacitete za zagovaranje i promociju medijske pismenosti, kao i za edukaciju građana o tome kako prepoznati manipulaciju informacijama, političku cenzuru i lažne vijesti.

Rezultat je ovo istraživanja provedenog o temi nivoa medijske pismenosti i kapaciteta civilnog društva u zagovaranju medijskih sloboda u BiH, koje je predstvljeno danas u Sarajevu putem Zoom platforme i uz sudjelovanje 28 aktivista civilnog društva, novinara i predstavnika medijskih i međunarodnih organizacija.

Glavni istraživač, mr. Borislav Vukojević, rekao je da je istraživanjem bilo obuhvaćeno ukupno 48 organizacija civilnog društva iz cijele BiH koje se primarno bave građanskim aktivizmom, demokracijom i ljudskim pravima, te društvenim pitanjima.

Više od pola zaposlenih u NVO prošli su kroz obuke medijske pismenosti, što je ohrabrujući rezultat, navodi Vukojević.

”Istraživanje je pokazalo da je najveća prepreka za unapređenje medijske pismenosti unutar organizacije nedostatak vremena i nedostatak novčanih sredstava. Često se događa da se zanemaruje vrijednost medijske pismenosti, a novčana sredstva su naravno preduslov da bi ta obuka bila kvalitetna i da bi se sistemski radilo“, rekao je Vukojević i dodao da ipak većina NVO ( 93 % anketiranih) ”ohrabruje zaposlene da upotrebljavaju digitalne tehologije”.

Dvije trećine zaposlenih u NVO sektoru trebaju dodatnu obuke iz medijske pismenosti, rečeno je danas.

Istovremeno, organizacije su navele da upoznaju svoje korisnike sa opasnostima lažnih vijesti, a gotovo polovina njih reagovala je na kršenje medijskih sloboda.

Osam od deset anketiranih NVO upoznate su sa nivoom medijskih sloboda u zemlji i regionu, pokazalo je istraživanje.

Zaposleni u NVO najčešće prate web portale, a na drugom mjestu je televizija. Većina ih smatra da se lažne vijesti najčešće sakrivaju manipuliranjem izvora i sakrivanjem identiteta, a više od 95 posto ispitanika smatra da je moguće otkriti cenzuru i autocenzuru u medijima koje prate.

Više od 77 posto ispitanika smatra da je politička propaganda prisutna u tim medijima.

Lea Čengić, šefica Odjela RAK-a za sadržaje i medijsku pismenost smatra da NVO trenutno imaju najveći značaj u BiH u oblasti razvoja medijske pismenosti.

”Ranije je u BiH postojalo desetak velikih NVO koje su se bavile medijskom edukacijom i radom sa mladima i zaista su imale kvalitetne projekte. Međutim, situacija se sada dosta promijenila i u BiH danas imamo veliki broj organizacija koje rade projekte iz medijske pismenosti za različite ciljne grupe i to je veoma bitno”, naglasila je Čengić.

Ona je dodala da su sami mediji u BiH jako malo radili na promociji medijske pismenosti, što je npr. obaveza za medije u mnogim zemljama u svijetu i dio strategije Europske unije i drugih međunarodnih aktera u ovoj oblasti.

Denis Telić iz Resursnog centra za bh. civilno društvo je rekao da su u organizacijama svjesni kako manjak vremena i drugih resursa glavni problem značajnijem napretku u oblasti medijske pismenosti.

To nam ne smije biti opravdanje. Moramo biti maksimalno uključeni i naći vremena i sredstva za ovo veoma bitno pitanje“, zaključio je Telić.

Učesnici diskusije zaključili su kako je neophodno kreirati dugoročnu strategiju sa ciljem sistemskog provođenja i razvoja medijske pismenosti u svim segmentima društva, kao i razvoja kapaciteta organizacija civilnog društva u tom pogledu.

Istraživanje je dio projekta ”Slobodni mediji za slobodno društvo”, koji provode Udruženje BH novinari i Asocijacija elektronskih medija u BIH uz podršku Europske unije i sa ciljem jačanja nezavisnog i slobodnog novinarstva u lokalnim zajednicama, kao i primjenu evrpskih standarda slobode izražavanja i pristupa građana kvalitetnim i objektivnim informacijama.

Glavni nalazi istraživanja su:

• Više od 85 posto anketiranih organizacija civilnog društva upućuje korisnike da koriste digitalne tehnologije u svoju korist
• Najveći broj organizacija ( 47,90 %) je reagiralo na kršenje medijskih sloboda
• Gotovo 73 posto uvijek ili ponekad uči korisnike kako da provjere kredibilitet informacija, a ista je situacija sa podučavanjem o autorskim pravima
• Zaposleni u organizacijama smatraju da se lažne vijesti najčešće sakrivaju manipuliranjem izvora i sakrivanjem identiteta (impressuma) medija 
• Više od 77 posto ispitanika smatra da se politička propaganda nalazi u medijima koje prate, u smislu favorizovanja određene političke stranke ili političara.

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Vlada Srpske “seli” se iz Banja Luke u Srebrenicu 2. svibnja

SANKT PETERBURG - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će se Vlada Srpske sastati 2. svibnja u...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -