Ugledni magazin “The National” donosi priču o islamu u Bosni i Hercegovini i zaključuje kako su Bosna i bosanski muslimani kulturološki bliži Zapadu nego Istoku. O hercegovačkim muslimanima pak National se nije izjasnio.
“I pored snažne povezanosti Bosne i Turske ali i šireg islamskog svijeta, ova balkanska zemlja stoji čvrsto u Europi i ima ambicije da uđe i u uropsku uniju (EU) koje su dodatno porasle nakon ulaska Hrvatske u EU”, piše ovaj magazin.
U tekstu koji donosi Ferry Biedermann navodi se da je utjecaj muslimanskih zemalja u BiH prisutan na svakom koraku.
“Taj utjecaj je pristuan svugdje u Bosni. Saudijska Arabija je izgradila džamiju i islamski centar u Sarajevu koji su najveći na Balkanu i pomaže financiranje nove sveučilišne knjižnice. Zemlje kao Katar, Kuvajt i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) šalju pomoć i investicije”, navodi se u tekstu.
Međutim, većina muslimana u Bosni misli da su drugačiji od ostalih muslimana iz arapskog svijeta.
“Mi smo muslimani i osjećamo da smo drugačiji muslimani, nismo kao u Turskoj i Egiptu, naprimjer. Mi smo Europljani”, kazala je direktorica agencije Populari Alida Vračić.
U tekstu se napominje kako bosanski muslimani osjećaju vrlo blisku povezanost i snažne odnose s Turskom.
Direktor Turskog kulturnog centra u Sarajevu Akay Ceylan izjavio je da postoje bogati historijski i kulturni odnosi između Bosne i Turske.
“Mnogi ljudi koji uče turski jezik želje bi imati bliske veze s Turskom, neki idu raditi u Tursku, a mnogi rade u turskim tvrtkama u Bosni”, kazao je Ceylana.
Međutim, magazin naglašava kako su veze Bosne i bosanskih muslimana s ostatkom muslimanskog svijeta vrlo nejasne i dvosmislene.
“Mnogi muslimani u Bosni žele snažnije odnose s arapskim svijetom, dok neki ne znaju mnogo o arapskom svijetu, a opet neki tvrde da je Bosna kulturno drugačija od arapskog svijeta”, piše “The National”.
“Mi pripadamo Europi i slijedimo drugačiji islam od ostalih muslimana”, tvrdi jedan od Bošnjaka u Sarajevu koji dodaje da izrazito cijeni pomoć i investicije arapskog svijeta, napominjući kako Bosna dijeli vrlo malo toga s arapskim svijetom.
Jedan drugi Bošnjak tvrdi da je Turska mnogo bliža bosanskim muslimanima od ostalih muslimanskih zajednica, istaknuvši kako ipak Bošnjaci pripadaju Europi.
Na kraju, autor teksta zaključuje da su skoro sve džamije u Bosni obnovljene nakon rata koji je završen 1995. godine.
“Mnogi minareti u Sarajevu, koji u bili srušeni u ratu, nakon 20 godina ponovno su obnovljeni, a novi su izgrađeni uglavnom u modernom turskom stilu s konusnim sivim krovovima”, piše “The National”.
(Anadolija / md)