”Osnivači javnih osnovnih i srednjih škola u BiH obvezni su osigurati osnivanje javnih osnovnih i srednjih škola na svakom od jezika konstitutivnih naroda”, ističe Lovrinović.
Zastupnički dom Parlamentarne skupštine na današnjoj sjednici razmatra zahtjev zastupnika Nikole Lovrinovića za razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Okvirnog zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju u BiH po hitnom postupku.
U predloženom zakonu se navodi da će se ”radi ostvarivanja i očuvanja pune ravnopravnosti Bošnjaka, Hrvata i Srba (jezika, tradicije, kulture i običaja) i pripadnika nacionalnih manjina, u Bosni i Hercegovini uspostaviti sustav školstva (odgoja i obrazovanja) na način da svaki od navedenih naroda i nacionalnih manjina u BiH ima pravo na organiziranje škola i školstva na svome jeziku, pismu i nastavnome planu i programu“.
Lovrinovićev prijedlog predviđa i da će “osnovne i srednje škole, sukladno odredbama ovoga zakona, pravilima-statutom škole odrediti službeni jezik i pismo konstitutivnog naroda u školi na kojem će se odvijati nastavni proces, odnosno koji će nastavni plan i program biti u uporabi”.
”Osnivači javnih osnovnih i srednjih škola u BiH obvezni su osigurati osnivanje javnih osnovnih i srednjih škola na svakom od jezika konstitutivnih naroda ako postoji opravdani interes ili zahtjev roditelja bilo kojeg od konstitutivnih naroda na određenom području, sukladno pedagoškim mjerilima”, navedeno je, između ostalog, u predloženom zakonu.
U predloženom zakonskom rješenju stoji da „u školama u kojima se izvodi nastava na jednom od jezika konstitutivnih naroda, a u kojoj nastavu pohađaju pripadnici drugih konstitutivnih naroda ili nacionalnih manjina, njima je uprava škole dužna omogućiti očuvanje vlastitoga jezika i kulturnog identiteta organiziranjem nastave iz nacionalne skupine predmeta, ovisno o broju učenika“.
”Najmanje jezik i književnost i vjeronauk ako je u školi manje od 5 posto pripadnika drugog naroda ili nacionalne manjine; najmanje jezik i književnost, vjeronauk i povijest ako je u školi od 6 posto do 11 posto pripadnika drugog naroda ili nacionalne manjine; nacionalnu skupinu predmeta (jezik i književnost, vjeronauk, povijest, zemljopis, glazbenu kulturu i likovnu kulturu) ako je u školi od 12 posto do 20 posto pripadnika drugoga naroda ili nacionalne manjine”, navedeno je, između ostalog, u Lovrinovićevom prijedlogu.
Vrlo
- Advertisement -
- Advertisement -
Login
14.7K Mišljenja
Najstariji
wpDiscuz
More Articles Like This
- Advertisement -