Na Židovskom groblju u Mostaru, simboličnim paljenjem šest svijeća u spomen na šest milijuna stradalih Židova tijekom holokausta, obilježen je Međunarodni dan sjećanja na žrtve. Ova komemoracija podsjetila je na stravične zločine koji se nikada više ne smiju ponoviti niti zaboraviti.
Poruke sjećanja i opomene
Uz predstavnike vlasti i diplomacije, obratio se predsjednik Židovske zajednice Mostar Amir Gross Kabiri, ističući povijesni progon Židova koji traje već 3.000 godina. Kabiri je naglasio razliku između prošlosti i sadašnjosti, rekavši:
“Za razliku od prije 3.000 godina, danas imamo državu Izrael koja stoji iza nas i štiti nas. Dokaz ljubavi i sigurnosti u Mostaru je izraelska zastava koja ponosno stoji na groblju od 7. listopada.”
Tajnica Židovske općine Mostar Sara Romano Vujinović i veleposlanica Države Izrael Galit Peleg upozorile su na sve češći porast antisemitizma u svijetu. “Antisemitizam se vraća u naše društvo, kroz retoriku mržnje na društvenim mrežama i diskriminaciju,” istaknula je Peleg.
Kultura sjećanja kao opomena
Predsjedatelj Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Dragan Čović podsjetio je na važnost sjećanja na stradanja i poručio da zlo nije nestalo:
“Nikad više nije bila potrebnija poruka ‘nikad više.’ Sjećanje na 6 milijuna stradalih i milijune drugih mora nas naučiti kulturi različitosti kako bismo bili dostojni paliti svijeće svakom stradalniku.”
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić također je naglasio važnost edukacije mladih:
“Obrazovanje ima ključnu ulogu u stvaranju društva koje se suprotstavlja diskriminaciji i netoleranciji. Znanje o povijesnim strahotama, osobito holokaustu, uči nas poštovanju i toleranciji.”
Povijesni kontekst holokausta
U Bosni i Hercegovini tijekom Drugog svjetskog rata stradalo je oko 12.000 Židova, od ukupno 15.000 koji su živjeli u zemlji. Auschwitz, najveći nacistički koncentracijski logor, simbol je židovskog stradanja, gdje je ubijeno milijun Židova, zajedno s desecima tisuća Poljaka, Roma i vojnika Crvene armije.
Zajednička poruka
Ovaj dan obilježava se odlukom UN-a kao podsjetnik na oslobođenje Auschwitza 27. siječnja 1945. godine. Ceremonija u Mostaru okuplja predstavnike svih razina vlasti, diplomatskog zbora, akademske i vjerske zajednice, uz poruku da se sjećanje na žrtve mora čuvati, a društvo jačati protiv mržnje i netrpeljivosti.