Vijeće ministara vanjskih poslova Europske unije donijelo je danas zaključke u kojima poziva na ustavnu i izbornu reformu u Bosni i Hercegovini, a odbilo je zahtjev Hrvatske da se spomene konstitutivnost i legitimno predstavljanje.
Zaključci djeluju kao da ih je pisao Bakir Izetbegović a parafirao Abdulah Sidran:
“Vijeće duboko žali zbog produljene političke krize u zemlji, koja je spriječila daljnji napredak u reformama 2021. godine, te osuđuje blokadu državnih institucija, jedinstvo i teritorijalni integritet zemlje”, stoji u zaključcima.
Ovdje hoće reći da Vijeće baš briga što je Schmidt imenovan bez suglasnosti Vijeća sigurnosti.
Ističe se da retorika i inicijative usmjerene na poništavanje reformi i povlačenje iz državnih institucija nisu prihvatljive.
Ovdje hoće reći da pobuna pojedinih “korisnika” daytonskog kolača protiv oduzimanja daytonskih ovlasti nije prihvatljiva nego su samo prihvatljive reforme. Čitaj – promjena daytonskog kolača. Koji je Ustav BIH koji bi EU morala poštovati. Baš kako poštuje ustav svake svoje članice.
Vijeće je pozvalo političke čelnike Bosne i Hercegovine da ulože zajedničke napore kako bi ispunili svih 14 ključnih prioriteta navedenih u Mišljenju Komisije o zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo u EU.
“S obzirom na institucionalne mehanizme utvrđene Daytonskim mirovnim sporazumom, BiH treba poduzeti daljnje ustavne i izborne reforme kako bi osigurala jednakost i nediskriminaciju svih građana, u skladu s presudom Europskog suda za ljudska prava Sejdić-Finci. ” poduzeti bilo kakav zakonodavni ili politički korak koji bi provođenje presude Sejdić-Finci i srodnih presuda Europskog suda za ljudska prava učinio izazovnijim ili dodatno produbio podjele”, stoji u zaključcima.
Ovdje hoće reći da su presude neprovodive bez izmjene Ustava iako se sve rješava izbornim zakonom. Također niti riječi o cijelim diskriminacijama cijelih naroda.
Odbačeni su, doznajemo, amandmani Hrvatske koji su zahtijevali da se u zaključcima uključi i potreba osiguravanja ravnopravnosti konstitutivnih naroda kroz izbornu reformu. Ministarstvo vanjskih poslova nije uključilo amandmane jer u Vijeću nije bilo političke volje da ih podrži.
“Vijeće ponavlja svoj poziv na uključiv proces ograničenih ustavnih i izbornih reformi, kroz istinski dijalog i u skladu s europskim standardima za uklanjanje svih oblika nejednakosti i diskriminacije u izbornom procesu. Vijeće naglašava da je niz odluka Ustavnog suda tek treba u potpunosti implementirati”, navodi se.
Vijeće je podržalo perspektivu EU za Bosnu i Hercegovinu kao jedinstvenu, ujedinjenu i suverenu zemlju.
“Nakon 25. godišnjice genocida u Srebrenici i Daytonskog mirovnog sporazuma prošle godine, Vijeće poziva sve političke aktere u Bosni i Hercegovini da prevladaju retoriku podjela u prošlosti, prekinu veličanje osuđenih ratnih zločinaca i aktivno promiču pomirenje”, rečeno je.
Konačno, Vijeće daje punu podršku misiji EUFOR-a, visokom predstavniku i OHR-u u ispunjavanju agende 5+2.
Genocid u Grabovici naravno ne spominje se. A i kako će kad nikada nije niti presuđen. Iako je bio toliko potpun da Grabovica danas više i ne postoji.