Predsjedatelj Predsjedništva BiH, Mladen Ivanić, smatra kako ključ borbe protiv islamskog terorizma i islamske države drže – bošnjački lideri, i to politički i vjerski lideri tog naroda.
“Oni moraju biti svjesni da su upravo muslimani u svijetu najveće žrtve terora `Islamske države`. Upravo bi Bošnjaci bili najveće žrtve, ukoliko bi radiklani islam, odnosno `Islamska država`, prodrla u BiH”, izjavio je Ivanić Srni u Novom Sadu.
Ivanić kaže da se političke i religijske vođe Bošnjaka sve više distancirtaju od islamskog terorizma, što je posebno uočljivo nakon najnovijih ekstremističkih poteza “Islamske države”.
“Ujedno su se i institucije BiH najozbiljnije uključile u bitku protiv `Islamske države`, a pred pravosudnim tijelima BiH u tijeku su procesi zbog terorističkih napada na policijsku stanicu u Bugojnu i na američko veleposlanstvo u Sarajevu”, rekao je Ivanić.
On ističe da nadležni organi BiH imaju ozbiljnu suradnju sa stranim obavještajnim agencijama na planu borbe protiv terorizma.
“Osim toga, donesen je i zakon o zabrani učešća državljan BiH u ratovima u svijetu, zbog čega smatram da BiH u pogledu islamskog terora za sada drži sve konce u svojim rukama”, naveo je Ivanić.
Kada je riječ o formiranju vlasti na razini BiH i Federacije BiH (FBiH), Ivanić kaže da odugovalačenje sa tim u najnegativnijem smislu utiče na evropske integracije i perspektive, jer institucije EU nemaju sa kim da pregovaraju.
On kaže da je zvono za uzbunu, kada je riječ o formiranju vlasti, odavno zvonilo, ali da je BiH bila žrtva nekih odnosa unutar FBiH.
“Republika Srpska je odavno uradila svoj posao oko formiranja vlasti, a BiH nije, jer je bila žrtva nekih odnosa unutar FBiH. Ipak, imam uvjeravanja od učesnika pregovora da će BiH i FBiH iduće sedmice gotovo 100 odsto dobiti institucije vlasti. Međutim, ne smijem ništa garantovati, jer su me učesnici pregovora više puta demantovali”, rekao je Ivanić.
Govoreći o problemu Crne Gore i BiH oko Sutorine, Ivanić navodi da je taj spor daleko od međunarodne arbitraže, kao i da mediji nepotrebno dižu buku oko toga.
“Pitanje Sutorine ni u Crnoj Gori, niti u BiH još nije pravno sagledano. Zato i mislim da spora nema i da je daleko od arbitraže. Sutorinu treba rješavati u puno mirnijoj atmosferi, bez galame i prevelikog medijskog publiciteta”, rekao je Ivanić.