On smatra da još nismo izgubili mogućnost da dobijemo sredstva MMF-a, ali će se morati ići na jedini mogući način, a to znači međusobno povećati koordinaciju, obzirom da su entitetski i županijski proračuni jako ugroženi.
– To nije tako samo zbog sredstava MMF-a, to je i zbog kredita Svjetske banke koji nam stoji blokiran i svega onoga što je poruka kad vi raskidate taj aranžman. Vidjeli smo primjer Grčke i što takva poruka znači. Dakle, ili ćemo dobiti taj aranžman, ili će se morati raditi drastični rezovi, a mislim da mi jednostavno nismo spremni na baš tako drastične rezove u drugoj polovini godine, kaže Bevanda u intervjuu za Nezavisne novine.
– Pojavit će se proračunske rupe koje se neće moći zatvarati. Doći će u pitanje isplate plaća, kao i onaj dio koji ide za mirovinske fondove i sve ostalo, tako da ili će se problem morati prevazilaziti trezorskim zapisima i obveznicama ili novim mjerama ušteda. U konačnici, ja sam uvjeren da dodatnim naporom i zajedničkom sinergijom možemo sve uraditi da idemo k tom aranžmanu i stabilizirati javne financije, ističe Bevanda.
Govoreći o tome što bi za građane značilo povećanje stope PDV-a i je li to opravdan zahtjev, ministar navodi kako će o tom pitanju ozbiljno razgovarati i na sjednicama Fiskalnog vijeća i Upravnog odbora Uprave za neizravno oporezivanje.
– Uložit ću još jedan napor da idemo s jedinstvenim stavom u svezi ovog pitanja. Ovo što sam do sada razgovarao u koordinaciji s resornim ministrima i ostalim nadležnim osobama, mi tu mogućnost držimo kao zadnju mjeru, kada bi sve popustilo da idemo u to rješenje. Međutim, po mom mišljenju to nije sustavno rješenje. Ima tu mnogo ograničenja. Doći ćemo do tog trenutka i trebamo se pripremati za to da idemo u diferencirane stope pa da većim PDV stopama pokrijemo luksuz, a smanjimo stope na, uvjetno rečeno, socijalne proizvode, kaže Bevanda.
Na upit je li dovoljno urađeno u vezi s usuglašavanjem reformske agende te koliko to može utjecati na ispunjavanje uvjeta BiH na njenom europskom putu, Bevada ističe kako bi neusvajanje bilo jedan strašan udarac.
– Ja vas uvjeravam da kada se ide s dobrom namjerom i kada se otvoreno razgovara i pokušava napraviti kompromis, onda možemo dobiti i usuglašenu agendu prihvatljivu svim razinama vlasti u BiH. Po mom mišljenju, nije dobro ići na rješenja koja podrazumijevaju da vi nešto usvojite, a onda tražite suglasnost od svih drugih. Ja intenzivno ovih dana radim na tome i optimist sam da će se vrlo brzo, u sljedećim danima, doći do rješenja i da će biti usvojena usuglašena reformska agenda u BiH, navodi ministar Bevanda.
– Usuglašena agenda bit će pokretač da promijenimo i način razmišljanja i nikada ne pokušavamo u BiH na teret drugoga uraditi nešto za sebe. Nemate vi ništa od toga ako nešto usvoji Vijeće ministara i federalna vlada a da, recimo, nije iskonsultirana vlast Republike Srpske ili neke županije. Nama treba samo malo napora i postupanja, ne samo po ustavnim nadležnostima nego i odgovornostima, jer da bi sve funkcioniralo treba vam suglasnost onih koji će i provoditi obveze iz takvog dokumenta. Zato, čim se krene u konzultacije po nekom pitanju trebamo slijediti Ustav onakav kakav je sad, a ako ćemo ga mijenjati i za to treba suglasnost svih, pojašnjava Bevanda.
Na upit koliko previranja u parlamentarnoj većini Federacije BiH utječu na rad organa vlasti na razini BiH, kaže kako je normalno da to utječe i na druge razine vlasti.
– Stalno smo govorili da je dobro da struktura vlasti od vrha države do najniže razine slijedi neku logiku i tada je bolja protočnost donošenja odluka, pa i mehanizma koordinacije. Ulažemo trud da se to ne odrazi previše, ali odražava se. Možete vidjeti da parlamenti nemaju predloženih zakona od Vijeća ministara, ni Vlade Federacije i mi smo u jednoj blokadi. Neki ljudi moraju shvatiti da se nema ništa od inata – inatimo se, a ne znamo ni kome se inatimo i onda ne mičemo s mjesta. U FBiH ne mogu ni zakazati sjednicu, a na državnoj razini se pokazalo da se u nekim slučajevima ne zna ni tko je parlamentarna većina. Ako je Vijeće ministara dobilo parlamentarnu većinu kod imenovanja onda bi parlament trebalo da slijedi te odluke. Meni to nije ništa novo jer i u prošlom mandatu smo imali takve situacije u preraspodjeli parlamentarne većine, ističe Bevanda. On smatra da se svi trebamo uozbiljiti i iskoristiti ovu europsku šansu.
– Sve je do nas i nitko nam ništa neće dati jer smo upućeni jedni na druge i na dogovor. Uvijek poštujem one koji su legalno izabrani i volju birača, ali to podrazumijeva i odgovornost onih koji su izabrani. Što mi u BiH možemo očekivati od investitora kad vidimo ovaj slučaj u Potočarima, gdje napadnu premijera jedne susjedne države, ili kad nam gori zgrada Predsjedništva BiH. Neće investitor trčati iz neke ljubavi da ulaže novac ovdje. Investicije traže prvo političku stabilnost, uređenu zakonsku regulativu i sigurnost. Zato sa svojim kapitalom odlaze u sigurnije prostore za djelovanje, a od nas bježe, pojašnjava Bevanda.