Petak, 28 lipnja, 2024

Imaju li Srbi, Bošnjaci i Hrvati pravo na svoje interese u BiH ili je samo važan interes SAD-a?

Must Read

Predsjednik RS Milorad Dodik osvrnuo se na izjavu veleposlanika SAD u BiH Michaela Murphyja, koji je mirno razdruživanje Republike Srpske okarakterizirao kao prijetnju interesima SAD-a. Dodik se pita: “Imaju li Srbi, Bošnjaci i Hrvati pravo na neki svoj interes u BiH ili je samo važan interes SAD-a, a sva tri naroda treba da služe tom interesu? Imaju li pravo Srbi, Bošnjaci i Hrvati sami da se dogovore? Kako se dogovorimo, tako će nama biti. Ili treba da budemo pokusni kunići u nečijem eksperimentu.”

Ova izjava otvara mnoga pitanja o stvarnoj prirodi političke autonomije i suvereniteta malih zemalja u današnjem svijetu. Što je zapravo posao bavljenja politikom u malim zemljama kada se političari odmah susreću s prijetnjama i pritiscima od strane velikih sila poput SAD-a?

Na papiru, suverenitet i pravo na samoodređenje su temeljna načela međunarodnog prava. No, u praksi, male zemlje često nemaju luksuz djelovati u potpunosti neovisno. Njihove političke odluke često su oblikovane, ako ne i izravno diktirane, interesima moćnijih država. Kada se političari u malim zemljama suoče s pitanjem koje nije u skladu s interesima globalnih sila, brzo postaje jasno koliko je njihova stvarna moć ograničena.

Interes SAD-a u BiH nije jedinstven slučaj. Povijest je puna primjera gdje su velike sile intervenirale u političke procese manjih zemalja. U mnogim slučajevima, ove intervencije su opravdavane stabilnošću, sigurnošću ili promoviranjem demokracije. No, često se postavlja pitanje čiji interesi zaista stoje iza tih intervencija. Jesu li oni uistinu u korist lokalnog stanovništva, ili se radi o geopolitičkim ciljevima moćnijih država?

Lokalni političari kao izvođači radova?

Političari malih zemalja često se suočavaju s dilemom: kako balansirati između potreba i želja vlastitog naroda te zahtjeva i pritisaka vanjskih sila? Uloga političara postaje sve sličnija ulozi menadžera, koji moraju zadovoljiti vanjske interese kako bi osigurali unutarnju stabilnost i ekonomske beneficije. No, koliko dugo se može održavati ovaj balans prije nego što lokalno stanovništvo počne osjećati nezadovoljstvo i otuđenje?

 

Dodikova analogija s “pokusnim kunićima” nije daleko od istine. Male zemlje često služe kao poligoni za testiranje politika koje velike sile žele primijeniti. Ovo može uključivati ekonomske reforme, promjene u političkom sustavu ili čak vojnu strategiju. Posljedice ovih eksperimenata rijetko pogađaju one koji ih predlažu; umjesto toga, lokalno stanovništvo snosi teret.

 

Pitanje koje Milorad Dodik postavlja nije samo retoričko. To je pitanje koje zahtijeva ozbiljno razmatranje od strane svih koji se bave politikom u malim zemljama. Jesu li Srbi, Bošnjaci i Hrvati uistinu sposobni sami odlučivati o svojoj sudbini? Ili su osuđeni na to da budu pioniri u velikoj geopolitičkoj igri? Sve dok interesi velikih sila nadmašuju lokalne potrebe, pravi suverenitet ostaje neuhvatljiv cilj. Političari u malim zemljama moraju se navigirati kroz ovo složeno okruženje, balansirajući između unutarnjih želja i vanjskih pritisaka, kako bi osigurali najbolji mogući ishod za svoje narode.

- Advertisement -

18 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

18 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

KAO ŠTO SMO I NAJAVILI: Mađari pucaju na teritorije u Ukrajini

VLASTI Mađarske traže od Kijeva da cijelu ukrajinsku Zakarpatsku oblast proglasi "tradicionalno mađarskom" u sklopu 11 zahtjeva Budimpešte u...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -