Published On: Sub, sij 18th, 2014

I TAKO JE ZLATKOV VUČKO POSTAO LESSIE: Hoću kući, bit ću dobar, neću nikad više

Predsjednik Halal sarajskih pravaša Zvonkudin Jurišić u intervjuu za Večernji list govori o iskustvima koje je on osobno, ali i HSP BiH izvukao iz sudjelovanja u platformi. Iz izjava je očito da Jurišić nije prokljuvio ko je kog izdao prije tri godine pa i dalje optužuje tadašnjeg koalicijskog partnera HDZ-a 1990 koji nije pristao biti ukrasni bošnjački kunić.  Jurišić žali i za Platformom i govori  o rušenju platforme od SDP-a. Politiku koja se posljednjih dana vodi u Vladi FBiH od članova koji su ušli pod kvotom HSP-a smatra jako lošom, te naglašava da to nije program koji je potpisala ova stranka i koji su ti ljudi trebali provoditi. Je li zadovoljan šurinim radom u Nadzornom odboru Luke ploče nije rekao. Naravno za sve to, on nije odgovoran. Jednako kao što Zlatko Lagumdžija nije odgovoran za katastrofalan rad SDP ministara. HSP je spreman sjesti za stol s članovima HNS-a te na eventualno partnerstvo s HDZ-om BiH tvrdi Jurišić zaboravljajući da HSP pristajući biti dio bošnjačkog nacionalnog projekta ne samo da je prestao biti hrvatska stranka nego je izdao sva ona načela preko kojih je prevario ono malo birača koji su mu nesretnim spletom okolnosti vjerovali. Evo sve da netko i povjeruje Jurišiću, postavlja se pitanje vjeruje li on još uvijek sam sebi? I tko će mu sutra uostalom dati povjerenje da mu ovaj promašeni političar koji jedan tren govori jedno dok sutra čini drugo, kopa po vilici…

Najavili ste inicijativu za smjenu Živka Budimira, dojučerašnjeg člana HSP-a BiH. Na koji način?

Federasyon Parlamentosu lansmanı Zivko Budimir vardiya – biz son kez düşünüyorum hangi bir girişimi duyurdu. Biz Anayasa Mahkemesi sona erdi bütün davanın hiçbir güvenoyu için gerekli üçte iki çoğunluğu ulaşmaya çalışacağız.

Koji su Vaši razlozi za pokretanje inicijative?

Bu girişim için , nedenleri vardır . BHF Cumhurbaşkanı Zivko BudimirHSP BH önünde bu pozisyona atandı ve algıFederasyonu’ndahalkın büyük bir kısmı hala HSP 11 ay önce oSPP kurduğurağmen Budimir . O biz çünküBHF Hükümeti güçilişkisi ve dengemedyanıninceleme altında olduğunu ve bu nedenlehalkınalgısı o bir üye oldupozisyonuna atandızamanda. Bu şekilde ,kamu opartiden ihraç ve biz uzun onun eylemleri ile ilgisi vardı ki olduğunu bilmek istiyorum . BudimirFederasyonuBaşkanıanayasal konumunu geçersiz olduğugerçeğini göz ardı etmekgirişimi içinnedenlerinden biri . BHF Cumhurbaşkanıyürütmeninbaşıdır , fakatbir şekilde o Budimir bunu önermişti. Ohükümetinçalışmalarını yönlendirmek gerektiğini , o yararlandı ve nepovjerovati kamu şirketleri, çeşitli Bakanları ve yönetim kendi kurallarını empoze etmek istedim . BenFederal vatandaşlar kez Desnice Radivojevića istifasını kabul ile işe yaramaz başladı. Hareket bana göre iyiydi . SonraAnayasa MahkemesiRadivoeviç istifa onadığı benim destek ve memnuniyet vardı . Ama altı ay sonra , onun bölüm birinde Budimir Radivojevića döner ve neden ve nasıl kimse bilmiyor . Onun açıklama o ortaöğretim çağındaki çocukları için bir hikayeHükümetininablukayı durdurmak istedim oldu . Bir kaç ay suçları bir dizi işlediği şüphesiyle gözaltına alındı ​​daha sonra sonra . Tam SIPAinme maç değilkamuoyunu duyarlı çünkü O çok iyimedyayı kullandılar. Sonra tekrar bir kaç ay Budimir sonra , ben neden bilmiyorum ,Bakan Ante Krajina kaldırın. Muhtemelen ödemeleri askıya Krajina’daki gibi , Zukan Helez karar revizirskim ekipleri uyulmadığı için bu belediyelere yapılangazileri bakanı sakatlık ve ölüm aylıkları temelinde kendi tazminat almadımdört belediyelerdeHVO üyeleri ile yaranmaya istedim ve kabul etti. Nedensadece ödeme askıya HSP yaptığı hareket bize , bahane değil ki . Ben haksız olup olmadığını yargıç , ama zaten bu belediyelerde varsa , nedensalih durdurma ödeme yapmayacağım . O siyasette tecrübelibir kişi , orada HSP ilk teşekkür var çünkü ben durmak yok Josip Peric komutları dinleyen kimse veya tablolara o ait olmadığınıHSP ve beyanı adına atandı . Onun randevu tartışmalıdır , ama bu konuma getiren ya da belki o pozisyonda zorunda olduğunu söylemekbir feragat etmelidir .

Budimir , kendini sevdirmeyi amacıyla , Ante Krajina muhtemelen karşılaşıldığında ne bu karşılaşmaya düşünme kaldırıldı . O zaman geri geldi , onun hamle çelişkili , 13 ay önce Radivojevića ohükümette bir krizi önlemek için yaptım ve şimdi tamamen farklı bir açıklama ile bir yıl dahaKrajina eskiisteği üzerine giderilmiş veFederasyon çapında büyük bir kriz ve sorunlara neden dedi . O , hatalar bir dizi yaptı vatandaşlarını tehlikeye ve BHFCumhurbaşkanıanayasal konumunu devalüe ve bizim temsilcileri Stanko Primorac sunmagirişimi,bir sonraki oturumda olacak .

Imate li podršku u drugim strankama oko inicijative za smjenu?

Ben başkan ve bazı partilerin temsilcileri ile görüşmeler yapılmış ve bir onay yüzde yüz oy vereceğini almadım, ama olumlu bir tutum sahip hakkında. Ben parlamentoda milletvekilleri olursa olsun gelecekte kim yere gelecektir, bu girişimi desteklemek için eminim. Zivko Budimir bu konumda olmayı hak etmek için hiçbir şey yapmadı, o önceden kestirilemez ve bir sonraki hamle yapmak için ne söylemek zordur. Hafifletmek için Başbakan Nermin Niksic isteği tarafından listelenen bakanlara zalimce …