Političke vođe u BiH će morati raditi sa zemljom kakva jeste, a ne fantazirati o nekoj drugačijoj, te neće crtati nove karte na Balkanu, naglasio je britanski veleposlanik u Bosni i Hercegovini Edward Ferguson, ističići da to znači opredjeljenje za poštivanje Ustava i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine.
Ferguson je danas objavio blog o stupanju na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju ističući da je to veliki korak naprijed. Podsjetio je da je Vijeće za vanjske poslove EU je u ponedjeljak donijelo odluku da aktivira Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) s Bosnom i Hercegovinom, sedam godina nakon njegovog potpisivanja.
Dodao je da je sedam godina ova zemlja stajala u mjestu na svom europskom putu, ali da sada ponovo kreće naprijed što je razlog za slavlje. Smatra da je pokretač aktivacije SSP-a usvajanje zajedničke izjave o provođenju reformi od strane Parlamentarne skupštine BiH koju je pripremilo Predsjedništvo BiH.
Odavanje priznanja
Također je naglasio da je njihova vodeća uloga u ovom procesu bila ključna te da zaslužuju da im se oda priznanje za uspješno pravljenje nacrta i dogovaranje teksta koji je dobio podršku svih četrnaest vođa političkih stranaka zastupljenih na državnom nivou.
‘’Zadovoljan sam i sretan što smo pronašli način za stvaranje pozitivnog političkog kretanja i pokazali da ako BiH ispuni svoj dio obaveza, i mi ćemo svoj. Skeptici će brzo reagovati i reći da je zajednička izjava samo izjava. To je točno, ali izjave su bitne’’, smatra veleposlanik.
Međutim, ističe da su političke vođe podvukle svoju opredjeljenost za poštivanje Ustava, Općeg okvirnog mirovnog sporazuma, suverenosti, teritorijalnog integriteta i političke nezavisnosti Bosne i Hercegovine te potvrdili svoju opredijeljenost za principe, vrijednosti i ciljeve na kojima se zasniva Europska unija.
‘’I obećali su da će implementirati ambiciozan plan reformi koji je osmišljen kako bi stabilizirao ekonomiju, otvorio radna mjesta, poboljšao efikasnost vlade, ubrzao proces pomirenja, ojačao vladavinu prava i omogućio borbu protiv korupcije’’, kazao je. Također je dodao da je važno zapamtiti da se nisu samo političke vođe obavezale.
‘’Uvijek smo jasno isticali da želimo da demokratske institucije ove zemlje preuzmu vodeću ulogu u implementaciji plana reformi. I one su to i uradile’’, kazao je dodajući da očekuje da će parlamenti i zastupnici imati ključnu ulogu, zajedno s građanima, u pozivanju vlada na odgovornost, zbog njihovih kako uspjeha, tako i neuspjeha.
‘’Točno je da je vaš politički sustav kompliciran i neučinkovit, ali na kraju dana, to je samo izgovor. Ako vođe žele da promijene stvari, to se može uraditi’’, objasnio je. Drugo, dodao je veleposlanik Ferguson, opredjeljenje za europske vrijednosti znači prihvatanje principa slobode, demokracije, poštovanja ljudskih prava i osnovnih sloboda, kao i vladavine prava što uključuje ključne ideje kao što su pravo na fer suđenje, pravo na prakticiranje vjere po vlastitom izboru i pravo na slobodno izražavanje mišljenja.
Potreba za reformama
Smatra da su ove vrijednosti važne, jer mogu pomoći jačanju raznolikosti društva, zaštiti osjetljivih kategorija i promociji i jačanju pomirenja. Također je istaknuo da se treba vidjeti kako vlade implementiraju obećane socio-ekonomske reforme što znači preusmjeravanje, bar na kratko, sa pitanja koja dovode do podjela i koja su bila centralna u političkim raspravama proteklih godina.
‘’Nisam naivan, znam da su mnoge inicijative u prošlosti propale. Neki ljudi bi žarko željeli zadržati status quo. Političke i etničke podjele nisu nestale. Formiranje vlasti na državnoj i razini Federacije BiH traje predugo’’, poručio je.
Veleposlanik Ferguson je naglasio da su građani već dugo svjedoci prekidanja rada Parlamentarne skupštine BiH i pokušaja da se razgovor vrati na politička pitanja koja su u prošlosti sprječavala napredak, ali da je pojačani pritisak na slobodne i nezavisne medije razlog za zabrinutost.
‘’Ali uprkos svemu ovome, ja sam optimističan. Sve političke vođe sa kojima razgovaram prepoznaju potrebu za reformama. Pritisak javnosti se povećava. I iskreno, globalno okružje sa sve većim izazovima i konkurencijom znači da nema drugog izbora do da se radi zajedno kako bi se ova zemlja ojačala, politički, ekonomski i socijalno’’, istakao je.
Na kraju bloga, britanski veleposlanik u BiH Edward Ferguson zaključio je da Ujedinjeno Kraljevstvo, zajedno sa EU partnerima i širom međunarodnom zajednicom pruža podršku s željom za uspjehom.