U posljednjih desetak dana obilježeno je nekoliko povijesnih datuma koji simboliziraju različite povijesne, političke i nacionalne vizije unutar Bosne i Hercegovine. Datumi poput 18. studenoga (osnivanje Hrvatske zajednice Herceg-Bosne), 21. studenoga (potpisivanje Daytonskog sporazuma), 25. studenoga (prvo zasjedanje ZAVNOBiH-a) i 29. studenoga (osnivanje AVNOJ-a) izazivaju oprečne reakcije Hrvata, Srba, Bošnjaka i ostalih naroda u BiH, piše Jozo Pavković za Večernji list.
HZ Herceg-Bosna: Zajedništvo i osuda
Hrvati su 18. studenoga obilježili 33. obljetnicu osnutka Hrvatske zajednice Herceg-Bosne (HZ HB). Osnivanje ove zajednice 1991. godine bilo je odgovor na velikosrpsku agresiju te pokušaj očuvanja suvereniteta hrvatskog naroda u BiH. Iako je HZ HB ugrađena u temelje Washingtonskog i Daytonskog sporazuma, često se našla na meti političkih osuda, osobito od strane bošnjačkih lidera, dok Srbi prema njoj uglavnom ostaju ravnodušni.
Daytonski sporazum: Temelj i prijetnja
Prekosutra, 21. studenoga, obilježava se 29. godišnjica Daytonskog sporazuma, ključnog dokumenta koji je zaustavio rat u BiH. Srbi ovaj datum slave kao praznik, dok bošnjački lideri strahuju da Dayton otvara prostor separatizmu, suprotstavljajući se ideji građanske BiH.
ZAVNOBiH: Vizija ravnopravnosti ili politički alat
- studenoga, Bošnjaci će obilježiti 81. godišnjicu prvog zasjedanja ZAVNOBiH-a, na kojem su 1943. godine udareni temelji moderne državnosti BiH. Međutim, koncept ravnopravnosti triju naroda, Hrvata, Srba i Bošnjaka, često se interpretira u skladu s političkim interesima. Dok Bošnjaci ZAVNOBiH koriste kao simbol unitarizma, Srbi i Hrvati u njemu vide potvrdu konstitutivnosti.
AVNOJ: Nostalgija i federalni model
Za 29. studenoga vezuje se osnivanje AVNOJ-a, koji je 1943. godine zacrtao federalni ustroj bivše Jugoslavije. Taj model ravnopravnosti naroda nikada nije zaživio, a “bratstvo i jedinstvo” zamijenila je velikosrpska dominacija, koja je na kraju dovela do krvavog raspada države.
BiH kao “mala Jugoslavija”
Današnja Bosna i Hercegovina često se naziva “malom Jugoslavijom”, budući da je naslijedila mnoge unutarnje sukobe i političke nesuglasice. Pokušaji nametanja unitarizma i dominacije većine nad manjinama nailaze na otpor, osobito među Hrvatima, koji se pozivaju na Daytonski i Washingtonski sporazum.
Hrvati su 18. studenoga obilježili obljetnicu osnivanja HZ Herceg-Bosne, istoga dana kada je pao Vukovar, kao simbol hrabrosti i žrtve. Herceg-Bosna za njih ostaje temelj opstanka i konstitutivnosti u BiH, zaključuje Večernji list.