Ponedjeljak, 17 lipnja, 2024

Hercegovina na internetu

Must Read

Nakon što je na portalu Sujica.net osvanula slika bjegunca Branimira Glavaša, hercegovačke internet stranice svrnule su pažnju javnosti na sebe: Globus je istražio u čijim su rukama najposjećeniji siteovi u BiH

Na vodećim hercegovačkim internetskim portalima – kao što su Poskok Online, Pincom info, Bljesak.info ili 24sata.info, za koje je prošli tjedan naglo porastao interes, nakon što je Sujica.net postigao ono što nije pošlo za rukom ni HTV-u, ni RTL-u ni Novoj TV: snimiti odbjegloga Branimira Glavaša na teritoriju BiH – piše se bez cenzure. Od četiri najposjećenija web portala u zemlji tri imaju sjedište u Mostaru.

Riječ je o Pincomu info, Bljesku.info i 24sata.info, portalima različitih ”provenijencija”, odnosno uredničkih koncepcija, koje su uspješno položile test popularnosti, provokativnosti i čitanosti u troentiteskoj BiH. ”Prije godinu dana u bosanskohercegovačkom izdanju Lidera, Stipe Prlić, direktor HT-a Mostar, pohvalio se golemim porastom priključaka ADSL-a u svojoj tvrtki, vjerojatno misleći da je tome pripomogla HT-ova kampanja.

No, porast ADSL priključaka u Hercegovini Prlić može zahvaliti uglavnom razvoju internetske kulture koju na tom području šire upravo lokalni internetski portali, a koje marketing tog istog HT-a uglavnom izbjegava“, kaže Ivan Šušnjar, voditelj hercegovačkog portala Poskok Online, koji postoji od 2000.

Taj, isprva malen studentski portal, koji se bavio isključivo zapadnom Hercegovinom, a danas pokriva cijelu regiju, od početaka uživa imidž alternativnog i necenzuriranog portala. Portal se istaknuo razotkrivajući Fabus, aferu s kupovinom diploma na novosadskom sveučilištu,  u koju su bili uključeni i neki profesori iz Hrvatske.

Raskrinkavanje vlasti. Poskok.infu mnogi priznaju ključnu ulogu u širenju svijesti o potrebi raskrinkavanja pogrešnih poteza vlasti, koja je u Hercegovini kroz HDZ BiH gotovo dva desetljeća uživala politički monopol. Iako je startao s tek nekoliko desetaka posjeta dnevno, dok je većina priključaka na mrežu u BiH bila modemska, danas ima preko 5000 čitatelja te se, zbog nezavisne, volonterske i intelektualne scene, koja je na njemu zaživjela, profilirao kao društveno-politički najutjecajniji hercegovački portal.

Šušnjar ističe da je Poskoku, kada je posrijedi provokativnost, jedan od uzora bio hrvatski Index.hr, no inspiracija je, smatra Šušnjar, ponekad bila obrostrana: ”Krenulo je sa studentskim drukanjem, buntom, što je ovdje bio šok, jer u regiji HDZ smatraju ‘spasiocem’. Neke od afera koje smo otkrili bile su prvi udar na HDZ, koji je do tada bio svetinja.

Od akcije ‘Dajmo da voze’ kojom se ismijavala namjera HDZ-ove vlade, koja je mimo činjenice da godinama nije uplaćivala doprinose prosvjeti, odlučila obnoviti vozni park novom comfort linijom luksuznih Passata, do virtualne priče o velikom studentskom prosvjedu u Mostaru 2006., koji je podigao na noge  mostarsku policiju, iako je bio nestvaran. Uzbunio je duhove vlasti i zamislio studente.

Studenti Mostara tada, naime, uopće nisu reagirali na grubo dolaženje HDZ-ove klike na čelo Mostarskog sveučilišta koje se, gle čuda, dogodilo isti tren kada je to sveučilište primilo financijsku injekciju. Otkrili smo i aferu s lažnim diplomama koje su se prodavale u Novom Sadu…

Naše su se oporbene stranke okuražile tek nakon što smo mi razotkrili aferu. Lako je biti Matija Babić u Hrvatskoj”, dodaje 31-godišnji Šušnjar, inače diplomirani inžinjer građevine. Mladi urednik kaže da nikada nije primio prijetnje, a koliki je utjecaj portala Poskok na javnost, zorno pokazuje i činjenica da na njemu danas objavljuju etablirana novinarska pera iz BiH i iz Hrvatske (Boris Dežulović, Boris Rašeta, dr. Nino Raspudić, Zdravko Barišić…).

Kao i drugi news-portali, na Poskoku prenose i agencijske vijesti, što podrazumijeva klasičan copy-paste, no glavno obilježje portala velik je broj vlastitih kolumni i aktivističkih intervencija, te činjenica da su plasirali neke od ”prvih izdanaka” hercegovačkog ženskog pisma.

Jednaki kriteriji. Svojim aktivističkim kolumnama snažno se isprofilirao i portal Pincom.info koji je, kako kaže glavni urednik, diplomirani novinar Milan Šutalo, pokrenut 2002., također po uzoru na Index.hr, odnosno, Online.hr. Dnevna posjećenost portala danas varira između 10.000 i 15.000 jedinstvenih posjetitelja te između 20.000 i 30.000 posjeta dnevno. ”Pincom.info klasični je portal, koji nastoji donositi bitne aktualne događaje, i imati dosta vlastite produkcije.

Danas smo objavili tekst urednika ugašenog Feral Tribunea, za koji je Alenko Zornija u Sarajevu rekao da su mu stavovi radikalni lijevi. No, isto tako, objavili bismo i tekst s radikalno desnim stavovima, naravno, uz nekakvu uredničku ogradu. Imamo iste kriterije za sve. Kritični smo prema vlasti s istih vrijednosnih pozicija, analiziramo njihov rad, imamo principijelne stavove, otkrivamo afere. Primjerice, aferu oko prodaje zemljišta u naselju Kruševo kod Mostarskog Blata”, ističe Šutalo.

Kada je u informatičku tvrtku Pincom došao 2002. godine, Šutalo je u njoj podigao portal koji danas broji pet novinara, ima programsko-dizajnersku i marketinšku podršku i financira se od bannera. Cijena bannera za mjesec dana iznosi 500 eura, dok je u novinama koje se prodaju u 5000 ili 6000 primjeraka samo u jednom broju cijena bannera 500 eura.

O planovima za budućnost kaže: ”Vjerujem da će doći vrijeme on-line medija, jer stalno raste posjećenost ne samo nama, već i ostalim portalima, te se nadam da ćemo imati što više vlastite produkcije i inovacija. Upravo radimo na redizajnu portala. Odendavno surađujemo s Deutsche Welleom, koji su nam ponudili suradnju na nekim temama, a objavljujemo i njihov video dana.”

Mostarski novitet. ”Mi smo običan news portal, a glavni nam je zadatak da vijest objavimo prije svih drugih u BiH, pa tako i policija preko nas često dozna da mora na uviđaj”, kaže Miro Škobić, glavni urednik portala Bljesak.info, osnovanog 2001., koji ima dvoje stalno zaposlenih te tri novinara-honorarca. ”Takvog portala u Mostaru dotad nije bilo. Nije bilo ADSL-a, kabelskog interneta, imali smo samo dial-up vezu.

Iako je na početku broj ulaza na Bljesak dostizao maksimalnih 100, portal sada ima preko 20.000 jedinstvenih posjeta. ”Čak je i HRT-ov dnevnik prenio naš video s neredima na utkamici Hrvatska-Turska ili onaj pred utakmicu Velež-Zrinjski”, ističe Škobić i dodaje: ”Naše čitatelje najviše zanima crna kronika, pa ako stavimo vijest da je čovjek pao s ograde na glavu, imamo 5000 čitanja, dok za kakav kulturni događaj imamo zanemarivih 300 čitanja…”

U čisti news-portal ubraja se i 24sata.info, osnovan u listopadu 2003., čiji je slogan: ”Danas na 24, sutra u novinama”. U posljednje vrijeme osobita je poslastica video s Lepom Brenom koji se trenutačno vrti samo na njemu. Pa ipak, glavni urednik Salko Bijedić kaže: ”Ne težimo toliko senzacionalizmu.

Komercijalni smo utoliko da naši oglašivači vide da imaju neku korist od oglašavanja kod nas.” Iako je krenuo doslovce ni iz čega, 24sata.info danas ima oko 23.000 posjetitelja (od čega 16.000, 17.000 jedinstvenih), te uz glavnog direktora, direktora prodaje i pet novinara, zapošljava i tri osobe zadužene za tehnička pitanja te razmišlja  i o povećanju resursa.

”Odskočna daska bila nam je afera Alphacut. Prvi smo počeli pisati da to nisu čista posla i ispostavilo se  da smo bili u pravu. Pomogli smo da se riješi problem otpada iz ”Kožare”. Prvi smo došli u posjed snimaka nekih borbi pasa koje su kod nas u Hercegovini zabranjene tek u travnju”, kaže Zoran Karadža, urednik Livno onlinea koji postoji od 2005. Iako sada ima oko 4500 dnevnih ulaza, Livno online u svojim je počecima vodio veliku financijsku bitku za opstanak.

”Razlog osnutka bio je manjak informacija u Livnu, mada danas pokrivamo regionalno šire područje, od oko 80.000 stanovnika, dakle, Livno, Kupres, Tomislavgrad, Drvar, Glamoč i Bosansko Grahovo. Kretali smo naprijed sitnim koracima, a najviše nam je pomogao jedan čovjek koji uopće nije iz Livna i kojeg nikada nisam upoznao. Livno online je počeo više utjecati na život ljudi 2006. i 2007. godine, iako nam u vrijeme osnutka nitko nije pridavao previše pažnje…”, kaže Karadža.

Kada je prije tri godine baš na tom portalu objavljen članak iz Slobodne Bosne o građevinskoj mafiji, koji je inkriminirao tadašenjeg predsjednika Federacije te još nekoliko visokih dužnosnika i lidera BiH, urednik Livno onlinea primio je prijetnju smrću, a reći će i kako uvijek ima onih koji pokušavaju utjecati financijski da se neka tema na portalu ne obrađuje ili da se nekoga ne spominje.

Uvijek u plusu. Malo politike, zabave, a najprije vijesti iz Hercegovine, generalni je koncept portala ABCPortal.info, osnovanog prije nepunih godinu dana. ”Sada imamo između 5000 i 8000 posjeta svaki dan, iako ih je na početku bilo možda 300 ili 400. Planiramo do Božića prijeći broj 10.000 uz pomoć marketinške kampanje, koja je već osmišljena.

Financiramo se od reklama, sponzora i zasad smo zadovoljni”, kaže Ivo Ramić, urednik portala ABCPortal.info. Iako, kako kaže Ramić, istraživačko novinarstvo nikada nije bilo trademark portala, na njemu je svojedobno objavljena vijest o tome da je Ivica Todorić kupio tvrtku Lijanović iz Širokog Brijega, no vijest se pokazala netočnom.

Ipak, dobro je izreklamirala ovaj hercegovački site na kojem pišu studenti novinarstva, povremeno novinar Slobodne Dalmacije Danijel Ivanković ili, recimo, Tomisalv Kvesić iz Večernjeg lista.

”Moj prijatelj, web dizajner, i ja, novinar, išli smo prije dvije godine u Livno i zadesila nas je mećava, pa smo došli na ideju da pokrenemo Kupresportal, koji je manje-više volonterski projekt. Kupres dugo nije imao nikave ozbiljne internet stranice, osim kojekakvih komercijalnih, u službi zimskog turizma”, kaže Ivan Gašpar, glavni urednik Kupresportala, za koji kaže da posluje solidno te da nije u gubicima.

Na tom se portalu oglašavaju uglavnom domaći poduzetnici, hoteli, restorani i kafići, a, iako je na početku broj posjeta bio relativno slab, s tek 40-50 jedinstvenih posjetitelja dnevno, brojka se danas kreće između 1500 i 1800. Gašpar dodaje: ”Naši tekstovi nisu zategnuti, pokušavano provući dozu domaćeg humora. Ljudi na nas gledaju pozitivno. Kupres je malo mjesto s 3500 stanovnika i nema velikih afera, no kada bismo se bavili istraživačkim novinarstvom, sigurno bismo našli prljavog rublja…”

SUJICA.NET

“ZBOG GLAVAŠA SMO UDVOSTRUČILI BROJ JEDINSTVENIH ULAZA”

‘U portal više ulažem nego što dobivam’, kaže vlasnik

”U Šujici ničega nije bilo. Nismo imali nikakav portal, iako ih imaju i manja sela. Zato sam prije godinu dana pokrenuo Sujica.net i na portalu radim sam”, kaže Ante Krstanović, koji je u kući Ivana Drmića, u kojoj se početkom svibnja ”zatekao” Branimir Glavaš, montirao antenu i prozore, te se s Glavašem slikao za svoj portal.

Taj dan je, kaže Krstanović, na Sujica.net bilo 1200 ulaza, što je dvostruko više od posjeta posljednjih nekoliko dana. ” Prije je bilo 150-200 posjeta dnevno.

Ni zbog čega što sam objavio na portalu nisam imao neugodnosti. Imam osam razreda osnovne škole, nisam se školovao dalje, život je silio da se radi. Radim svašta i više ulažem u portal nego što dobivam, ali valjda će biti nešto od njega. Sad kad je ovakva situacija, šteta je propustiti…”

Globus

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Ronioci i mještani očistili jezero Bezdan u Rodoču

U organizaciji Ronilačkog kluba Mostar i na poziv Udruge ‘‘Naš Rodoč‘‘, u nedjelju je održana ekološka akcija čišćenja jezera...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -