Nova demokracija zauzela je čelnu poziciju na grčkim parlamentarnim izborima i u položaju je da formira koalicijsku vladu za ostanak u eurozoni zajedno sa socijalističkim Pasokom, prema prvoj službenoj procjeni ministarstva unutarnjih poslova.
Čelnik radikalne lijeve stranke Syrize Alexis Tsipras priznao je poraz i rekao da je nazvao čelnika Nove demokracije Antonisa Samarasa da bi mu čestitao. Kako prenosi grčka agencija ANA, Samaras je predložio osnivanje vlade nacionalnog spasa. Naglasio je da su Grci glasovali za ostanak Grčke u eurozoni. Poštovat ćemo ono što je ova zemlja potpisala, dodao je.
Prema rezultatima temeljenima na 18 posto prebrojanih glasova koje je objavilo grčko ministarstvo unutarnjih poslova Nova demokracija dobila je 29,5 posto glasova, što joj osigurava 128 mjesta od 300 u grčkom parlamentu (stranka koja dobije više glasova na izborima ima i bonus od dodatnih 50 zastupnika u parlamentu), nasuprot 27,1 posto glasova koliko je pripalo stranci radikalne ljevice Syriza (72 mjesta). Socijalisti Pasoka zauzimaju treću poziciju s 12,3 posto glasova (33 mjesta).
Dok se čelnik desnice Samaras zalaže za nove pregovore o planu štednje ali i za ostanak u eurozoni, njegov protivnik iz Syrize Alexis Tsipras želi ukidanje tog plana i usvajanje više mjera gospodarskog rasta radi obnove gospodarstva, uronjena u tešku recesiju, petu godinu zaredom.
Šef grčke konzervativne stranke Nova demokracija Samaras obećao je zemlji izlazak iz krize, a ne iz eura u slučaju pobjede njegove stranke na ovim izborima. Čelnik ljevičarske stranke Syriza 37-godišnji Tsipras na valu prosvjeda protv mjera štednje uzdigao se iz anonimnosti do ozbiljnog kandidata za preuzimanja vlasti i biračima je obećao da će, pobijedi li na izborima, odbiti uvjete međunarodne pomoći od 130 milijardi eura.
Na izborima u Grčkoj sudjelovalo je 22 stranaka i koalicija, a za formiranje vlade pobjednička stranka mora dobiti najmanje 151 mandat u parlamentu od 300 mjesta. Oko 9,9 milijuna građana s pravom glasa, upisano na izborne popise, biralo će između stranaka koje su za ili protiv plana štednje, Nove demokracije i Syrize.
Samaras se predstavlja kao jamac ostanka Grčke u eurozoni, premda želi nove pregovore o programu štednje koji je Grčka dogovorila s međunarodnim vjerovnicima u zamjenu za financijsku pomoć. U svojim predizbornim govorima istaknuo je da su ulozi izbora jasni: euro ili drahma, koalicijska vlada ili nikakva. U slučaju da ne dobije većinu, Samaras ne isključuje mogućnost koalicije koja bi okupila druge desne stranke, kao i socijalistički Pasok.
Njegov suparnik s ljevice, koji izaziva zebnju na financijskim tržištima, poručuje da želi odbaciti program štednje koji su potpisale vladajuće stranke po diktatu vjerovnika. Najavio je da će, dođe li na čelo države, u roku deset dana provesti nove, prave pregovore s EU-om, pred summit EU-a 28. i 29. lipnja.
Svi europski čelnici i američki predsjednik Barack Obama upozorili su devet milijuna grčkih birača na posljedice njihova izbora za njih same i eurozonu. Biti ili ne biti u eurozoni? To je pitanje, rekao je bivši grčki premijer Lucas Papademos.
U sjedištu Europske unije sa strahom su se iščekivali rezultati, a analitičari tvrde da je bio pripremljen i krizni scenarij. Nije bila isključena ni mogućnost sazivanja hitne konferencije nakon objave izbornih rezultata. Čelnici Unije u to će vrijeme biti u Meksiku na sastanku G20 gdje će se okupiti i ostali svjetski vođe.
Prekinuvši dosadašnju suzdržanost, njemačka kancelarka Angela Merkel je ocjenila važnim da Grci izaberu većinu koja poštuje obveze zemlje u pogledu mjera štednje, što znači podršku Samarasu. Ravnateljica Međunarodnog monetarnog fonda Christine Lagarde je također ocijenila važnim obnovu dijaloga od sljedećeg tjedna s Grčkom. Predsjednik Euroskupine Jean-Cladue Juncker pozvao je Grke uoči izbora da budu svjesni razarajućeg učinka mogućeg izlaska njihove zemlje iz eura i EU.(hrt7dnevnik.ba)