Četvrtak, 2 svibnja, 2024

FINA SPORTSKA NOĆ Zrinjski postao prvak države, Širokom se smiješi Europa; Vitez blizu ostanka u prvoj ligi, a HKK Posušje novi prvoligaš

Nogometaši mostarskog Zrinjskog novi su prvaci Bosne i Hercegovine! Zrinjskom je za titulu trebala pobjeda kod Mladosti u Doboju kod Kaknja, kako ne bi ovisio o rezultatu utakmice u Tuzli.

Momčad Vinka Marinovića to je i ostvarila, pa je pobjedom 3:0 osigurala naslov kolo prije kraja. To je četvrta titula za mostarski klub u njegovoj povijesti, pa je Zrinjski sada jedina momčad od osnutka Premijer lige s četiri titule.

Do nje je Zrinjski došao na rekordan način, jer nikad prije nije imao 66 bodova. Rekordna 20. pobjeda došla je u lijepoj atmosferi stadiona u Doboju kod Kaknja, koju je pored domaćih gledatelja napravilo i par stotina Ultrasi iz Mostara.

Zrinjski je poveo u 18. minuti i to trenutcima kada je Mladost imala više od igre. Brzu kontru poveo je Arežina koji je ubacio za Filipovića, a ovaj je asistirao Jasminu Mešanoviću koji sigurno pogađa za vodstvo gostiju i veliko slavlje Ultrasa.

Mostarci su u prvom dijelu imali još jednu priliku koju nije iskoristio Miloš Filipović. No više nego opasni bili su i domaći igrači.

Haris Dilaver odlično je tukao iz slobodnog udarca, Rizvanovićev šut blokiran je u posljednji trenutak, a pred kraj poluvremena Goran Karačić krajnjim naporima obranio je udarac Aldina Šišića.

U drugi dio domaćin je opet krenuo ofenzivnije, no u 67. minuti dogodio se novi šok za Mladost. U šesnaestercu domaćih oboren je Nemanja Bilbija, koji je ušao u 55. minuti. Sudac Peljto svirao je jedanaesterca koji je sigurno realizirao Mešanović.

Deset minuta kasnije sve je bilo riješeno. Još jednu dobro izrađenu kontru završio je Bilbija. Nakon vodstva 3:0 bilo je jasno da je utakmica gotova, pa su se i dotad glasni domaći navijači smirili.

(Bljesak.info)

Široki pregazio Drinu te Europu drži u svojim rukama

nk_siroki_brijeg_fk_radnik_kup_8

Široki Brijeg je u pretposljednjem 29. kola slavio uvjerljivo pobjedu u Zvorniku protiv otpisane Drine (0:3) te se time probio na treće mjesto. Momčad s Pecare tako će u posljednjem kolu na Pecari morati slaviti protiv Radnika kako bi osigurala treće mjesto ujedno mjesto u Europi.

U prvom poluvremenu Široki je prijetio preko Wagnera, Krstanovića i Ajayija, no na odmor se otišlo bez pogodaka.

Drugo poluvrijeme ”Plavo-bijeli” su furiozno otvorili s dva pogotka. Prvo je u 47. minuti kapetan Wagner Santos Lago majstorski pogodio za vodstvo upisavši svoj 11. pogodak u sezoni te 110. u Premijer ligi BiH. Vodstvo je udvostručio Zvonimir Kožulj tri minute kasnije.

Točku na ”i” pogotkom u 60. minuti postavio je Ivan Krstanović na asistenciju Wagnera.

Široki je ovime skočio na treće mjesto, a na ruku mu idu kiksevi sarajevskih klubova Sarajeva i Željezničara. Naime, Sarajevo je poraženo 3:0 na Tušnju od Slobode te je ostalo na četvrtom mjestu s bodom manje od Širokog, a Željezničar se u posljednjim minutama spasio poraza na Grbavici od otpisanog Rudara te je na kraju završilo 1:1.

Vitez: Nadigrali i pobijedili Slaviju

U dobroj i zanimljivoj i obostrano korektnoj igri Vitez je zasluženo slavio jer je u većem dijelu nadmetanja bio bolji, organiziraniji i opasniji protivnik

Prvo poluvrijeme Vitežani su zasluženo riješili u svoju korist s rezultatom 1 : 0. Poveli su već u  prvoj minuti nakon što je Mrkaić probio lijevu stranu, ubacio do Đurića koji je dobro šutirao, golman Lučić loptu odbio, a Novak je prisebno pospremio u mrežu za vodstvo svoje momčadi.

Samo pet minuta kasnije, u šestoj minuti, domaća je momčad bila u prilici povećati vodstvo. Šantić je lijepo ubacio za Mrkaića  a njegov snažan šut obranio je dobri Lučić. Vitežani su bolji, organiziraniji, nadmoćniji, redaju prilike i polu prilike ali povećati vodstvo nikako ne uspijevaju. A prilika je bilo: Mrkaić u 16., Šantić i Livančić u 24., a opasno, iz slobodnog udarca u 26. minuti dobar udarac Šantića u korner je izbacio golman Lučić

No, kako je vrijeme odmicalo, negdje od 35. minute,  Vitežani su lagano „padali“, Slavija je bila sve bolja i opasnija, a u 40. minuti bili su u prilici i poravnati omjer. Naime, lopta je u šesnaestercu u ruku udarila Barišića, sudac je opravdano sudio najstrožu kaznu, iskusni Spalović je dobro šutirao, a vršcima prstiju iz svog desnog donjeg kuta loptu je  u polje  izbacio Živković.

Vitez je nastavio atakirati na gol Slavije i početkom drugog poluvremena, „tražili“ su drugi gol, a već u 47. minuti Mrkaić šutira s 5 – 6 metar, a Čomor krajnjim naporom s gol crte loptu uspijeva izbaciti u polje. Napadi Viteza urodili su plodom u 52. minuti kada je Mrkaić izvrsno prošao po lijevoj strani, poslužio je Livančića koji je s pet metara efektno poentirao za 2 : 0.

Domaća je momčad nastavila dominirati, kontrolirati pa onda i  smirivati igru, a gosti, iako su iskazivali želju i htijenje rezultat mijenjati u svoju korist, za to, pored dobrih Vitežana nisu imali dovoljno ni snage niti znanja.

Pobjedi Viteza nema prigovora, potpuno je zaslužena i sada samo splet nesretnih okolnosti mogle bi ih stajati ostanka u Premijer ligi.

Posušje prvak lige Herceg-Bosne

hkk_capljina_hkk_posusje_1

Košarkaši Posušja pobjednici su Košarkaškog prvenstva Herceg-Bosne.

U petoj odlučujućoj utakmici igranoj u Gradskoj sportskoj dvorani u Čapljini, gosti su sa 64:74 porazili Čapljinu te na koncu slavili 3:2 u finalnoj seriji.

Posušje je ovime izborilo pravo nastupa u Prvoj ligi Bosne i Hercegovine, odnosno Ligi 12.

Poskok.info čestita hrvatskim klubovima na uspjesima, a HKK Čapljinu čekamo iduće godine u prvoj ligi!