Petak, 15 studenoga, 2024

Facebook pred izbore počinje s etiketiranjem medija “kontroliranih od strane države”

Vrlo
- Advertisement -

Facebook je objavio da će započeti s “etiketiranjem” medijskih organizacija koje su „u potpunosti ili djelomično pod uredničkom kontrolom njihove vlade“ kako bi ljude informirali kad čitaju medijske sadržaje koji su pod utjecajem vlada.

Tvrtka će također započeti s oglašavanjem reklama tih izdavača, ali prije izbora u SAD-u u studenom počet će aktivno blokirati reklame iz „opreza“, čime bi se trebao pružiti dodatni sloj zaštite od različitih vrsta stranih utjecaja.

Oznake će se pojaviti na tri mjesta: globalno, u Facebookovom prikazu stranice za reklamiranje, na samim ”Stranicama” i u odjeljku ”Transparentnost” stranice. U Sjedinjenim Američkim Državama, etiketa će se pojaviti unutar objava glavnih vijesti idućeg tjedna.

Facebook još uvijek nije označio sve portale. Tvrtka kaže da je započela s “nekoliko portala” i vremenom će ih dodavati sve više.

Postoji niz kriterija kako bi se jedna medijska tvrtka mogla svrstati pod uredničku kontrolu od strane vlade, uključujući izvor njihovog financiranja, vlasničku strukturu, uredničke smjernice i mehanizme odgovornosti; ipak, ako Facebook smatra kako postoji dovoljno zaštite za “osiguravanje uredničke neovisnosti”, oznaka se neće primjenjivati.

Izdavači koji žele dokazati svoju „neovisnost“ moraju uvjeriti ili biti:

  1. U zemlji gdje se  štiti uredničku neovisnost organizacije
  2. Uspostavljene postupke, procese i zaštitu u medijskoj organizaciji radi osiguranja uredničke neovisnosti
  3. Procjena obavljena od strane neovisne, vjerodostojne vanjske organizacije koja je utvrdila da je statut uistinu poštivan, te da su utvrđene procedure ispoštovane

Na neke su se organizacije ovakve oznake već primijenile: Russia Today, odjeljak „Transparentnost stranica“ na Facebooku, glasi: „Ovaj je izdavač djelomično ili u potpunosti pod uredničkom kontrolom države. To je određeno nizom faktora, uključujući, ali ne ograničavajući se na financiranje, strukturu i novinarske standarde”.

To se odnosi i na kineski Global Times, ali nije primijenjeno na BBC ili ZDF (ZweitesDeutschesFernsehen), njemačku televizijsku postaju koja se „vodi kao neovisna neprofitna korporacija pod nadležnošću Länder, šesnaest država koje čine Saveznu Republiku Njemačku”.

Ovo nije prvi put da tehnološki div etiketira medije koji se nalaze pod pokroviteljstvom države. YouTube je rekao da će primjenjivati sličnu oznaku za sadržaj na svojoj platformi, ali da je kritiziran zbog nespretnog provođenja zakona.

Nakon istrage ProPublica, tvrtka je označila 35 od ukupno 57 kanala koji su financirani od vlade, koje su im “privukle pažnju”, no nije primijenila etikete na ostala 22 kanala, bez ikakvog jasnog objašnjenja zbog čega je diferencijacija napravljena u odnosu na neke od njih.

Takve vijesti dolaze nakon što je Facebook kritizirao Twitter zbog provjere činjenica i etiketiranja ”tweetova” Donalda Trumpa, o prijevari na izborima i prosvjeda Georgea Floyda, dok predsjednik uprave Mark Zuckerberg govori kako internetske stranice za društvene medije ne bi trebale biti “arbitri istine”.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

VLAISALJEVIĆ: Pružat ćemo potporu općini Kreševo u području kulture i sporta

Federalna ministrica kulture i športa primila je u svom uredu u Sarajevu načelnika Općine Kreševo, Borisa Marića, kojemu je...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -