Kad ne možeš igrati s ekipom iz kvarta, napraviš svoje igralište i pozoveš susjede koji te još uvijek pozdravljaju. Tako otprilike izgleda nova kulturna strategija Vladimira Putina, koji je potpisao dekret o uskrsnuću sovjetskog glazbenog relikta – Intervizije.
Nekadašnji pandan Euroviziji, festival pjesme za zemlje koje su umjesto Coca-Cole pile Borjomi, ponovno će se održati ove jeseni u Moskvi, nakon što je Rusiji zabranjeno sudjelovanje na Euroviziji 2022. godine. Cilj? “Razvoj međunarodne kulturne i humanitarne suradnje.” U prijevodu: glazbeno natjecanje za one koji i dalje drže do Kremlja.
Predsjednički izaslanik Mihail Svidkoj pohvalio se kako je “gotovo 20 zemalja” već pristalo sudjelovati, među njima Brazil, Kuba, Indija i Kina. Dakle, očekuje se šarolik line-up – od ruskog turbo-folka, preko indijskih bollywoodskih spektakala, do kubanskih ritmova s ideološkim prizvukom.
Intervizija – nekad i sad
Ovo nije prvi pokušaj Moskve da u kulturi napravi protutežu Zapadu. Intervizija je u vrijeme Leonida Brežnjeva bila zamišljena kao odgovor na Euroviziju, ali s ponešto drugačijim pravilima i estetikom – više balalajki, manje sjaja i, naravno, isključivo politički podobni izvođači.
Natjecanje je bilo popularno među zemljama Varšavskog pakta, a sudjelovali su i Moskovini daleki saveznici, poput Kube. Finska, koja je tada balansirala između Istoka i Zapada, bila je jedina država koja se prijavljivala na oba natjecanja.
Međutim, raspadom Sovjetskog Saveza Intervizija je pala u zaborav, a Rusija je od 1994. počela sudjelovati na Euroviziji, čak je i pobijedila 2008. godine s Dima Bilanom i pjesmom “Believe”. No, nakon ruske invazije na Ukrajinu, Europa je Rusiji zatvorila vrata.
I sad smo opet na početku – Putin vraća Interviziju, ovaj put u nešto širem formatu, s pozivnicama koje će završiti na stolovima država koje nisu sklone Bruxellesu i Washingtonu.
Hoće li uspjeti?
Ovisi koga pitate. Ako se natjecanje doista održi i ne završi kao još jedan od megalomanskih Putinovih projekata koji nestanu u birokratskom kaosu, svijet bi mogao dobiti zanimljivu glazbenu alternativu. Iako, teško je zamisliti da bi se Intervizija ikada mogla približiti kiču i spektaklu Eurovizije – natjecanja koje se ne bavi samo pjesmama, već i politikom, provokacijom, skandalima i neizbježnim susjedskim bodovanjima.
No jedno je sigurno – ovogodišnja jesen donijet će nam hitove iz Moskve, Pekinga i Havane. Je li to budućnost glazbene diplomacije ili samo još jedan geopolitički performans, saznat ćemo uskoro.