SARAJEVO – Od kako su posljednjih godina, a osobito posljednjih mjeseci, gosti iz arapskih zemalja pohrlili prema BiH i Sarajevu, u javnosti su se pojavile različite reakcije – od straha do nade u velike investicije.
Da je zabilježen porast broja arapskih turista u BiH, posebno Sarajevu, potvrđuju i podaci Turističke zajednice Kantona Sarajevo.
Ipak, ono što je novost jeste masovna kupnja zemljišta i izgradnja velikih stambenih naselja, uglavnom na području oko iu glavnom gradu.
Arapskim novcem obnovljen je sarajevski hotel “Bristol”, izgrađeni su trgovački centri BBI i Sarajevo City Centar, au tijeku je i izgradnja luksuznog naselja Poljine Hills.
Osim toga, sredinom listopada je otvoreno turističko-rezidencijalno naselje Sarajevo Resort Osenik u općini Hadžići, koje se prostire na 160.000 četvornih metara s umjetnim jezerom na 12.000 četvornih metara oko kojeg je raspoređeno 160 objekata – dva natkrivena bazena, hotel, sportski tereni, supermarket i drugi prateći objekti. Investicija je “teška” nešto više od 25 milijuna eura, a kompleks će moći pružiti smještaj za čak 1.125 gostiju.
Najavljuje se i impresivno, neki će reći gotovo nerealno ulaganje od 4,3 milijarde eura u podnožju Bjelašnice, Igmana i Treskavice.
Arapi u Trnovu grade luksuzni turistički grad Buroj Ozone na 1,3 milijuna četvornih metara, koji će sačinjavati 2.000 vila, više hotela, najveći trgovački centar na Balkanu, pa čak i bolnica čija gradnja treba početi u travnju 2016. godine.
“Svako ulaganje treba dočekati pozitivno, s tim što, naravno, ona moraju biti realna. Ja ovdje ipak moram dati opasku, a to je da ovo što se najavljuje u Trnovu od 4,5 milijarde eura, ta brojka je toliko velika da čovjek prosto ne može da vjeruje. U svijetu nema tolikih investicija “, kaže za DEPO Portal profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu Muris Čičić.
Prema statistikama Centralne banke BiH i Agencije za unapređenje stranih investicija zemlje Golfskog zaljeva dosad nisu bile na listi deset najvećih investitora u BiH. Međutim, ako ova dosad najveća investicija zaista bude realizirana, to će se promijeniti.
Masovna kupnja nekretnina u BiH, na kojoj možemo zahvaliti uglavnom Arapima, utjecala je na porast cijena zemljišta, kuća, vikendica … To ekonomski stručnjaci ocjenjuju pozitivnim jer, kako kaže profesor Čičić, cijene nekretnina su jako depresirana od 2007. godine, kada je počela svjetska recesija, pa sve do danas.
Akademik Esad Duraković, ugledni arabist, prevoditelj, filolog i orijentalista, u svom nedavnom tekstu na DEPO Portalu upozorio je na masovnu kupovinu grunta u BiH, ocijenivši je negativnom pojavom.
“Nastavi li se ovaj trend, KS i / ili njegova okolina može biti velikim dijelom, možda i većinskim, arapski grunt, a da li je to pozitivno i bezazleno neka prosudi svaki čitatelj za sebe, iako su stvari očite”, napisao je akademik Duraković , koji smatra da se striktnije zakonskim propisima treba uvesti više reda i strogoće u toj oblasti, kako bi se pojava stavila pod kontrolu, jer je, kako kaže, očito izmakla kontroli.
Što kažu podaci Turističke zajednice KS?
Interes Arapa za BiH konstantno raste u posljednjih pet godina, a to pokazuju i podaci Turističke zajednice KS.
Turisti iz ovih zemalja se, naime, zadržavaju znatno duže od ostalih turista – od tri do sedam noćenja, dok je prosjek zadržavanja u Kantonu Sarajevo dvije noći.
“Egzaktnih podataka o njihovoj potrošnji nema, ali pojedina istraživanja pokazuju da je to oko 300 KM dnevno, ali mi smatramo da je to znatno umanjen iznos”, kažu u Turističkoj zajednici KS.
Pravi turistički “bum” iz zemalja Golfskog zaljeva je počeo pokretanjem izravne zračne linije Sarajevo-Dubai, kojom je turistima iz ovih zemalja znatno pojednostavljen dolazak u Sarajevo.
Registrirani turisti iz arapskih zemalja odsjedaju uglavnom u hotelima više kategorije i žele uvijek na raspolaganju imaju vozača i vodiča. Prema podacima Turističke zajednice KS, izuzetno su zainteresirani da dan provedu u prirodnom ambijentu u neposrednoj blizini grada, bez nekih naročitih aktivnosti.
Vrlo
- Advertisement -
- Advertisement -
Login
14.7K Mišljenja
Najstariji
wpDiscuz
More Articles Like This
- Advertisement -