Petak, 3 svibnja, 2024

DIJALOG Pravoslavna i Rimokatolička crkva o kanonizaciji kardinala Stepinca

Must Read

Sabor Srpske pravoslavne crkve odlučio je otvoriti dijalog s Rimokatoličkom crkvom o kanonizaciji kardinala Alojzija Stepinca, a za predsjednika Povjerenstva za dijalog s Hrvatskom biskupskom konferencijom imenovao je mitropolita zagrebačko-ljubljanskog Porfirija, objavljeno je u subotu na službenoj mrežnoj stranici.
U nizu odluka koje je sabor donio nakon višednevnog zasjedanja je razmatranje mogućnosti djelovanja predstavnika Srpske pravoslavne crkve (SPC) u Bruxellesu, navodi se u priopćenju.
Sabor SPC “odlučio je prihvati dijalog s Rimokatoličkom crkvom, odnosno s Hrvatskom biskupskom konferencijom (HBK), u povodu namjere Rimokatoličke crkve da kanonizira kontroverznog kardinala Alojzija Stepinca, nadbiskupa zagrebačkog u vrijeme Drugog svjetskog rata i službenog vikara oružanih snaga takozvane NDH”, objavljeno je na stranici.
U tu svrhu Sveti Sinod će, po nalogu Sabora, utemeljiti povjerenstvo koje će “razgovarati o Stepinčevoj ulozi u tom tragičnom razdoblju i to u kontekstu srpsko-hrvatskih odnosa u 20. stoljeću”, navodi SPC.Dodaje da je za predsjednika stalnog saborskog Povjerenstva za dijalog s HBK imenovan mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije.
Za predsjednika Odbora za Jasenovac imenovao je episkopa slavonskog Jovana, a za pitanja izučavanja jasenovačkih logora smrti u Gradini, na bh. strani, ovlasti i dalje ima episkop banjalučki Jefrem.Sabor SPC je na zasjedanju, koje je trajalo od 14. do 29. svibnja, razriješio dvojicu vladika i izopćio iz SPC-a bivšeg vladiku raško-prizenskog Artemija, kojemu je godinama unazad osporeno djelovanje na Kosovu.
Među dvojicom razriješenih je i kontroverzni vladika mileševski Filaret, uz čije se ime vezuju brojne afere, a među posljednjima je dodjela visokog crkvenog odličja haaškom optuženiku i vođi Srpske radikalne stranke Vojislavu Šešelju.
Sabor je, kako se navodi, “sagledao teškoće i iskušenja s kojima se Crkva i srpski narod susreću u Crnoj Gori, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i drugdje uslijed pritisaka, nepravdi i diskriminacije”.
U priopćenju dodaje da će “razmotriti mogućnost djelovanja predstavnika SPC u Bruxellesu” radi kontakata i promicanja interesa SPC-a pred institucijama Europske unije “u suradnji s predstavništvima nekih drugih pravoslavnih crkava, a po potrebi i s predstavništvom Vatikana kao države”.

- Advertisement -

14656 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Последний

Obitelj Kraljević 32 godine traži pravdu za anđele Ivanu i Filipa

Na današnji dan, 3. svibnja 1992. godine, zločinačka JNA napala je središte Ljubuškog raketnim projektilima, pri čemu je usmrćeno...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -