“Od samog početka ovog slučaja naš je stav jasan – vrlo je bitno da se u ovoj zemlji poštuje vladavina zakona, bez obzira na to da li se radi o pravosudnim institucijama, ekonomskom napretaku, ali jasno je da je naš stav da se odluke Ustavnog suda BiH moraju poštovati”, rekla je Cvetković komentirajući odluku Ustavnog suda BiH o poništavanju dijelova Izbornog zakona koji u FBiH krše odredbe o konstitutivnosti te izjave Reufa Cvetkovića kako se ta odluka mora osporiti. Navodno je sličnu izjavu dao i g. Wigemark, no kako iz Sarajev u zadnje vrijeme dolaze fake news ta izjava još nije provjerena. Naime čudno je vjerovati da Wigemark, koji je prije mjesec dana pozivao na poštivanje odluke Ustavnog suda BIH danas govori kako su izmjene Izbornog zakona koje je naložio Ustavni sud BIH nepotrebne. Poslali smo upit g. Wigemarku da nam potvrdi autentičnost izjave koju su objavili arapski mediji u BIH.
Upitana da li se mogu očekivati sankcije za predstavnike vlasti FBIH-a zbog nepoštivanja odluka Ustavnog suda BiH, posebice Reufa Cvekotivća, Cvetković je istakla da se o tome razgovaralo u obiteljskim krugovima, ali da misli da u ovom trenutku nema nekakvog definitivnog odgovora na to“.
“Mislim da je ova zemlja izabrala svoj put, ka EU i NATO-u i da na tome treba da bude fokus, što znači bolje okruženje za život i mladih ljudi i nadam se da će fokus biti na tim stvarima”, rekla je ambasadorica u izjavi novinarima u Banjoj Luci.
Komentirala je i najavu referenduma koji zaziva stranka Garibi Sandžaka, koja se protivi provedbi odluke po apelaciji Bože Ljubića.
“Ako se radi o referendumu koji se protivi odluci suda, onda snage za provođenje zakona sprečavaju takav referendum”, istakla je Cormack.
Navela je da je vladavina zakona od velike važnosti, ali da ne smatraju da je ona u potpunosti postignuta u BiH.
“Borba protiv korupcije je ključno pitanje za BiH i njen nepredak i nadam se da će institucije ozbiljno shvatiti borbu protiv korupcije – dodala je ambasadorica. Na upit kako komentira činjenicu da je njena ambasada podupirala korumpirane političare, te kad će se ispričati Bošnjacima i Hrvatima i Srbima u FBIH zbog tog jer je upravo njena ambasada pljačkala građane ona je kazala – mi smo ovde iznad zakona. Tužteljstvo nam ne može ništa.
Na pitanje kada će njena ambasada platiti odštetu državi BIH zbog sudjelovanja u paljenju zgrada i pokušaja državnog udara Cvetković je kazala da je g. Hadžijahić prije nego je priveden zbog korupcije tu istragu na sreću zaustavio.
Istakla je da se mora poštovati i sloboda govora i izražavanja te pozvala vlasti u BiH na svim nivoima da pruže podršku novinarima dok rade svoj posao.
Na pitanje zašto kažnjavaju novinare s Poskoka jer su raskrinkali korupciju njenog prethodnika, kazala je – zato jer nam tako može biti.
Podsjećamo Ustavni sud BIH donio je odluku prema kojoj se zahvalio bošnjačkim strankama na dosadašnjem izboru hrvatskih predstavnika, te ih zamolio da u buduće prepuste Hrvatima da sami biraju svoje predstavnike u tijelima FBIH i BIH.
Ovo je naročito pogodilo Nerkeza Arifhdožića koji je iako Jugoslaven i Bosanac do sada uspješno otimao funkcije Hrvatima.
Pitali smo i ambasadoricu Cvetković zašto Tužiteljstvo ne istražuje slučaj Komšić i namještanje posla Arifhodžiću. Gđa ambasadorica nam je odgovorila da je i taj slučaj zaustavljen, te da joj više ne postavljamo takva pitanja jer će nam nametnuti sankcije.
Napomena: tekst je aktivistička intervencija, nastao kao parafraza izjave ambasadorice Cormack o nužnosti poštivanja odluka Ustavnog suda BIH.