U intervjuu za mostarski Dnevni list, neupućeni njemački zastupnik podrijetlom iz Hrvatske je naveo kako će Bundestag potkraj mjeseca ili početkom srpnja usvojiti rezoluciju o BiH za koju je naveo da je jednostrana i nepotpuna zahvaljujući potezima zastupnika bošnjačkih korijena Adisa Ahmetovića.
Iako se predstavlja kao netko tko je upućen u događanja u BIH Juratović je čovjek koji je javno iskazao oduševljenje likom i djelom Štefice Oručević Broz i njenim filmom Moj Neđo u HOS-u a u kojem o humanizmu njenog vrlog muža govori odbjegli ratni zločinac Miroslav Hrstić, deklarirani nacist, šef Neđin u ratu i šef logora za silovanje Srpskinja.
Toliko o Juratoviću i njegovom poznavanju istine o prošlom BH ratu. Nadamo se da će budući rat koji Njemačka ovdje sprema, među Srbima i Bošnjacima popratiti bolje.
A sada njegove bezvrijedne izjave:
“Stoga će mnogi kolege potpisati popratni tekst uz rezoluciju koji će imati sadržaj jednoglasne odluke radne skupine za europska pitanja, odnosno, koju je Adis Ahmetović uspio spriječiti. A to je da se na mjestu gdje se govori o etnonacionalizmu pored Milorada Dodika i Dragana Čovića, nađe i ime Bakira Izetbegovića i njegovog SDA”, rekao je Juratović za Dnevni list.
Ahmetović, koji se već mjesecima lažno predstavlja izvjestiteljem Bundestaga za zapadni Balkan, u razgovoru za Hinu rekao je da su Dodik i Čović navedeni jer zagovaraju secesionizam, što je kriterij za uvođenje sankcija – Dodik prijeti odcjepljenjem Republike Srpske, a Čović govori o osnivanju trećeg entiteta.
Ahmetović smatra kako većina stanovnika BiH, bez obzira za narodnost, želi građansko uređenje i napuštanje etničkih principa pri biranju vlasti, suprotno političkim elitama.
Za čelnika vodeće bošnjačke stranke SDA Josip Juratović kaže da “lukavo provodi islamizaciju društva” i zamjera mu veze s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, navodeći kako nastoji ostaviti BiH njemu u ‘amanet’ (nasljedstvo).
Dodao je kako će Bundestag morati u budućnosti biti oprezniji. Posvjedočio je i kako se našao na meti bošnjačkih organizacija i medija, čak i posredstvom naručenih članaka u njemačkim medijima, upravo zbog zauzimanja da se Bundestag jednako pozicionira prema tri etnonacionalističke politike u BiH u dokumentu Rezolucije.
“Što se pak bošnjačkog nacionalizma na čelu s Bakirom Izetbegovićem tiče, on je na žalost prošao ispod radara, ne samo zbog pojedinaca kojima je uspjelo ovaj puta uvesti političku kulturu BiH u Bundestag”, rekao je Juratović.
Prijedlog rezolucije koju su sačinili zastupnici vladajuće Semafor koalicije prošloga je tjedna upućen u parlamentarnu proceduru Bundestaga. U njoj se podupire europski put BiH, a za prijetnje suverenitetu zemlje, blokade i podjele optužuju se vodeći srpski dužnosnik Milorad Dodik i hrvatski Dragan Čović.
Hrvatski premijer Andrej Plenković izjavio je kako je u ovome dokumentu prepoznatljiv rukopis bošnjačkog lobija, dok je pak Čović u pismu Bundestagu upozorio da je Rezolucija u funkciji bošnjačke dominacije nad Hrvatima u BiH.