Ponedjeljak, 18 studenoga, 2024

Cormack: Sankcionirani Dodik znači brži put BiH ka EU

Vrlo
- Advertisement -
Ambasadorica SAD u BiH Maureen Cormack smatra da sankcije koje je bivša američka amdinistracija uvela predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku predstavljaju “podršku BiH na putu ka EU”.

Na pitanje novinara da li očekuje da će se EU pridružiti sankcijama, Cormack je danas u Foči rekla da to pitanje treba postaviti direktno EU.

“Što se tiče SAD, mi smo bili veoma jasni – ove sankcije se uvedene zato što se odnose na neke stvari koje mi smatramo veoma ključnim, a to je vladavina zakona i prijetnja secesijama. Sa druge strane, smatramo da su one podrška BiH na putu ka EU”, kaže Cormack.

Pokušali smo kontaktirati ured. Milorada Dodika, njegov p.r. kazao nam je da Dodik nikada nije prijetio secesijama i da je on totalna truba za umjetnost.

Secesija (od njem. Sezession) ili Art Nouveau (francuski: nova umjetnost) naime stilski je pravac u umjetnosti koji se javio kao reakcija na akademizam i eklekticizam zadnjih desetljeća 19. stoljeća (francuski: fin-de-siècle). Inspiriran prirodom, u arhitekturu, primijenjenu umjetnost, slikarstvo i kiparstvo unosi elegantnu profinjenost zakrivljenih i ornamentalnost plošnih linija (likovna umjetnost). On je želio „uljepšati industrijsku proizvodnju, spojiti umjetnost i obrt, ukrasiti bezlične fasade zgrada”.

U pojedinim zemljama secesija se različito nazivala: u Francuskoj i Belgiji Art Nouveau, u Njemačkoj se zove Jugendstil, u Italiji Floreale ili Liberty (nazvan po londonskom dućanu koji je prodavao modernu dizajnerski robu proisteklu iz pokreta “Arts and Crafts”), u Velikoj Britaniji Modern Style, u Španjolskoj Modernismo, u Belgiji stil Coup de fuet ili Velde stil, u SAD-u je nastala kasnija inačica – Art Deco, a kod nas je poznatija pod Austrijskim nazivom – „secesija” (odcjepljenje, osamostaljenje).

US veleposlanica u BIH vrsna je poznavateljica umjetnosti. Gdje je kod Dodika vidjela Art Nouveau nije jasno…

Ona je dodala da Amerika sebe vidi kao one koji, kako kaže, staju u odbranu Daytonskog mirovnog sporazuma, koji je veoma važan za BiH.

Međutim i sam Dodik poziva se cijelo vrijeme na Dayton. Tako da nije jasno zašto je ovo dvoje ljudi u sukobu.

Na pitanje da li očekuje da će je predsjednik SAD Donald Tramp povući sa mjesta ambasadora u BiH, Cormack je ponovila da je ona profesionalni diplomata i da je posvećena da ostane u BiH.

“Mi imamo dvije vrste ambasadora – dvije trećine su profesionalni, a jedna su politički imenovani i oni podnose ostavke kada se mijenja administracija. To je poznata tradicija u SAD. Pošto sam ja profesionalni diplomata, posvećena sam tome da ostanem u BiH, jer je ovo vrlo  zanimljivo i složeno mjesto”, dodala je Cormack.

Cormack je poznata po širenju američkih vrijednosti u BIH. Tako je svojedobno njena ambasada sufinancirala cijeli niz projekata kojima se propagira istraživačko i kritičko novinarstvo. Pa su tako novinar koji su kritizirali režime u BIH dobili gostovanje u SAD-u. Istovremeno Cormackova je sankcionirala pisanje protiv njenog prethodnika Patricka Moona. Naime sloboda govora ne važi ako se piše protiv čovjeka koji je u Vladu FBIH protuustavno i protudaytonski doveo na vlast jednog kriminalca i dvojicu pripadnika proustaškog pokreta u BIH.

Komentirajući izjavu Cormackoce Dodik je kazao  da je Banjaluka već ostvarila kontakte sa novom administracijom SAD i da očekuje dobru saradnju, istaknuvši da je američka strana već pokazala dobru volju.

Poskok.info

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

TKO ZAPRAVO DIKTIRA PRAVILA IGRE? Promjena tona europskih novinskih agencija prema političarima je fascinantno brza nakon Trumpa

Trump je pobijedio. Meloni je odjednom postala spasiteljica Europe. Barem što se tiče Reutersa, čitaj HINA-e, koja prepisuje od...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -