Ponedjeljak, 20 svibnja, 2024

Često su na granici gladi, a dječji doplatak u Federaciji iznosi od 9,6 do 42 marke

Must Read

Samohrane majke se, prema podacima nevladinih organizacija, nalaze u najtežem položaju u BiH. Njih 58 posto je izjavilo da tijekom prošle godine nije moglo platiti račune za stan i komunalije, a njih 42 posto je izjavilo da je povremeno na granici gladi jer im se događa da nemaju novca za hranu.

Velik broj žena, samohranih majki, je nezaposlen i ovisi o socijalnoj pomoći. Samo 1 posto djece zaposlenih samohranih majki koristi vrtiće, a 7,5 posto djece ostaje samo u kući. O ovim ženama koje se svakodnevno bore za preživljavanje se malo govori, a država ovo pitanje gotovo u potpunosti zanemaruje, piše Večernji list.

Borba za preživljavanje
U istraživanju Helsinškog parlamenta građana Banja Luka i Zavoda za ljudska prava Tuzla o stanju socijalne isključenosti u BiH, kategorija samohranih roditelja pokazala se posebno ugrožena, naročito u Republici Srpskoj. Naime, Obiteljski zakon RS-a ne prepoznaje termin samohrani roditelj i diskriminira sve one roditelje koji se samostalno brinu o svojoj djeci, što se ogleda i u ostvarivanju prava na socijalna davanja.

Treba istaknuti i ogroman problem nepostojanja kvalitetnih i dostupnih državnih ili privatnih servisa, jaslica i vrtića koji bi trebali pomoći zaposlenim majkama. Naknade i problemi s isplatama ograničavaju žene da plaćaju privatne, ali i državne jaslice i vrtiće. Ovo na neizravan način smanjuje broj zaposlenih žena koje se povlače s tržišta rada kako bi se brinule o djeci, a kasnije je ovakvim ženama teže naći posao zbog nedostatka radnog iskustva, ili dugog odsustva iz radnog procesa. Na ovaj način se potiče trend diskriminacije i marginalizacije žena jer se veliki broj žena isključuje iz ekonomskog, političkog i javnog života i sudjelovanja u društvu.

Neredovite i male isplate
Brine i činjenica da čak i tamo gdje je zakon u ovoj oblasti donesen na razini županija, on se ili ne primjenjuje, ili se primjenjuje na način da se smanji obujam prava. I pored zakonom utvrđenog prava na dječji doplatak, veliki broj obitelji, odnosno kategorija djece u BiH, ga ne ostvaruje ili ostvaruje različito. Prema zakonu, pravo na dječji doplatak pripada svakoj obitelji koja živi u stanju socijalne potrebe (odnosno obitelji čiji prihodi po članu kućanstva ne prelaze od 15-20 posto prosječne plaće).

Međutim, u većem dijelu države ostvaruju ga samo određene kategorije djece, kao što su djeca bez oba ili jednog roditelja i djeca ometena u fizičkom ili psihičkom razvoju. Ostvarivanje prava je ograničeno ekonomskim stanjem područja u kojem živi, vrlo restriktivnim prihodovnim cenzusom za njegovo ostvarivanje, veoma niskim iznosom, neredovitom isplatom s kašnjenjem i nekoliko mjeseci. Postoji tendencija daljeg smanjivanja dječjeg doplatka. Također, u županijama u kojima se dječji doplatak ostvaruje, iznos doplatka je neujednačen i kreće se od 9,6 do 42 KM, što je malo da se preživi mjesec.

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Predsjednica Gruzije uložila veto na zakon o ‘stranim agentima’

Predsjednica Gruzije, Salome Zurabišvili (Zourabichvili) je u subotu 18. maja uložila veto na zakon o "stranim agentima" kojim se...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -