S druge strane, Peter Stano, glasnogovornik visokog europskog povjerenika Štefana Fülea, kaže za Novosti da ne postoji jedinstvena odluka u vezi s dodjeljivanjem datuma Srbiji, jer svaka zemlja donosi svoj zaključak.
Moji se u vezi s dodjeljivanjem datuma Srbiji za početak pristupnih pregovora s EU spominjalo više datuma, lipanj, listopad, prosinac, podsjećaju “Novosti”. Međutim, iako je iz Bruxellesa, ali i iz članica EU, stiglo mnogo pozitivnih signala kada je riječ o tome, pogotovo nakon potpisivanja briselskog sporazuma i dogovora o njegovoj primjeni, Stano ipak podsjeća da odluku donosi Europsko vijeće konsenzusom, a ta odluka se, kako kaže, ne može prejudicirati.
“Šefovi država ili vlada mogu se izjasne na razne načine u odnosu na napredak Srbije na putu ka EU. Pravila nema”, ističe on za “Novosti”. Stano dodaje da nema “uobičajena odluka”, već da se zaključak pojedinačno prilagođava svakoj zemlji ponaosob. “Novosti” pišu da u vezi sa Srbijom u Bruxellesu ima nekoliko opcija, koje ovise od ispunjavanja najvažnijeg uvjeta, a to je primjena briselskog sporazuma. Prema pisanju tog lista, EU diplomati su za nas spremile tri scenarija: – Ukoliko čelnici EU nisu zadovoljni rezultatima oko ispunjavanja uvjeta oni mogu odluku o dodjeljivanju datuma za Srbiju jednostavno prolongiraju, u smislu da će je donijeti kada se za to stvore uvjeti. – Postoji mogućnost da se odlaganje ograniči vremenskim rokom, do nekog od sljedećih sastanaka.
Taj scenarij bi važio ako bi čelnici EU bili djelomično zadovoljni. U tom slučaju, na primjer, može se zaključiti da će pregovori početi u listopadu ili krajem godine. – Najpovoljniji scenarij je da nam daju zeleno svjetlo bez zadrške. Koji će scenarij do ova tri na kraju biti i primijenjen nije ostalo dugo da se čeka. Nakon 27. lipnja, kada svoju odluku donosi najvažnija Njemačka, 28. lipnja će se znati i zvaničan stav EU o tome da li će se Srbiji dodijeliti datum za početak pristupnih pregovora s EU ili neće dati.
Ne treba zaboraviti i na to da su neki europski, ali i domaći političari prethodnih dana stavljali do znanja da od klasičnog dobivanja datuma krajem lipnja na sjednici Europskog savjeta nema ništa, već da će se Srbiji dati neka vrsta “zelenog svjetla” za dobivanje datuma u nekom narednom periodu. Među prvima koji je jasno spomenuo “zeleno svjetlo” bio je direktor vladine Ureda za europske integracije MIlan Pajević, koji je rekao da će Europsko vijeće dati zeleno svjetlo Europskoj komisiji da ona poduzme korake potrebne za početak pregovora sa Srbijom . “Europsko vijeće će tada najvjerojatnije odobriti EK da poduzme sve što je potrebno za početak pregovora sa Srbijom, bez određivanja bilo kakvog preciznog datuma “ , rekao je Pajević svojevremeno za list” Danas ‘. I šef misije EU za Srbiju Vincent Degert ponovio je u subotu da Europsko vijeće 28. lipnja neće odlučivati o datumu za početak pristupnih pregovora već o zelenom svjetlu za otvaranje pregovora. S druge strane, najviši dužnosnici ne odustaju od toga da bar u službenim izjavama kažu da je Srbija zaslužila datum a ne zeleno svjetlo, i da takvu odluku i očekuju od Bruxellesa.
Inače, kako istuče premijer Srbije, “to je za nas neprihvatljivo i to može ozbiljno ugroziti primjenu briselskog sporazuma”. Prvi potpredsjednik Vlade Aleksandar Vučić rekao je ranije i da se pribojava da bi početak pregovora mogao biti određen i za siječanj , što ne bi bila za Beograd tako dobra vijest, ali misli, ni tako loša.