Nedjelja, 28 travnja, 2024

Britanski znanstvenici tvrde da biljke imaju “mozak”

Must Read

Istraživači biolozi došli su do nevjerojatnog otkrića i iznova pokrenuli polemiku o potencijalnoj biljnoj inteligenciji. Možemo li reći da biljke imaju mozak, kako tvrde engleski znanstvenici?

Znanstvenik George Bassel i njegov tim s Univerziteta Birmingham u Velikoj Britaniji objavili su rezultate nove studije, a u kojoj uvjereno tvrde da se stanice unutar biljne sjemenke ponašaju kao i mozak. Radi se o malom broju stanica unutar biljnog embriona. Ova grupa stranica je u stanju procijeniti vanjske uvijete i sačekati pravi momenat za pokretanje procesa klijanja. Rezultati istraživanja su objavljeni u znanstvenoj reviji Proceedings of the National Academy of Sciences, 20 lipnja 2017. godine.

Klijanje biljnih sjemenki je najvažnija etapa u razvoju biljaka, kao i momenat kada ono treba započeti. Rizici su veliki. Nedostatak vode, mraz i drugi čimbenici koju mogu uništiti već proklijalu biljku ili usporiti njen razvoj. Klijanje nije uvjetovano samo klimom, varijacijom svjetlosti, vlagom i temperaturom, nego i sama sjemenka u interakciji s drugim sjemenkama “odlučuje” kada je za to najbolji momenat, što je i predmet istraživanja engleskih znanstvenika.

Novootkrivenu reakciju možemo porediti s funkcioniranjem ljudskog mozga koji živčanim sustavom šalje informacije mišićima. U jednoj sjemenki, centar zapovijedanja se dijeli na dvije vrste stanica: jedne koje ohrabruju klijanje i druge koji to klijanje sprječavaju – uspavljuju.

“Naš rad dokazuje postojanje centra za odlučivanje unutar sjemenke”, tvrdi profesor George Bassel. Već su ranije francuski znanstvenici tvrdili da biljke posjeduju senzore i razne vrste stanica, koje u datom momentu reagiraju identično životinjskom svijetu.

Međutim, znanstvenik François Tardieu je kategoričan: “Jedna biljka nema inteligenciju, a još manje mozak! Mozak se adaptira novim situacijama, dok biljke to nisu u stanju činiti pošto nisu samostalne. Flora je programirana i nije u stanju izmisliti novu stvar”, izjavljuje Tardieu. Francuski znanstvenici tvrde da je evolucija biljaka samo rezultat “evolucije” i ništa više. “Biljke se prilagođavaju kroz vrijeme što doista jeste jedna vrsta inteligencije, ali se ovdje radi obrani koja je stvorena evolucijom. Ništa nije centralizirano u obliku mozga. Ako jednu biljku prebacite u tropske krajeve, ona se ne može momentalno adaptirati”, tvrde znanstvenici INRA u Francuskoj.

Upravo je ovo razlog što novo otkriće znanstvenika iz Velike Britanije iznova pokreće polemike. Znanstvenik Stefano Mancuso, autor Brilliant Green, je već 2015. izjavio sljedeće: “Najnovije studije biljnog svijeta su pokazale da biljke osjećaju, komuniciraju između sebe i sa životinjskim svijetom, spavaju, sjećaju se, pa čak su u stanju i manipulirati druge vrste. Ovo se može opisati kao jedan vid inteligencije.

Izvor: PNAS

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Milovan Đilas: ‘Prvi svjedok’ zločina počinjenih nad muslimanima Sandžaka

Milovan Đilas danas je već pomalo zaboravljena osoba jer vrijeme kada je bio važna politička figura nestalo je u...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -