Ponedjeljak, 11 studenoga, 2024

BIH neće u Europsku Uniju prije 2025.

Vrlo
- Advertisement -

Zbog uništene ekonomije i etničkih podjela mnogi ne vjeruju da bi BiH mogla postati članica EU prije 2025. godine, istaknuto je u analizi agencije Reuters situacije povodom posjete Igora Crnatka, ministra vanjskih poslova BiH, Londonu.

Reuters piše kako je BiH sastavljena od dvije regije visoke autonomije, koje čine srpska republika i bošnjačko-hrvatska federacija, koje povezuje slabašni središnji ured. Agencija je podsjetila na Crnatkovo obraćanje u Londonu i vijest da BiH neće moći predati aplikaciju za članstvo u EU u siječnju, kako je prethodno bilo najavljivano. Reuters ističe da BiH može računati na milijardu eura, kojima će EU podržati reforme u BiH u sljedeće tri godine, te da se obvezala osigurati dodatnih 500 milijuna eura za infrastrukturu.

Miloš Šolaja, direktor Centra za međunarodne odnose iz Banja Luke, smatra da je čak i 2025. godina iz sadašnje perspektive optimistična, uzimajući u obziru, kako kaže, činjenicu da u BiH reforme ne samo da idu sporo, nego u mnogim oblastima i unazad.

“Ni Srbija vjerojatno neće ući u EU prije 2020. godine, a mnogo je dalje već otišla od nas. E sad, hoće li postojati neki politički razlozi u Europi koji bi mogli promijeniti tu odluku, to nije nemoguće, ali zasad se ne vidi tako nešto”, rekao je Šolaja banjalučkim novinama.

Vehid Šehić, direktor Foruma građana Tuzla, ne slaže se s konstatacijom Reutersa da su etnički odnosi problem i da oni koče BiH na putu k EU. Ističe da su odnosi među običnim ljudima mnogo bolji nego što to pokazuju politički odnosi. Slaže se, međutim, da ekonomski problemi i nedostatak pravne države predstavljaju ozbiljnu prepreku.

“Poseban problem predstavlja činjenica da je BiH ogrezla u nepotizmu, korupciji i organiziranom kriminalu, što sigurno tjera investitore i to sigurno usporava razvoj. Moramo stvoriti pravnu državu, u kojoj će se prvo građani osjećati sigurno, a onda i investitori. Bez toga nema ekonomskog razvoja ni puta k EU”, istaknuo je.

Inače, vlasti BiH službeno su obavijestile Bruxelles o namjeri da se pridruže Europskoj uniji.

Slobodna Europa pak navodi kako iz Bruxellesa i Londona stižu poruke da je za BiH važnije da aplikacija bude kredibilna i kompletna, a ne datum njezinog podnošenja, jer eventualni zahtjevi za njezinim izmjenama samo bi produžili pristupno razdoblje.

O ovoj želji BiH pisao je i Financial Times navodeći kako zahtjev za članstvo u EU, BiH podnosi dva desetljeća nakon Daytonskog sporazuma kojim je okončan rat u kojem je poginulo 100 000 ljudi.

Financial Times navodi, da je predsjednik Republike Srpske najavio referendum o sudstvu i upozorio da europske integracije samo podrivaju srpski entitet. U tekstu se, prenosi RSE, dalje navodi da su zbog lošeg životnog standarda, velike stope nezaposlnosti i neažurnosti vlast u oba entiteta, širom BiH izbili prosvjedi početkom 2014.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Trumpov plan za zaustavljanje rata u Ukrajini mogao bi biti ozbiljan udarac za Rusiju

https://youtu.be/vozk4s7xNYI Pojavio se prijedlog buduće Trumpove administracije o stvaranju demilitarizirane zone između ukrajinskih i ruskih snaga duž crte razdvajanja, koji...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -