Četvrtak, 2 svibnja, 2024

Bernard-Henri Lévy napadnut tortom zbog širenja “demokracije”

Must Read

Bernard-Henri Lévy, francuski filozof napadnuti je tortom, tradicionalnim činom neslaganja s idejama koje širi u frankofonskim i drugim zemljama. Sve se munjevito desilo pred malobrojnom publikom u Beogradu na projekciji njegovog novog dokumentarnog filma o Pešmergama.

Aktivistica ljevice izvadila je iz kutije tortu i njome zalijepila francuskog filozofa, koji je hladno nastavio svoje izlaganje. Srpski mediji su ovaj čin nazvali sramotnim, a Bernard-Henry Lévy je nakon incidenta izjavio da se Srbija još nije promijenila onoliko koliko bi to željeli njeni prijatelji. Dodao je da u Beogradu ne žive ljudi koji žele čuti istinu. Oni se bore se protiv imperijalizma, a ustvari se radi o malim fašistima.

Doista, na ovakav način prekinuti jednu projekciju dokumentarnog filma nije baš nikomu ugodno. Svatko ima pravo na svoje mišljenje i svoje ideje. Međutim tko je ustvari Bernard-Henry Lévy i zašto se ovo njemu dešava, ne samo u Beogradu, nego svuda gdje se pojavi?

Bernard-Henry Lévya zapadni mediji predstavljaju kao renomiranog francuskog filozofa, angažiranog na širenju demokracije u svijetu. Gotovo da nema svjetskog sukoba gdje se ne pojavljuje Bernard-Henry Lévy sa svojim prijateljom Gilles Hertzog, koga možemo vidjeti i na video snimci u Beogradu. Već 25 godina ova dvojica prijatelja posjećuju države u kojima se ubrzo događaju obojene revolucije. Radi li se o koincidenciji ili ne, veliko je pitanje. Države gdje je Bernard-Henri Lévy “širio demokraciju” su: Alžir, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Ruanda, Angola, Šri Lanka, Burundi, Kolumbija, Sudan, Kosovo, Ukrajina, Libija, Kurdistan, Sirija,… Gotovo u svim državama otvoreno je tražio oružano i nasilno svrgavanje vlasti.

Novinari Logično nikada neće zaboraviti njegovu izjavu za Avaz nakon velikih poplava koje su pogodile Hrvatsku, Bosnu i Srbiju. Nasipi duž Save nisu poznavali granice. Svi su se mobilizirali i pomagali. Nije se gledalo je li bošnjačko, hrvatsko ili srpsko selo. Svi su bili zabrinuti i za trenutak su zaboravili ratna sjećanja, te shvatili koliko su bitni zajednički interesi. Konačno se stvorila nada da ćemo se okrenuti sebi i svojim primarnim problemima.

Ali, upravo to “ali” svu sreću pokvari. Sava se još nije bila ni povukla u svoje gorito, a već se “dovukao” Bernard-Henry Lévy te u Avazu otvorio stare ratne rane. Kratki entuzijazam se raspao u roku 24 sata. Opet su se narodi uz Savu optuživali i svađali. Nikomu nije bilo jasno, što to čini ovaj renomirani filozof. Ako mu je stalo do suživota, zašto kvari idilu, iako ona bila i lažna?

Ovaj “veliki borac” za male i napuštene je ustvari osoba koja živi od njihove muke, a što tvrde alternativni francuski mediji.

Od 1995. do 1997. Bernard-Henry Lévy nasljeđuje obiteljsko afričko poduzeća Becob. Poduzeće izvozi rijetko drvo iz Obale Bjelokosti, Gabona i Kameruna. Zbog sumnje u izrabljavanje Afrikanaca u ožujku 1998. godine revija Entrevue šalje istraživačkog novinara čija reportaža nikada neće biti objavljena. Kasnije se saznalo da je Bernard-Henry Lévy osobno urgirao kod najbogatijeg čovjeka francuske i vlasnika medija Jean-Luc Lagardèrea, nakon čega je reportaža uništena.

1997. Bernard-Henry Lévy prodaje Becob za 120.000.000 €, čime postaje jedan od najbogatijih osoba u Francuskoj.

Nadamo se da vam se sada bar malo jasnije što torte lete prema Bernard-Henry Lévyu, ne samo u Beogradu, nego svuda u svijetu gdje je kročio svojom nogom i potpomagao demokraciju?

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Pitali smo umjetnu inteligenciju što misli o radu Visokog predstavnika u BIH

Umjetna inteligencija je jedina do danas poznata inteligencija na Zapadu, koja ne skriva istinu i pravo zbori o dosadašnjim...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -