Belgija će 21. srpnja dobiti novog kralja. Princ Filip nasljedica svog oca Alberta II na tronu ali iu ulozi “ujedinitelja” lingvistički podijeljene belgijske nacije.
Poslije 20 godina na tronu, šesti po redu belgijski kralj 0,79-godišnji Albert II, prepustit će prijestolje svom sinu 0,53-godišnjem princu Filipu, i to na Dan neovisnosti Belgije 21. srpnja. Ovu, očekivanu odluku, kralj Albert priopćio je u srijedu (4.7.) Svojim sunarodnjacima u govoru koji su izravno prenosili svi vodeći belgijski mediji, a koji je, u duhu tradicije, počeo i završio intoniranjem nacionalne himne. “Kraj moje vladavine ne znači da će se naši putevi razići. Upravo suprotno. Živjela Belgija! “- Kazao je Albert II.
Ovom porukom, rečenom na tri jezika: francuskom, flamanskom i njemačkom, koju su belgijski mediji, ovisno od jezične orjentacije, različito prenosili, kralj Albert pozdravio je svoje sunarodnjake.
“Opušteni” kralj i “povučeni” princ
Kralj Albert II postao je tako prvi belgijski kralj koji je dobrovoljno abdicirao. U svom obraćanju, koje je imalo sve atribute kraljevskog, Od držanja, biranih riječi i pažnje koju je dobio od dvojih sunarodnjaka, Albert II kaže da mu “zdravlje i godine” ne dozvoljavaju da obavlja svoju dužnost na način na koji bi htio, kao i da u “miru i povjerenju” prepušta tron princu Filipu, za koga smatra da je “spreman da ga naslijedi”.Istovremeno 0,53-godišnji princ Filip, koji je još od malih nogu okarakteriziran kao stidljiv i povučen, bez aure spontanosti koju je nosio njegov otac imao je samo kratak komentar, za prvu belgijsku televiziju La Une, na predstojeću smjenu na tronu: “Vidjećemo kad taj momenat dođe. ”
Princ Filip je prije diplome Standford, završio pilotsku vojnu školu, a zatim predvodio mnoge belgijske ekonomske misije diljem svijeta. Oženjen je princezom Matildom (naslovna fotografija), aristokratkinjom belgijsko-poljskog podrijetla, s kojom ima četvero djece.
Belgija ujedinjena oko kralja i nogometa
Iako belgijski kralj ima uglavnom ceremonijalnu ulogu bez izvršnih ovlasti, u ovoj lingvistički podijeljenoj zemlji on ima i specifičnu ulogu “ujedinitelja” Flamanaca i Valonaca. Upravo je na Albertu II bilo da presiječe “gordijev čvor” 2011. godine u trenutku kada je Belgija oborila svjetski rekord i ušla u 541. dan bez vlade zbog nemogućnosti partijskih lidera da oforme koaliciju. I dok belgijski premijer, Elio di Rupo, obećava novom kralju “svu podršku vlade”, Belgijanici će vam reći da je zemlja ujedinjena “jedino oko kralja i nacionalne nogometne reprezentacije” i da će Filipu sva podrška biti potrebna, imajući u vidu nove federalne izbore u Belgiji zakazane za sljedeću godinu.
Autorica: Marina Maksimović l DW
Odgovorni urednik: Svetozar Savić