Producent BBC-a Riam Dalati, odgovoran za praćenje situacije u Siriji, izjavio je da je navodna uporaba kemijskog oružja u travnju 2018. u sirijskom gradu Dumi bila inscenirana, što je jučer potvrdio na svom službenom računu na Twitteru.
Dalatijevo izvješće kaže da nakon gotovo šest mjeseci istrage on “bez sumnje može potvrditi” da je prizor u bolnici u Dumi bio insceniran.
“Nitko nije umro toj u bolnici”, napisao je Riam Dalati.
Početkom travnja 2018. godine su brojne nevladine udruge, uključujući navodne humanitarce Bijelih kaciga, objavile da je 7. travnja korišteno kemijskog oružja od strane sirijskih vladinih snaga u Dumi. Dana 9. travnja su predstavnici ruskog Centra za pomirenje zaraćenih strana proveli su istraživanje tog područja, ali nisu pronašli nikakve znakove upotrebe kemijskog oružja.
U noći 14. travnja, Washington, London i Pariz su bez odobrenja Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda proveli snažan udar na Siriju. Napadnuti su Centar za istraživanje u Damasku, sjedište Republikanske garde, baza sirijske protuzračne obrane, kao i nekoliko vojnih aerodroma i vojnih skladišta.
Prema priopćenju ruskog ministarstva obrane, sirijska protuzračna obrana je uspjela presresti i oboriti 71 od 103 krstarećih projektila.
Sjedinjene Države, Velika Britanija i Francuska su izjavile da su ti napadi bili odgovor na navodnu uporabu kemijskog oružja u gradu Dumi.
Izvješće koje je objavio Riam Dalati dolazi neposredno nakon više raznih izvješća zapadnih medija koji priznaju da u Dumi nije bilo kemijskog napada.
The Intercept 9. veljače piše da je u subotu, 7. travnja 2018., sirijski grad Douma, posljednje vojno uporište militanata u predgrađu Damaska, zacijelo izgledao poput pakla na zemlji. Od 2013. godine, kada su militanti preuzeli kontrolu nad tim područjem, sirijska vlada je pod snažnom opsadom držala cijelu regiju Istočne Goute. Hrana i lijekovi bili su skupi ili nedostupni. siromašni su mještani činili sve što su mogli da prežive. U veljači prošle godine je sirijska vojska, potpomognuta ruskim zrakoplovima i ohrabrena zajedničkim vojnim uspjehom na drugim frontovima, započela je konačni i odlučujući napad, “Čelik Damaska”, koji je bio iznenađujući uspjeh. Do ožujka su sirijska vojska i savezničke milicije presjekle Istočnu Goutu na tri enklave, od kojih je svaka bila pod kontrolom druge militantne skupine.
Prve dvije su se brzo složile oko dogovora, pod čijim su se uvjetima borci i njihove obitelji mogli odlučiti za odlazak u sjevernu Siriju ili se predati sirijskoj vojsci. Jaish Al-Islam, koji je čvrsto držao Dumu, izdržao je napade. S početkom travnja je sirijska vojska bila udaljena oko kilometar i zatvorila ih u obruč.
To je bila završnica operacije. Gotovo dva mjeseca, između nesigurnih primirja, sirijski helikopteri i zrakoplovi povremeno su tukli Dumu. Nakon još jednog prekida vatre i neuspjelog kruga pregovora, vlada je u petak, 6. travnja, izgubila strpljenje.
Sljedećeg dana su teroristi skupine Jaish Al-Islam pristali na zamjenu i predaju svih talaca, civila i vojnika, ali su ostali Dumi. Ali prije nego što su ispoštovali dogovor, optužili su sirijsku vojsku za kemijski napad u kojem je poginulo mnogo ljudi. Otprilike u isto vrijeme su se počele objavljivati snimke insceniranog napada, na kojima su se vidjela djeca koja se liječe u improviziranoj podzemnoj bolnici, “od gušenja koje je mogli biti uzrokovano samo kemijskim napadom”.
Jedno od prvih izvješća bilo je da je u subotu u 16 sati po lokalnom vremenu u pekari Saada ubijeno 25 ljudi u kemijskom napadu. Kasnije su svi tvrdili “kako su osjetili smrad klora”.
Jedan je “liječnik” rekao da “su u kategoriji sarina postojali simptomi koji ukazuju na organske fosforne spojeve”, ali je dodao da je “u mjestu prisutan i miris klora”. Liječnik iz Sirijskog američkog medicinskog društva, poznat kao (SAMS) rekao je “da su kolege vidjele simptome koji su uključivali teško pjenjenje iz usta i nosa i paljenje rožnica, što su ozljede koje ne nalikuju simptomima napada klora.” 500 slučajeva, uglavnom žena i djece, s “ciljanog mjesta” dovedeno je u medicinske centre “sa simptomima koji ukazuju na izloženost kemijskom agensu”.
The Intercept naširoko opisuje štije tih dana sve objavljeno, izjavljeno strane aktivista i navodnih liječnika iz Dume, te dodaje kako oblak dezinformacija o lažnom napadu u Dumi stoji kao opomena za sve medije koji šire lažne vijesti.
Čitanje ovakvih stvari je uzbudljivo, međutim, njihove fotografije, videozapisi i postovi na društvenim mrežama nude iznimno uzak i iznimno subjektivan pogled na to kako se konflikti odvijaju. Kao rezultat toga, takvi su artefakti postali oružje u informacijskom ratu, koji lako postaju cilj sami po sebi. Istraživačko izvještavanje mora razbiti buku elektroničkih informacija u atmosferi punoj propagande, zavjera i poluistina. Inače bi sljedeći svjetski rat mogao bi početi s nekom slikom koja je došla s nekog udaljenog i nepristupačnog mjesta i pojavila se na stranicama novina koje su nedavno otpustile sve svoje novinare, piše The Intercept.