Četvrtak, 26 prosinca, 2024

VESNA PUSIĆ NEMA POTPORU: Federalizacija BiH, a ne separatizam i unitarizam

Vrlo
- Advertisement -

Rezolucija Europskog parlamenta o BiH epohalni je politički događaj, moglo se čuti na javnoj tribini “Novi politički odnosi EU prema BiH i Ustavni položaj Hrvata” koji je održan u Mostaru u organizaciji Hrvatske kulturne zajednice Troplet i Instituta za društveno-politička istraživanja. Na tribini su govorili: Davor Ivo Stier, zastupnik u Europskom parlamentu, prof. dr. Mile Lasić, profesor na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru, i Ivan Vukoja, Institut za društveno-politička istraživanja.

Stier koji je prepoznat kao “naš” zastupnik u EU parlamentu jedan je od najzaslužnijih što je EU parlament izglasao Rezoluciju o BiH. On je na tribini jasno kazao da “Sarajevski centralizam nije ništa bolji za BiH od beogradskog za Jugoslaviju.”

Raspad Belgije

“Sjećam se još 2010. godine nakon izbora u listopadu, kada je došlo do krize, bivši, sada već preminuli predsjednik Europske pučke stranke Wilfried Martens, otac federalizacije Belgije pitao me da mu objasnim što se tu događa. Ja sam mu rekao: “Vi ste Flamanac i vas je u Belgiji 60 posto, Valonci čine 40 posto i po tome vi matematički rečeno možete izabrati sve

dužnosnike u federalnim institucijama u Belgiji pa čak i valonske predstavnike. On je rekao da, ali to bi onda bio kraj Belgije. E, to je ono što se trenutačno događa u BiH. Na istome tragu išli smo to objasniti i ostalim zastupnicima u EU parlamentu”, kazao je Stier. Separatizam i centralizam podjednako su kočničari europske perspektive BiH, i samo federalna rješenja mogu osigurati da konstitutivni narodi mogu izabrati svoje legitimne predstavnike, jedna je od poruka koja se mogla čuti na tribini.

Sociolog Ivan Vukoja kazao je za Rezoluciju da je prekretnica i epohalna za BiH. U njoj je vrlo jasno naglašeno da unitarne snage koče put BiH prema EU, što se u sarajevskim političkim krugovima nastoji zataškati.

Iz tih istih krugova dolaze prijedlozi da Bošnjaci, koji su velika većina u odnosu na Hrvate, a time i više participiraju u punjenju proračuna, imaju pravo na više zastupnika, što je apsurd. “U SAD-u, primjerice, velika država Teksas daje dva senatora, isto kao i mala savezna država Vermont. Takav princip federalizma želimo i u BiH”, kazao je Stier. Zbog toga je izuzetno važno raditi na zajedničkoj europskoj politici i pripremiti novi dokument gdje će šefovi vlada svih 28 članica potvrditi ovakav pristup.

Pusić nema potporu

“To nije novi pristup koji ste mogli čuti u Sarajevu od Vesne Pusić. Pristup o kojem je ona pričala da se ne smije u ovom trenutku previše pričati o reformi izbornog sustava, već da ćemo to u hodu rješavati je pristup koji vodi u pogrešnom smjeru i on neće dobiti potporu u Europskom vijeću. Države članice neće podržati liberalizaciju kriterija koliko god BiH bila posebna, a ne primIjeniti je i na druge države

kandidatkinje”, tvrdi Stier.

Sociolog Ivan Vukoja politiku i odnos međunarodne zajednice prema BiH podIjelio je u tri faze: referendumska faza, ratno razdoblje i postdaytonska faza. U prvoj fazi međunarodna zajednica je imala izbalansiran stav prema sva tri naroda u BiH, a za vrijeme rata mišljenje je bilo da su Bošnjaci jedine žrtve rata u BiH, želeći izbjeći nesporazume s islamskim svijetom.

I u postdaytonskoj fazi međunarodna zajednica nastavlja ignoriranje bilo kojeg nacionalnog, a poglavito hrvatskog pitanja u BiH. Sve do ove Rezolucije koja, po Vukoji, ima epohalnu vrijednost. “Konačno se shvatilo da se iza bošnjačke građanske politike krio unitarni, odnosno hegemonistički koncept (vulgarno bosanstvo) koji je vani predstavljan kao neutralni građanski koncept”, dodao je Vukoja.

Zabrana promocije

Prof. Mile Lasić osvrnuo se na ponašanje Sarajeva i nazvao apsurdnom proizvodnju spinova kako bi se sakrila ova Rezolucija. “Nije do nas u Sarajevu, već do Dodika i Hrvata. Dovoljno je da kažete da ste za federalizaciju i da vam zabrane promociju knjige u Sarajevu” – kazao je prof. Lasić jasno kazavši da je i sam za federalizaciju BiH, ali u kontekstu “što tražite za sebe tražite za drugoga.”

“Bošnjački element nije voljan priznati da u ovoj zemlji žive oformljeni politički narodi. To će biti teško promijeniti kod njih i zato su pušteni spinovi oko ove Rezolucije EU parlamenta, u kojoj se zapravo osuđuju centralističke snage. Radi se zapravo o tome da je 90 posto EU parlamentaraca shvatilo da se ovdje ne radi samo o nacionalizmu i separatizmu, već i da je unitarizam isto tako neprihvatljiv za BiH”, istaknuo je na kraju prof. Lasić.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Grad bez snijega: Bosanska Gradiška i čudo mikroklime

U zemlji gdje snijeg trenutno zatrpava sela, gradove i puteljke, gdje su lanci na gumama standard, a lopate postale...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -