Iako nema predsjedatelja, Zastupnički dom Parlamenta FBiH održat će danas čak dvije sjednice – nastavak davno započete 26. redovite sjednice i 21. izvanrednu sjednicu, na kojoj bi se trebali razmatrati samo prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o proračunima FBiH i prijedlog zaključka o ustanovljenju povremenog radnog tijela Zastupničkoga doma za utvrđivanje ukupne potrošnje novca na ime prihoda i privilegija koje se ostvaruju na osnovi obnašanja dužnosti u institucijama i poduzećima u vlasništvu FBiH.
Sukladno ovlastima koje je na njega prenio bivši predsjedatelj Fehim Škaljić, ova zasjedanja donjeg doma entitetskog Parlamenta vodit će dopredsjedatelj Tomo Vidović (SDP). Do kada će on biti u toj ulozi i hoće li se do isteka mandata uopće birati novi predsjedatelj, ovisi isključivo o dogovoru starih-novih partnera u vlasti SDP-a i SDA. Navodno su se “platformaši” već usuglasili da na čelno mjesto u Zastupničkom domu zasjedne kadar SDA, ali je problem što u ovoj stranci nema konsenzusa između suprotstavljenih struja. Ako se suglasnost o tome postigne, predsjedatelj bi mogao biti izabran već danas, ali ne na spomenutim zasjedanjima, već samo na novom, koje bi voljom većine moglo biti zakazano odmah nakon okončanja nastavka 26. redovite i 21. izvanredne sjednice.
Predsjedatelj Kluba zastupnika HDZ-a BiH u Zastupničkom domu Marinko Čavara kaže za Večernjak kako ovu stranku nitko nije konzultirao o izboru novog predsjedatelja, tako da i nema informacija u kojoj je fazi pregovarački proces.
– Na zadnjoj sjednici Zastupničkog doma je nagovješteno da su SDP i SDA ponovno zajedno u pohodu na Federaciju. Te dvije stranke zajedno mogu imati potrebnu većinu, odnosno 50 glasova za izbor novog predsjedatelja. Nitko ih ne može spriječiti da oni realiziraju takav dogovor – ističe Čavara.
Nastavak agonije
Podsjeća na sastanak koji su noć pred prošlu sjednicu Zastupničkog doma, u jednom sarajevskom restoranu održala uža rukovodstva SDP-a i SDA. Tada je navodno i dogovoreno da SDA imenuje predsjedatelja Doma.
– Ako se nastavi ovakva praksa da ovisno o situaciji odluke donosi “platformaška” parlamentarna većina, onda ćemo imati nastavak agonije s neustavnom i nezakonitom vlasti. Eventualni iskorak naprijed ovisi o ishodu razgovora onih koji dogovaraju krupna politička pitanja u BiH. Samo biranje osobe kao predsjedatelja, bez prethodnog formiranja jasne i čvrste parlamentarne većine, nema nikakvog smisla – zaključuje Čavara.