Četvrtak, 22 svibnja, 2025

NIŠTA PRIJE BRAKA: Erdogan “brani nevinost” turskih studentica po cijenu neulaska u EU

Vrlo
- Advertisement -

“Studenti – djevojke i mladići – ne trebaju stanovati u istim domovima, pod istim krovom. Tko zna što se tamo događa. To je u suprotnosti s našom strukturom koja je konzervativno-demokratska “, izjavio je turski premijer Tayyip Erdogan i žestoko podijelio javnost.

Vlada se našla na optuženičkoj klupi da, korak po korak, pokušava, do najsitnijih detalja, nadzirati svakodnevni život građana. Pogotovo što to nije prvi put: od mladih on traži da se moralno ponašaju i na javnim mjestima (da se ne ljube), ženama poručuje da se smjerno oblače (bez dubokih dekoltea i mini suknji) i da rađaju po troje djece, a od građana zahtijeva da ne piju alkohol nego jogurt.

Premijer Erdogan je obećao da će obraniti “čast” djevojaka, koje ne bi trebale da imaju seksualne odnose prije braka, i najavio kontrole i donošenje zakona o studentskim domovima. Po njemu, to nije miješanje u privatni život mladih nego obveza vlade da brani moral društva.

Ministar za unutarnje poslove Muamer Guler ne samo da je podržao premijera, nego je otišao korak dalje.

“Domovi u kojima zajedno žive mladići i djevojke legla su prostitucije, terorističkih i drugih ilegalnih skupina koje u njima regrutirati nove članove”, tvrdi on.

Turska javnost je na trenutak bila zbunjena, zatečena, iako joj premijer u posljednje vrijeme često priređuje iznenađenja. Nakon prvog šoka uslijedila je lavina reagiranja na društvenim mrežama.

“Demokratizacija Turske o kojoj priča autoritarni Erdogan je šala. Ataturk se sada prevrće u grobu “,” Ovo je najbolji primjer primitivne islamske demokracije “,” Erdogan i njegova partija sutra će nam odrediti i što jedemo “, samo su neka od reagiranja.

Oni sekularniji  kažu da to nije slučajno i da je ovo dio prikrivenog islamističkog programa vlade, koji ona tiho, ispod tepiha, provodi od prvog dana. Jučer su vraćene feredže, sutra će legalizirati šerijatski brak, uvesti muške i ženske škole, odvojeni gradski prijevoz, posebne plaže. Sve to se uklapa u planove premijera Erdogana da stvori religioznu generaciju mladih, upozoravaju sekularisti.

“To je više od priče o mladićima i djevojkama (u studentskim domovima)”, ističe kolumnist  Murat Jetkin. Premijer Erdogan, koji se ljetos prvi put suočio s protestima na kojima se tražila njegova ostavka, na ovaj način pokušava na predstojećim lokalnim izborima pridobiti  glasove konzervativne Turske.

“Svi se trebamo  sramiti  zbog ovoga. Ono što je u civiliziranom svijetu normalno kod nas je nemoralno “, napisao je ugledni novinar “Hurriyeta “Semih Idriz”.

“Država se ne smije miješati u privatne odnose građana,osim kada se radi o kriminalu.Takav zakon ne smije biti usvojen u parlamentu a ako se to dogodi pozivam predsjednika države da na njega stavi veto “, kaže Nazli Iličak, novinarka provladinog” Sabaha “.

U oporbenoj Republikanskoj narodnoj partiji kažu da je ovo opasan potez vlade kojim se “kriminalizira” situacija u studentskim domovima. Na taj način se roditelji okreću protiv rođene djece, dok se suštinski problemi društva taktički guraju na sporedan kolosijek.

Profesor prava na Sveučilištu Bilgi u Istanbulu dr. Turgut Tarhanu ističe da bi intervencija u studentskim domovima bila protuustavna. On je podsjetio na članak 20 u kome stoji da svako mora poštivati ​​privatni život punoljetnih građana. U vladi se zasad ne osvrću na ova upozorenja i kažu da će uvesti red u studentskim domovima.

Odmah su reagirali u Bruxellesu i pozvali vladu da poštuje privatni život građana.

“Pitanje studentskih domova treba prepustiti akademcima i njihovim roditeljima”, ističe se u priopćenju kabineta povjerenika za proširenje Europske unije Stephana Fuelea.

Poskok.info
- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest


14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pravo iz furune

Potpora Hrvatima izvan Hrvatske, evo tko ju je sve dobio financijsku potporu

Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske donio je Odluku o dodjeli financijske potpore za posebne potrebe i...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -