Ako mislite da je vaš radni vijek pri kraju i već planirate šetnje parkom i dugotrajne jutarnje kave, zastanite. Jer, kao i uvijek, ima jedno “ali”. Od 1. siječnja 2025., žene će morati raditi još malo dulje da bi zaslužile svoju mirovinu – točno tri mjeseca više nego u 2024. godini. Nije strašno, reći ćete, no ako svake godine dodajemo po tri mjeseca, do 2030. godine dobit ćemo savršenu ravnotežu – žene i muškarci odlazit će u mirovinu s istom starosnom dobi, 65 godina. Kako kažu – ravnopravnost prije svega.
Ali, vratimo se na 2025. godinu. Tada će žene moći u mirovinu s navršenih 63 godine i 9 mjeseci života. Još malo pa nestalo, zar ne? No, dok brojimo te dodatne mjesece, u zraku ostaje jedno pitanje: je li tih par mjeseci simboličan korak prema rodnoj jednakosti ili samo još jedna stavka na ionako predugačkom popisu iscrpljujućih reformi?
Mirovinski sustav za dugoprugaše
Za one koji su na tržište rada stupili rano, mirovinski sustav nudi poseban bonus – starosnu mirovinu za dugogodišnje osiguranike. To znači da, ako ste radili 41 godinu i pritom napunili 60 godina života, možete ostvariti pravo na mirovinu. Ipak, postoji caka: ovo pravo ne možete koristiti ako ispunjavate uvjete za redovnu starosnu mirovinu. Ukratko, “dugoprugaši” su nagrađeni, ali samo pod uvjetom da nemaju previše sreće.
Tu se, naravno, broji samo stvarni radni staž – onaj koji ste zaradili na radnom mjestu, a ne, recimo, skrbništvom ili volontiranjem. Drugim riječima, ako ste život proveli radeći i osiguravajući, sustav će vam naposljetku reći: “Dobro, zaslužili ste.”
Mirovina ne dolazi automatski – trebate je tražiti
Ako mislite da će vam mirovina jednostavno pasti s neba onog dana kad prestanete raditi, razmislite ponovno. Zahtjev za priznanje prava na mirovinu možete podnijeti najranije mjesec dana prije prestanka rada, ali sve mora biti na vrijeme, jer birokracija ne poznaje nostalgiju za starim radnim navikama.
I tu dolazimo do čarobne formule: mirovina počinje teći od “prvog idućeg dana” nakon prestanka radnog odnosa – ali samo ako ste zahtjev podnijeli u roku od šest mjeseci. Ako zakasnite, možete računati na mirovinu retroaktivno, ali samo za pola godine unatrag. Sve je to prilično jasna poruka: organizirajte se.
Sve u svemu…
Dok se 2025. bliži, jedna stvar ostaje jasna – mirovinski sustav se mijenja. Žene sustižu muškarce, dugogodišnji osiguranici pronalaze svoje mjesto pod suncem, a svi mi polako učimo da u životu ništa nije jednostavno, pa čak ni odlazak u mirovinu. No, možda je baš u tim borbama s birokracijom prava priprema za ono što nas čeka: duge šetnje, beskrajne kave i pokoja borba s križaljkom. Jer, na kraju krajeva, život u mirovini treba zaslužiti.