Uplitanje američkog veleposlanika Michaela Murphyja u donošenje zakona o Južnoj plinskoj interkonekciji izazvalo je oštre reakcije novinara i političkih analitičara u Bosni i Hercegovini. Njegovo ponašanje mnogi ocjenjuju ponižavajućim i uspoređuju s metodama autoritarnih režima, što je izazvalo dodatnu frustraciju u ionako podijeljenom političkom okruženju.
“BiH nije suverena država”
Novinar Zoran Krešić otvoreno je osudio ponašanje veleposlanika Murphyja, uspoređujući ga s metodama ruskog režima. Krešić smatra da Murphy svojim pristupom degradira suverenitet Bosne i Hercegovine.
“Metode kojima se ignoriraju stranke s hrvatskim predznakom više sliče na ruski režim nego na američku demokraciju. Mene je to podsjetilo na Orwellovu Životinjsku farmu. Zamislite da veleposlanik Moldavije okupi zastupnike američkog Kongresa i kaže im da moraju donijeti odluku koja se tiče SAD-a. To nije normalno. Mi nismo dijete s posebnim potrebama,” izjavio je Krešić za RTV Herceg Bosne.
Murphy kao upravitelj BiH?
Sličan stav iznio je i novinar Jurica Gudelj, koji je naglasio da Murphy djeluje više kao upravitelj Bosne i Hercegovine nego kao predstavnik američke diplomacije. Gudelj je posebno kritizirao nepošten odnos veleposlanika prema pojedinim političkim strankama u BiH.
“Riječ je o interesima američke administracije u BiH, a ne cijele američke administracije, već o partikularnim interesima povezanima sa sarajevskim političkim elitama. Plinovod prolazi kroz većinska hrvatska područja BiH, i Hrvati imaju pravo sudjelovati u njegovoj realizaciji jer se radi o projektu koji prolazi pored naših kuća,” izjavio je Gudelj za RTV Herceg Bosne.
Ignoriranje Hrvata i Zagreba
Krešić je također upozorio na ignoriranje hrvatskih stavova, kao i službenog Zagreba, koji je ključan partner SAD-a na Zapadnom Balkanu. Upozorio je kako se marginalizacija Hrvata ne može više tolerirati, posebno u situaciji kada su upravo oni omogućili ulazak američkog plina u BiH.
“Zašto će nam onda Elektroprivreda Herceg-Bosne, Hrvatski telekom ili Hrvatska pošta Mostar? Ovi daytonski režimi su pokazatelj da u BiH postoje tri naroda, tri entiteta i tri interesa, što je činjenica koju treba prihvatiti,” naglasio je Krešić.
Koalicija na klimavim nogama
Nametanje pitanja Južne plinske interkonekcije nije samo energetsko pitanje, već je postalo i političko pitanje koje narušava povjerenje unutar vladajuće koalicije. Krešić je istaknuo kako su odnosi među koalicijskim partnerima već narušeni, a dodatni pritisci mogu dovesti do preslagivanja.
“Predstavnici Trojke stalno se moraju opravdavati pred SDA i DF-om kako nisu izdali državu, dok SNSD nastoji ostvariti što više interesa za Republiku Srpsku. Ako bi hrvatski predstavnici bili izigrani, pitanje je kako bi koalicija uopće mogla funkcionirati,” dodao je Krešić.
Afera BH Gasa – još jedan skandal
Krešić i Gudelj podsjetili su i na nedavnu aferu BH Gasa, gdje je prije dvije godine raskinut ugovor o opskrbi plinom s mađarskim operaterom, što je rezultiralo štetom od 11 milijuna dolara. Naglasili su kako je moguće da se Murphyjevim djelovanjem pokušava spasiti odgovorne iz BH Gasa, a naglasili su i ozbiljnost ovog skandala.
“Ova afera je ozbiljnija od one s respiratorima. Na kraju će sve posljedice snositi građani BiH,” zaključili su.
Pitanje plina – više od energije
Krešić i Gudelj smatraju da je pitanje Južne plinske interkonekcije mnogo više od energetske teme. Radi se o poštovanju prava jednog konstitutivnog naroda i suverenitetu zemlje. Pritisci poput Murphyjevih pokazuju koliko je politička stvarnost u BiH daleko od demokratskih standarda, a marginalizacija Hrvata postaje primjerom sustavnog ignoriranja jednog od tri naroda.