Iran i Izrael su dvije zemlje koje imaju jako napete odnose, iako nisu susjedi. Iran je velik i moćan, s puno utjecaja u zemljama oko sebe. Izrael je manja država, ali ima podršku zemalja poput Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Europe.
Što je “proxy rat”? Proxy rat znači da se dvije zemlje ne bore izravno jedna protiv druge, već koriste druge grupe ili zemlje da se bore u njihovo ime. Na primjer, Iran podržava grupe poput Hamas i Hezbollah, koje se bore protiv Izraela, umjesto da Iran izravno napada Izrael.
Iran se prikazuje kao zaštitnik muslimana, posebno Palestinaca, koji žive u području koje se zove Gaza i koje je u stalnim sukobima s Izraelom. Iran daje oružje, novac i podršku tim grupama, kako bi one vršile pritisak na Izrael.
U muslimanskom svijetu postoje različiti pogledi na ovo. Sunitske zemlje, poput Saudijske Arabije, nisu baš veliki prijatelji s Iranom, jer Iran pripada šijitskoj grani islama. Tako da, iako Iran tvrdi da pomaže svim muslimanima, mnoge muslimanske zemlje mu ne vjeruju u potpunosti i imaju svoje interese.
Zbog svega ovoga, Bliski Istok je područje stalnih sukoba, a Iran je ključan igrač koji koristi svoje saveznike da stvori pritisak na Izrael, dok Izrael uzvraća uz podršku Zapada.
Muslimanske zemlje i Izrael
Među muslimanskim zemljama postoje različiti stavovi prema Izraelu:
- Zemlje koje ne priznaju Izrael: Većina muslimanskih zemalja dugo nije priznavala pravo Izraela da postoji jer vjeruju da Palestinci, koji su većinom muslimani, imaju pravo na to područje. Iran, Sirija, i Libanon su primjeri zemalja koje ne priznaju Izrael. Iran je najglasniji u nepriznavanju Izraela, čak ga često naziva “neprijateljem islama”.
- Zemlje koje su počele priznavati Izrael: U posljednjih nekoliko godina, došlo je do promjena. Neke muslimanske zemlje su počele priznavati Izrael i potpisivati mirovne sporazume. Primjer su Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE), Bahrein, Maroko, i Sudan. Ove su zemlje potpisale Abrahamove sporazume 2020. godine, kojima su počele uspostavljati odnose s Izraelom. Iako neki ljudi u tim zemljama ne podržavaju ovu odluku, vlade su odlučile da je mir i trgovina važnija.
U kakvoj situaciji je Izrael?
Izrael je manja zemlja u regiji s mnogo neprijatelja. Iako je jak vojno i ekonomski, uvijek je pod prijetnjom napada od strane grupa koje podržava Iran, poput Hamasa u Gazi ili Hezbollaha u Libanonu. SAD i Europa često podržavaju Izrael vojno i financijski, a to dodatno stvara napetosti s Iranom i nekim drugim muslimanskim zemljama.
Što kaže Kuran?
U Kuranu, islamskoj svetoj knjizi, piše da su muslimani braća i sestre koji bi trebali živjeti u miru i pomoći jedni drugima. Kuran također poziva na pravednost i suživot, ali mnogi muslimani koji se protive Izraelu vjeruju da je Izrael okupirao palestinsku zemlju, i to smatraju nepravednim prema njihovoj braći u Palestini. Zato mnogi muslimani podržavaju Palestince i ne priznaju pravo Izraela na postojanje.
Međutim, Kuran ne zabranjuje mir ili suživot s drugim narodima, uključujući Židove i kršćane, iako se puno poziva na sukobe zbog povijesnog konteksta. U povijesti islama, Židovi i muslimani su u nekim razdobljima živjeli zajedno u miru.
Zaključak
Danas, muslimanski svijet je podijeljen oko pitanja Izraela. Neki vide priznavanje Izraela kao priliku za mir i stabilnost, dok drugi smatraju da Izrael nema pravo postojati na zemlji koju smatraju svetom za muslimane. Izrael je u osjetljivoj situaciji, s prijateljima u Zapadu, ali i mnogim neprijateljima u regiji.
Razumjeti ovaj sukob znači razumjeti i povijesne, političke i religijske složenosti, gdje se religija i geopolitika često isprepliću.