S jedne strane ima ozbiljnih primjedbi između nas, s druge strane ima puno interesa SDA, koja, kroz svoje režimske portale, a možda i neke ljude koji su unutar naših struktura, pokušava uhvatiti posljednji vlak i spasiti se od apsolutne opozicije, što bi za njih bilo problematično.
Kazao je ovo u razgovoru za „Avaz“ Elmedin Konaković, novi ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine i lider Naroda i pravde, komentirajući odnose unutar osmorke nakon što su Stranka za BiH Semira Efendića, NES Nermina Ogreševića i Za nove generacije Damira Marjanovića ostavili SDP bez izaslanika u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.
– Nisam imao priliku uživo razgovarati sa svojim kolegama, učinit ćemo to početkom tjedna i, nakon što uživo razgovaram s prije svega Nerminom Nikšićem i Edinom Fortom, a onda i s ostalim predstavnicima osmorke, iznijet ćemo stav o svemu – kazao je Konaković.
On se osvrnuo na početak mandata na funkciji šefa diplomacije rekavši da se od četvrtka i iz prvih nekoliko kontakata s važnim predstavnicima međunarodne zajednice potvrdila činjenica da BiH skoro ništa nije radila na lobiranju u Europskoj uniji, administraciji Sjedinjenih Američkih Država, kod prijatelja na Istoku i Zapadu, i susjednih zemalja te da je započeto s tim procesima.
Kako je kazao, odmah su na početku konstatirali i velike greške njegove prethodnice Bisere Turković (SDA), a prije svega tiču se otvorenja konzulata u Rijeci i Novom Pazaru. Konaković je istakao da su ti konzulati otvoreni isključivo radi kampanje SDA.
Revizorski izvješća
– Otvoreni su bez sistematiziranih radnih mjesta, u tim zgradama nema ni ljudi, ili ima pojedinaca koji očigledno rade nacrno ili nekim drugim kanalima. Napravljeni su troškovi od stotinjak tisuća eura tamo gdje ne postoji sistematiziran rad niti je bilo moguće otvoriti te konzulate, već samo radi kampanje ili interesa stranke. Ne likujem, ali mi smo upravo o tome govorili kako su oni koji sebe zovu zaštitnicima koristili institucije BiH isključivo i primarno za stranačke i privatne interese ili kao bankomate – naveo je Konaković.
Inače, „Avaz“ je u posjedu revizorskog izvješća za 2022. godinu koji govori o potpuno nedomaćinskom vođenju jedne od najvažnijih institucija u BiH. U izvješću je navedeno i koliko građane BiH košta zakup praznih konzulata. Tako nas zakup ovog prostora u Rijeci košta 3.720 eura mjesečno, u Novom Pazaru 3.850 eura, u Tirani 2.120 eura…/HMS/