Prvi rezultati za državni parlament i preliminarni rezultati za entitetske parlamente govore da neće biti mnogo odstupanja u rezultatima, odnosno da su vodeće stranke upravo one koje su i do sada bile vodeće. Ukratko nacionalizam u BIH živo živi. Pobjede su odnijele stranke koje su u svojim narodima predstavljene kao najveće zaštitnice dok se tzv. ljevica krpila retorikom koja je kopirala istu tu nacionalističku retoriku.
Oni koji su se odrekli te retorike izgubili su izbore. Taj podatak da i nakon toliko godina 90 posto građana BIH glasuje za nacionalne ideje trebala bi biti znak OHR-u i svima u BIH da je rješenje za BIH naprosto u redizajnu zemlje u trofederalnu uniju s jednom jakom građanskom vladom. Naime potrebe za nacionalnom logikom na državnoj razini ne bi smjelo biti ako je nacionalno pitanje rješeno na srednjoj razini. Takvo rješenje uostalom pridobilo bi Hrvate ka patriotskoj liniji i Dodik više ne bi mogao prijetiti otcjepljenjem.
Centralna izborna komisija (CIK) izuzetno sporo objavljuje podatke za parlamente u državi, a u međuvremenu ono s čim javnost raspolaže su parcijalni podaci koje stranke iznose na osnovu svojih evidencija i informacija sa biračkih mjesta.
Podaci CIK-a na oko 62 posto obrađenih podataka za pokazuju da će vodeće stranke na niovu države biti SDA, SNSD i HDZ.
Na tom procentu prebrojanih glasova SDA ima skoro 25 posto glasova, slijedi HDZ sa preko 19 posto pa SDP sa preko 12 i DF sa preno 9 posto te NiP sa 7,4 posto.
Od stranaka iz Republike Srpske uvjerljivo najviše glasova dobio je SNSD. Na oko 80 posto obrađenih biračkih mjesta ta stranka ima oko 42 posto glasova. Slijedi SDS sa 18 i PDP sa 11 posto glasova.
Za Parlament FBiH još nema podataka CIK-a, ali pojedinačni rezultati po kantonima pokazuju da su u vrhu SDA sa preko 30 posto na skoro 53 posto obrađenih glasova. Sliejdi SDP sa 15 posto, DF 12, NiP 9 posto te HDZ 6,5 posto.
Iako je jasno da će doći do određenih pomjeranja procenata, evidentno je tko će na državnom i entitetskim nivoima voditi ključnu riječ.
U najboljoj poziciji je neminovno HDZ.
Ta stranka će vlast u FBiH vjerovatno birati između SDA sa jedne strane te SDP, NiP i Naše stranke sa druge strane.
SDA će uprkos porazu Izetbegovića također imati značajan stranački rezultat i bit će jedan od ključnih faktora za vlast.
Tu treba istaći i DF, koji je možda i iznenađujuće ostvario dobar rezultat na državnom, ali i entitetskom niovu.
U RS-u će ključ i dalje biti u rukama SNSD-a, tako da prvi pogled na izborne rezultate ne odaje dojam značajnijih promjena.
Priča o promjeni paradigme, o zbacivanju nacionalnih stranaka je ostala samo na teoriji i ostvariva može biti eventualno u nekim kantonima. Međutim, za vlast na nivou države, ali i entiteta bit će teško zamisliti bez, prije svega HDZ-a, ali i SDA i SNSD-a.
To se odnosi i na scenarij da u poziciju za formiranje vlasti bude sarajevska Trojka (SDP, NiP i NS), koja za vlast neće moći izbjeći ni HDZ ni SNSD.