Ruski predsjednik Vladimir Putin obratio se jutros naciji i rekao na početku govora da Zapad “želi uništiti Rusiju” i da je “ovdje riječ o obrani Rusije i teritorija Donbasa”. Poručio je da od danas počinje djelomična mobilizacija. Proruski čelnici okupiranih ukrajinskih regija najavili su za ovaj vikend referendum o pripojenju Rusiji. Očekuje se da Putin na to pristane, što bi Moskvi otvorilo mogućnost za opću mobilizaciju i obranu novih granica zemlje svim sredstvima.
Zapad poručuje da referendumi neće biti legitimni, obećava da će nastaviti pomagati Ukrajini koliko god to bude potrebno. Iz NATO-a poručuju da takvi planovi znače eskalaciju rata, a EU prijeti novim sankcijama.
Ruski predsjednik Vladimir Putin u svom obraćanju naciji kazao je da je “cilj zapada uništiti Rusiju i natjerati je da se bori u raznim regijama. Došli su na naše granice i nastavljaju s mržnjom prema Rusima, pogotovo u Ukrajini. Odbijaju mirno rješenje u Donbasu, a naša specijalna vojna operacija je bila neizbježna. Morali smo očistiti područje od nacista i okupacijskih snaga”, kazao je Putin.
Istaknuo je da Ukrajina “koristi plaćenike, da muče ljude u području Zaporižja”.
Poručio je da je glavni “ruski cilj oslobađanje ljudi u regiji Donbas”.
Najavio je da od danas počinje mobilizacija. Kazao je da će “regrutaciji podlijegati samo građani iz pričuve, prvenstveno oni s iskustvom”.
– Oni koji nas pokušavaju ucijeniti nuklearnim oružjem trebali bi znati da se prevladavajući vjetrovi mogu okrenuti u njihovom smjeru, izjavio je.
Ako treba zaštititi ruski narod, zaštit ćemo ga. Ovo nije blef, dodao je ruski predsjednik.
Pregovori o zamrzavanju sukoba?
Ukrajinski analitičari nagađaju da bi Rusija mogla tražiti pregovore o zamrzavanju sukoba ili prekidu vatre, ali da to nije u interesu Ukrajine koja želi vojno potisnuti Ruse.
Ruski parlament, pak, usvojio je amandmane koji produljuju zatvorske kazne na 10-15 godina za predaju, pljačku i druga ratna djela. U ruski kazneni zakon uvedeni su pojmovi “mobilizacija i ratno stanje” pa oni koji odbijaju služiti vojsku mogu očekivati do tri godine zatvora.
Erdogan: Putin spreman završiti s ovim što je prije moguće
Ruska okupacija je na klimavim nogama nakon što su ruske snage istjerane iz susjedne pokrajine Harkiv, izgubivši kontrolu nad glavnim opskrbnim linijama za veći dio prve linije Donjecka i Luganska. U intervjuu za američki PBS, turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan iznenanadio je izjavom o sastanku s Putinom tijekom regionalnog samita u Uzbekistanu.
– Pokazao mi je da je spreman završiti s ovim svime što je prije moguće. To je bio moj dojam, jer je način na koji se situacija trenutačno razvija – poprilično problematičan. Ali obje strane razmijenit će 200 ratnih zarobljenika, što je važan korak naprijed, poručio je Erdogan.
Scholz: Putin mora priznati da ne može dobiti rat u Ukrajini
Ruski predsjednik Vladimir Putin odustat će od svojih “imperijalnih ambicija” samo ako prizna da ne može dobiti rat, ocijenio je u utorak njemački kancelar Olaf Scholz, dok je japanski premijer Fumio Kishida poručio da ruska invazija na Ukrajinu gazi načela Povelje UN-a.
– Zbog toga nećemo prihvatiti nikakav mir koji diktira Rusija i zato Ukrajina mora biti u stanju obraniti se od ruskog napada. Povratak imperijalizma s Putinovim ratom protiv Ukrajine ne predstavlja samo katastrofu za Europu već i za globalni mirovni poredak temeljen na pravilima, poručio je Scholz, koji je, kao i Kishida održao govor na godišnjem zasjedanju Opće skupštine UN-a u New Yorku.
Pozvao je UN da obrani ostale od onih koji bi više voljeli svijet u kojem “jaki vladaju slabima”.
Zelenskij: Inicijativa na strani Ukrajine
Situacija na bojišnici s ruskim snagama jasno pokazuje da je inicijativa na strani Ukrajine, poručio je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u video obraćanju objavljenom rano jutros.
– Stav Ukrajine nije se promijenio zbog ‘neke buke’ iz Rusije, rekao je Zelenski, očito se referirajući na najavljene referendume o pridruživanju Rusiji zaposjednutih dijelova Ukrajine. Naime, u očito koordiniranom potezu, proruski dužnosnici najavili su referendume o pridruživanju Rusiji od 23. do 27. rujna u regijama Luhansk, Donjeck, Herson i Zaporižja, koje čine oko 15 posto ukrajinskog teritorija.
Istovjetne poruke je uputio i ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba. Rusi mogu činiti što god žele. To neće ništa promijeniti, izjavio je Kuleba novinarima u New Yorku gdje se održava godišnje zasjedanje Opće skupštine Ujedinjenih naroda (UN).
– Ukrajina ima svako pravo osloboditi svoje teritorije i nastavit će ih oslobađati, što god Rusija imala za reći, dodatno je Kuleba napisao na Twitteru.