Teško je promijeniti stav međunarodne zajednice o Bosni i Hercegovini koji je formiran po “sarajevskom narativu“, pogotovo jer na tome nisu radile prethodne vlade, kazao je u Hrvatskom saboru premijer Andrej Plenković.
Plenković je saborskim zastupnicima predstavio izvješće o sastancima Europskog vijeća, a posebno se osvrnuo na rasprave o Bosni i Hercegovini, istaknuvši kako je uspjeh što je u tekst Strateškog kompasa na inzistiranje Hrvatske uvrštena rečenica o poštivanju konstitutivnih naroda u BiH.
“O ovoj temi su mogli razgovarati i oni koji su vodili vanjsku politiku prije nas, ali nikada nisu na ovakav način“, kazao je Plenković.
Zastupnici Mosta kritizirali su Plenkovića da nije učinio dovoljno kako bi došlo do izmjene izbornog zakona u BiH koji omogućava preglasavanje malobrojnijih Hrvata u FBiH.
Tako je Mostova zastupnica Marija Selak Raspudić istaknula da unošenje konstitutivnih naroda u tekst Strateškom kompasa nije uspjeh jer se radi o činjenici koja je dio Ustava BiH pa se “ne možemo diviti onome tko kaže da sunce sja ili da je voda mokra“.
Poručila je i da vlada nije htjela “riskirati“ svoje europske pozicije kako bi osigurala jednakopravnost hrvatskog naroda u BiH, što je i sigurnosno pitanje za Hrvatsku.
“Ravnopravnost konstitutivnih naroda kao referenca nije postojala. Vama to možda djeluje notorno, jednostavno, kao prepisivanje Ustava, ali nije“, kazao je Plenković, istaknuvši da su se tome izrijekom usprotivile Njemačka, Nizozemska, Luksemburg i Češka.
Ta činjenica, smatra Plenković, “govori o nataloženom stavu u međunarodnoj zajednici koji se prije svega generirao političkim narativom Sarajeva“.
“Hrvata u političkom smislu u Sarajevu nema već skoro dva desetljeća i ta činjenica je dijelom i razlog što svi međunarodni predstavnici koji dolje provedu neko vrijeme u konačnici usvoje taj narativ“, kazao je Plenković.
Po njegovim riječima već “godinama“ postoji nerazumijevanje načina na koji je BiH ustrojena.
“Mijenjati to nakon toliko godina je izrazito teško“, istaknuo je Plenković dodavši da je njegova vlada u posljednje dvije godine učinila više nego sve vlade do sada zajedno.
No što je to uradila Hrvatska sve ove godine kad je u pitanju majorizacija Hrvata u BIH? Čime su to upozorili Češku? Tako što su ispijali butelje s Komšićevom ambasadoricom? Koji je to radikalni SDA-ovac , DF-ovac i GS-ovac zaustavljen na RH granici? Zašto nisu uveli vizni režim za građane FBIH pogotovo za kantone koji biraju Komšića? Zašto bi EU shvaćala RH ozbiljno kada su nakon trećeg Komšićevog nametanja istog primili na HRT. I ne samo njega nego i novinara koji je prijetio Kolindi silovanjem? Deklarativna HDZ podrška ravnopravnosti je demagogija od koje nema koristi. Imali su priliku s riječi prijeći na djela. A djela nemaju. Jedino djelo što se tiče kontrole na granici jeste prestres bivših pripadnika HVO-a nose li ili ne rodbini u RH pršut. Hrvatska nije hrvatska država. Nikada nije niti bila. Radi se o jednoj od mnogih austrijskih kolonijica. Koje se u šali zovu državama. Uostalom što reći o naciji koja je htjela ubiti kralja koji joj je dao državnost 1918. godine.