Za političare u BiH Petristch nije štedio riječi kritike, a Milorada Dodika je opisao kao “apsolutno neodgovornog” dodajući kako na žalost nije pravodobno shvaćeno koliko je bilo važno poduzeti mjere kako bi ga se zaustavilo u podrivanju stabilnosti
Vrijeme u kojemu je međunarodna zajednica tolerirala destruktivno ponašanje političara u BiH je prošlo i sada se može očekivati pojačano djelovanje Zapada, ocijenio je u četvrtak austrijski diplomat Wolfgang Petritsch koji je od 1999. do 2002. godine bio na dužnosti visokog predstavnika.
Dva dana nakon što je njegov nasljednik na toj dužnosti Christian Schmidt suspendirao zakon kojim je Republika Srpska kanila preuzeti imovinu u vlasništvu države BiH, Petritsch je ocijenio je kako je to dobar znak i dokaz da je međunarodna zajednica nakon više od desetljeća koliko je samo promatrala što se zbiva u toj zemlji sada odlučila ponovo odlučno djelovati.
Važan korak
Da Schmidt nije djelovao RS bi srušila ključnu odrednicu Daytonskog sporazuma koja današnju BiH definira kao pravnu sljednicu Republike BiH uspostavljene 1992. pa tako i imovine koju je naslijedila od nekadašnje socijalističke republike. Današnja bi država time praktično ostala bez imovine.
“Ovo je važan korak povratku djelovanja međunarodne zajednice u BiH”, kazao je Petritsch u intervjuu za televiziju N1.
Sam Schmidt je dan ranije kazao kako ubuduće neće oklijevati koristiti široki spektar ovlasti koje mu stoje na raspolaganju bude li to nužno kao i da vlasti u RS moraju poštovati njegove odluke jer će se u protivnom suočiti sa zakonskim posljedicama osporavanja mandata visokog predstavnika.
Upravni odbor Vijeća za provedbu mira u BiH (PIC) je na sastanku održanom u Bonnu u prosincu 1997. godine razradio Aneks 10 Daytonskog sporazuma kojim je ojačao ulogu visokog predstavnika zatraživši od njega da smijeni sa dužnosti izabrane dužnosnike koji krše zakonski preuzete obveze i Daytonski sporazum te da, kada to smatra nužnim, nametne ključne zakone ukoliko ih ne usvoje zakonodavna tijela BiH.
Za tim su ovlastima posezali svi visoki predstavnici od Carlosa Westendorpa do Paddyja Ashdowna no po isteku njegova mandata 2007. godine kada ga je naslijedio Miroslav Lajčak prevladalo je političko opredjeljenje da međunarodna zajednica više neće izravno intervenirati nego će političarima u BiH prepustiti odgovornost za stanje u zemlji.
Crvene crte
No narednih 15 godina obilježilo je razdoblje stagnacije i sve jačih političkih sukoba koji su doveli do najdublje krize od završetka rata pa su tzv. bonske ovlasti visokog predstavnika “odmrznute” u srpnju prošle godine kada je Valentin Inzko nametnuo zakon o zabrani nijekanja ratnih zločina što su političari iz reda bosanskih Srba godinama odbijali podržati kad god bi se prijedlog takog zakona našao u parlamentu.
Njemački političar Schmidt sada je najavio kako će se s takvim intervencijama nastaviti pojašnjavajući to procjenom Zapada da se nakon ruske agresije na Ukrajinu ne smije dopustiti izbijanje još jedne krize na europskom kontinentu.
Petritsch je suglasan kako je za to bilo krajnje vrijeme jer je ionako “puno crvenih crta do sada pregaženo”.
“Suočeni smo sa situacijom u kojoj su propuštene brojne prilike za uspostavu BiH kao snažne države temeljene na vladavini prava”, kazao je bivši visoki predstavnik.
Dodao je kako je od iznimne važnosti da Hrvatska i Srbija podrže novi pristup međunarodne zajednice prema BiH jer je to i u njihovu interesu te očekuje da će hrvatski premijer Andrej Plenković i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić to razumjeti i poduzeti odgovarajuće korake. Hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića nije spomenuo.
Za političare u BiH Petristch nije štedio riječi kritike, a Milorada Dodika je opisao kao “apsolutno neodgovornog” dodajući kako na žalost nije pravodobno shvaćeno koliko je bilo važno poduzeti mjere kako bi ga se zaustavilo u podrivanju stabilnosti BiH.
No nema puno bolje mišljenje ni o liderima hrvatske i bošnjačke etničke zajednice Draganu Čoviću i Bakiru Izetbegoviću jer je uvjeren kako sva trojica na neki način parazitiraju na različitim krizama i tako osiguravaju nastavak svog političkog života.
“U normalnim okolonostima ta trojica ne bi opstala (na vlasti)”, zaključio je Petritsch.