Iako se suzdržavamo od komentiranja odluka trećih zemalja, dijelimo osjećaj hitnosti u rješavanju postojećeg političkog zastoja i hitnog okončanja svih neprihvatljivih inicijativa koje dovode u pitanje jedinstvo, suverenitet i teritorijalni integritet zemlje, naveli su u odgovoru, te dodali da trenutna politička kriza u BiH dovodi u pitanje stabilnost i prosperitet zemlje, “ali i cjelokupni proces europskih integracija Bosne i Hercegovine i budućnost unutar EU”.
Navode da će EU nastaviti da se angažuje na pronalaženju rješenja u BiH kroz dijalog, što bi im ogućilo zemlji da se ponovo fokusira na “konstruktivnu agendu, u skladu sa svojom perspektivom EU”.
Potrebne potpuno funkcionalne državne institucije
Podsjetili su da je Visoki predstavnik EU, Josep Borrell, prošlog mjeseca boravio u Sarajevu, te da je jasno izjavio da EU “neće prezati od korištenja svih instrumenata koje ima na raspolaganju, uključujući postojeći okvir sankcija EU i reviziju ukupne pomoći EU”.
Navode da je također Europski komesar za proširenje Oliver Varhelyi naglasio da su Bosni i Hercegovini potrebne potpuno funkcionalne državne institucije kako bi u potpunosti imala koristi od suradnje i fondova EU.
– U trenutnoj krizi, zemlja rizikuje da izgubi velike investicije. S tim u vezi, dva važna infrastrukturna projekta u okviru Investicionog okvira za zapadni Balkan (WBIF) koji se nalaze u Republici Srpskoj trenutno su obustavljeni i bit će nastavljeni tek nakon okončanja aktualne političke krize i povratka na puno funkcioniranje državnih institucija, navode iz Europske komisije u odgovoru za N1.